Ethereum Constantinople Güncellemesi Hakkında Herşey

Ethereum  bugün 16 Ocak’ta büyük olasılıkla bir güncellemeye (Constantinople) sahne olacak. 

Güncelleme geriye dönük olarak uyumlu olmayacağından – bu, Ethereum’un önceki sürümleriyle uyumlu olmadığı anlamına gelir – aynı zamanda sert çatal olarak da bilinir. Güncelleme, büyük olasılıkla 7.080.000 sayılı blokta gerçekleşecek.

Yeni Para Yok

Bu, Ether’ın yeni bir kripto para yaratmayacağı anlamına gelir. Bölünmenin gerçekleşmesi için, yükseltme işlemine katılmaya yetmeyen sayıda madenciye ihtiyaç vardır, ancak şimdi böyle bir şey olma ihtimali yor. Bununla birlikte, Twitter’daki karmaşadan yararlanmaya çalışan ve ETH’lerini göndermelerini isteyen ve “yeni” paralar ile değiştirebileceklerini söyleyen kötü niyetli aktörler olmuştur.

İddia edilen iki “sert çatal” versiyonu hem Ethereum hem de Ethereum Classic kullanıcılarının parasını çalmaya çalışıyor . Ethereum Nowa, ETH’den ayrıldığını iddia ediyor. Ethereum Classic Vision ETC’den çatal aldığını iddia ediyor Bu çatalların, her iki blok zincirinde de düzenli olarak programlanmış ağ yükseltmelerine yanıt olduğu iddia ediliyor. Bu çatalların ikisi de dolandırıcılıktır ve resmi web cüzdanları da sağlar. Özel anahtarlar yakalamaya çalışırlar. Şüphelenmeyen kullanıcılar bu yöntemi kullanarak zaten para kaybetmiş olabilir.

Güncelleme, Ethereum’un kodundaki yeni bir özelliği veya değişikliği açıklayan belgeler olan beş Ethereum Geliştirme Teklifinden (EIP) oluşur. Bu beş özellikten dördü oldukça teknik ve yaşam kalitesini iyileştirecek, ancak ortalama bir kullanıcının fark edemeyeceği şeyler. Beşincisi, herkesi açıkça etkileyebilecek tek özelliktir.

“Çok teknik olmadan, önerilen düzeltmeler ve güncellemeler işlem maliyetlerinin kaymasına neden olacaktır. Şu anda” gaz “(gaz etkin bir işlem ücretine eşittir) maliyeti bir işlem yapmak için 35’tir, bu bir maliyete düşecektir. Ek olarak, bir düğümü çalıştırmaya yönelik maliyetin düşmesi söz konusu olacaktır – Blok süresi yaklaşık 15 saniyede kalmalı, saniyede işlemlerin benzer bir ortalama oranda kalması gerekir, kısacası, maliyetlerin maliyetini düşürmek için değişiklikler vardır ağın daha ucuz olması” – Londra merkezli bir kripto para birimi brokeri olan GlobalBlock’taki analist Piers Courtney.

