Ether nedir?

Ethereum, “Ethereum Nedir?” Başlıklı bölümde incelediğimiz gibi, hem bir tür merkeziyetçi olmayan internet, hem de adem-i merkezileştirilmiş bir uygulama mağazası olarak işlev görmeyi ve bu süreçte yeni bir uygulamayı (“dapp”) desteklemeyi amaçlamaktadır.

Ancak kimsenin ethere ait olmadığı halde, bu işlevselliği destekleyen sistem özgür değildir. Bunun yerine, ağın, bir uygulamayı veya programı çalıştırmak için gereken hesaplama kaynaklarını ödemek için kullanılabilecek benzersiz bir kod parçası olan ‘ether’ gereklidir.

Bitcoin gibi, ether de dijital taşıyıcı bir varlıktır (fiziksel formda verilen bir bağa benzer şekilde). Nakit gibi, bir işlemi gerçekleştirmek veya onaylamak için üçüncü bir taraf gerektirmez.

Ancak, ether dijital bir para birimi veya ödeme olarak çalışmak yerine, ağ üzerindeki merkezi olmayan uygulamalar için “yakıt” sağlamayı hedeflemektedir.

Bu karışık gelebilir de olsa, belirteçlerin bir kullanıcı deneyimine nasıl güç olabileceğine ilişkin daha somut bir örnek düşünebilirsiniz.

Dağıtılmış çevrimiçi not defterine geri dönelim. Bir notu yüklemek, silmek veya değiştirmek için, ağın değişikliği işlemesi için ether ile bir işlem ücreti ödemesi gerekiyor.

Bu şekilde, ‘ether’ bazen ‘dijital yağ’ olarak adlandırılır ve bu benzetmeyi daha ileri götüren ethereum işlem ücretleri, işlemin ne kadar ‘gaz’ değerine dayandığına göre hesaplanır.

Her eylem, gereken hesaplama gücüne ve çalıştırmanın ne kadar sürdüğüne dayanan bir miktar gaza mal olur. Bir işlem, örneğin etherde ödenen 500 gaza mal olur.

Ekonomik bir sistem olarak, ether ekonomisi için kurallar biraz açık uçludur. Bitcoin sert bir kap sınırına sahip olsa da, ether de benzer bir sınıra sahip değildir.

Var olan ether arasında, kullanıcılar tarafından 2014 yılında hazırlanan bir dizi kampanyada 60 milyon avro satın alındı.

Bir diğer 12m ether, temel teknoloji üzerinde çalışan bir grup araştırmacı ve geliştirici olan Ethereum Vakfı’na gitti. Ağda işlemleri doğrulayan madencilere her 12 saniyede 5 ether (ETH) tahsis edilir.

En fazla yılda onsekiz milyon ether çıkarılır. Maden işçilerinin bir blok ya da işlem paketi keşfedince, 5 ether kabaca her 12 saniyede bir oluşturulur.

Bu nedenle hiç kimse toplam ether sayısını henüz bilmiyor ve Ethereum yeni hisse senedi tahkik algoritmasına geçmeyi planladığında 2017’den sonra Ether oluşturma hızı daha az olacak.

Bu, muhtemelen ether oluşum kurallarında bir değişikliğe neden olacak ve bu nedenle madencilik sübvansiyonu düşebilir.

Leave a comment