Eski NASDAQ Yöneticisi, Blockchain Startup’ı Concordium’a Katıldı

NASDAQ Avrupa’nın başkan yardımcısı olarak geçen sonbaharda emekli olan Hans-Ole Jochumsen, İsviçre’de kar amacı gütmeyen, yerleşik bir uyumluluk işleviyle şifreleme para birimi geliştiren Concordium Foundation’ın danışma kuruluna katıldı.

Münhasıran CoinDesk’e ifşa edilen Jochumsen, Concordium’un uyum çabalarına rehberlik edecek, vergilendirme konusunda uzmanlık sağlayacak, müşterinizi tanıyan (KYC) uygulamalar ve işlemlerin uygunluğunu sağlayacak.

Jochymsen, NASDAQ’da çalışırken blok zincirleme teknolojisine zaten ilgi duyduğunu ve NASDAQ’ın Estonya şubesinin hissedarlarına blok zincirleme tabanlı elektronik oylama gibi teknolojiyle ilgili “çoklu faaliyetler ve projeler” ile ilgilendiğini söyledi. Blockchain teknolojisinde yıllarca çalıştığı sektörün küresel işlemlerin maliyet ve zamanını radikal bir şekilde azaltmak için söz verdiğini belirtti.

“Birçok insan, finansal kurumlarla gördüğümüzün, çok karmaşık bir düzene sahip olduğunuzu, her ilçenin kendi yaklaşımının olduğunu ve küresel olarak bir şey yapmanız gerekiyorsa, son derece karmaşık olduğunu ve sonunda görev olsa bile Jochumsen, CoinDesk’e yaptığı açıklamada, birisinin parasını ödemek zorunda kaldığını ve müşteri olduğunu söyledi. “Concordium’da, dünya çapında finans endüstrisinin ihtiyacı olan bir şey için mükemmel bir vizyon var.”

Christensen, eski Saxo Bank CEO’su ve kurucusu Lars Seier Christensen tarafından kurulan Concordium, riskli bir kanıt zinciri üzerinde çalışıyor ve testnetini “gelecek ay içinde” lanse etmeyi planlıyor.

Proje, yerleşik kara para aklama karşıtı (AML) ve KYC işlevini sıfır bilgi şifrelemesi ve Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ile uyumluluk ile birleştirmeyi amaçlamaktadır. Christensen, ana ağın beta lansmanının 2019’un üçüncü çeyreğinde yapılması planlanıyor ve Concordium’un 2010’da tamamen yayına girmesi bekleniyor.

Christensen, oyuna geç girmesine rağmen, Concordium’un yeni şifreleme para birimini (GTU veya global işlemler birimi) kimlik kontrolü özelliği nedeniyle çekiş kazanmaya devam edebilir, diye açıkladı Christensen.

“Bu alanda güçlü bir odaklanma ve uzmanlığa sahip bir ilk taşıyıcı olarak (ID / KYC) geç kaldık, ancak gerçekte henüz başlamamış olan gerçek oyuna ilk girenlerin arasında geç kaldık, çünkü erken nesil blokajlar ve kripto para birimleri yok tüm yutturmaca rağmen gerçek iş kullanımı elde etmek, ”dedi.

“Yani bir sonraki dönem şimdi başlıyor ve bu, kamu blokajlarının gerçek potansiyelinin nihayet ortaya çıkmaya başlayacağı zaman olacak.”

Concordium’un araştırma ekibi, Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nden kriptografi uzmanlarını içeriyor ve karma şifreleme ilkelerinin temelini oluşturan Merkle – Damgård inşaatının ortak mucidi Profesör Ivan Damgård’ı yeni ekledi .

Finanstan fintech’e

Jochumsen, NASDAQ’da dokuz yıl boyunca cumhurbaşkanı olarak üç yıl ve borsadaki Avrupa’nın genişlemesinden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak bir yıl geçirdi.

NASDAQ’dan önce Kopenhag Menkul Kıymetler Borsası’nın başkanı ve CEO’su olarak çalıştı ve Stokholm’deki muadili ile birleştiğinde liderlik etti. Ayrıca 2008 yılında NASDAQ tarafından satın alınmadan önce İskandinavya değişimi OMX’in başkanlığını yaptı.

Ekim 2017’de NASDAQ, Jochumsen’in 60 yaşına kadar o yıl emekli olacağını açıkladı. NASDAQ’ın CEO’su Adena Friedman, borsadaki iç notta “gerçek bir danışman, ortak ve arkadaş” olarak nitelendirdi.

Aynı zamanda, Jochumsen, Reuters’a New York merkezli bir fintech firması ile danışma rolü hakkında konuştuğunu söyledi .

Gerçekten de kısa süre önce, finansal hizmetler firmalarının dokümantasyon akışını otomatikleştirmeyi amaçlayan bir girişim olan Alkymi’ye tavsiyelerde bulundu.

Şimdi Jochumsen, Nykredit A / S’nin icra başkanı olmayan ve Alkymi’nin kıdemli danışmanı olan Nordax Bank AB’nin başkanı olarak çalışıyor.