  • EIP 145: Bitsel Vites Değiştirme Talimatı (Verimlilik ve Hız): EIP 145, Ethereum Sanal Makine (EVM) ‘e Bitsel Vites Değiştirme Talimatı ekleyecektir. Talimatlar, ikili bilgi bitlerinin sola ve sağa hareket etmelerini sağlar. Bu gelişme, akıllı sözleşmelerde vardiyaların uygulanmasının 10 kat daha ucuz olacağı anlamına geliyor.
  • EIP 1052: Akıllı Sözleşme Doğrulama (Hız ve Enerji): EIP 1052, akıllı sözleşmelerin diğer akıllı sözleşmenin sadece karma değerini çekerek birbirini doğrulamasını sağlar.Constantinople’den önce, akıllı sözleşmelerin gerçekleştirilmesi için zaman ve enerji harcadığını doğrulamak için başka bir kodun tamamını çekmesi gerekirdi.
  • EIP 1014: CREATE2 (Ölçeklenebilirlik): CREATE2 tarafından bilinen EIP 1014, Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiştir. Yükseltme, zincir dışı işlemlere dayanan bir Ethereum ölçekleme çözümü olan devlet kanallarının etkinleştirilmesini geliştirir.
  • EIP 1283: SSTORE (Maliyet): Tam adı ‘Kirli Haritasız SSTORE için Net Gaz Ölçümü’ olan bu teklif – SSTORE işlemi için gaz maliyetini azaltır. Bu azaltma, bir işlem içinde birden fazla güncellemenin daha ucuza yapılmasını sağlar.
  • EIP 1234: Blok Ödülleri ve Zorluk Gecikmesi: EIP 1234, en çok tartışılanConstantinople yükseltmelerinden biridir. İki bileşenden oluşur: Blok Ödül Azaltma ve Zorluk Bomba Gecikmesi. Blok Ödül Azaltma (Thirdening), temel arz ve talep ekonomisindeki Ether’in enflasyonunu azaltmak için madencilik ödülünün 3 ETH’den 2 ETH’ye düştüğünü görecektir. Zorluk Bombası, eğer aktif hale getirilirse, yeni bir bloğun madencilik zorluğunu imkansız hale gelinceye kadar ve yeni bloklar çıkartılamayacak şekilde artıracak bir mekanizmadır.

Yalnızca EIP 1234, özellikle kullanıcı madenciyse, ortalama bir kullanıcı için önemlidir. Madencilerin işini daha da zorlaştıran, yeni eterin akışını azaltan ve aynı zamanda madenciliği ETH’yi daha az verimli hale getiren “bomba” etkili bir zamanlayıcı. PoW madencilerini kovmak ve yeni bloklar oluşturmak için yeni makriptodeni paraları memnuniyetle karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, vardiya yapacak olan Casper protokolü henüz hazır olmadığından gecikme eski madenciliği devam ettiriyor.

Madenciler mutlu değil

EIP 1234’ün ne anlama geldiğini öğrendikten sonra, madencilerin neden bu kadar mutlu olmadığını görmek kolaydır. Ether madencilik havuzu Ethermine’nin CEO’su Peter Pratscher, CoinDesk’e “Genel olarak Ethereum Constantinople yükseltmesini dört gözle beklemiyoruz […] [o] madenciliği olumsuz olacak birçok madenci için zararsız hale getirecek Ethereum ağının güvenliği üzerindeki etkisi.” dedi

Peki ya fiyat?

Kısa cevap, kimse bilmiyor. Piyasalar tahmin edilemez ve önceki modellerin tekrar etmesi gerekmez.

Uzun cevap teorik olarak, yeni eterin akını azaltmanın arz ve talep yasaları sayesinde fiyatı artırması gerektiğidir. Ancak tarih , fiyatın sert çataldan sonra düşebileceğini gösteriyor . Yine de, madeni para 2018 boyunca fiyat açısından zor zamanlar geçiriyor ve fiyatla ilgili spekülasyonlar tam da bu spekülasyon olacaktı.

Eter fiyat şeması:

Ethereum Konstantinopolis Terfi: Her Şey Nedir?  102

“Kısa vadede, çataldan kısa bir süre önce ve sırasında fiyat dalgalanmasının artmasını bekliyoruz, ancak zincirde uzlaşma sağlandıktan sonra bir şeylerin sabit kalmasını beklemekteyiz. Bu hardforkun bir kısmını rahatlatması bekleniyor. ETH ile ilgili olarak ortaya konan gerilimler ve yakın gelecekte Ether’in değerlemesi için olumlu olması muhtemel “dedi.

“Constantinople sert çatalı, Ethereum topluluğu için heyecan verici bir evrim olacak. Verimlilik, hız ve düşük maliyetlerin uygulanmasıyla Ethereum’un potansiyelinin tam anlamıyla gerçekleşmesine doğru yaklaşıyoruz ”diyor Blockchain yazılım teknolojisi şirketi ConsenSys’de İçerik Pazarlamacı Everett Muzzy .