EOS Nedir?

EOS’un temeli , bir blockchain mimarisi sağlayan EOS.IO yazılımıdır. Diğer blockchain mimarileri mevcut olmasına rağmen, EOS.IO, merkezi olmayan uygulamalar için hem yatay hem de dikey ölçekleme ile tasarlanmıştır. Bu hedefe ulaşmak için, ekip bir işletim sistemine benzeyen ve geliştiricilerin uygulama oluşturmasına olanak veren bir yapı oluşturdu.

 

EOS.IO yazılımını kullanarak geliştiriciler bir hesap alabilir, kimlik doğrulamasını kullanabilir, veritabanlarına erişebilir, uygulama programlayabilir ve birden fazla CPU kümesinde veya çekirdekte asenkron iletişim kurabilir. EOS.IO’nun arkasındaki blockchain mimarisi, kullanıcı ücretleri olmaksızın her saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirecek şekilde ölçeklendirilebilir. Ayrıca, geliştiriciler için merkezi olmayan uygulamaları dağıtmak için basit ve hızlı bir hale getirir. Ekip, yazılımı merkezi olmayan uygulamalar için tasarlanan en güçlü altyapı olarak görmektedir.

EOS.IO Ekibi

EOS.IO yazılımı, bir Cayman Adaları münhasır şirketi olan block.one tarafından üretiliyor . Dünya çapında danışmanlar ve çalışanlar vardır ve diğer business-grade teknoloji çözümleri ile birlikte blockchain yazılım geliştirme üzerinde duruluyor.

Eos Takımı

EOS.IO’nun Temel Özellikleri Nelerdir?

EOS.IO yazılımının en önemli parçaları, ölçeklenebilirliği, esnekliği ve kullanılabilirliğidir. Ölçeklenebilirlik açısından altyapı, tümü paralel yürütme ve asenkron iletişim ile ticari ölçekte binlerce DAppi desteklemektedir. Ayrıca yürütme ve kimlik doğrulamayı da ayırır. Esnekliği en üst düzeye çıkarmak için EOS.IO, donuk uygulamaları düzeltip düzeltebilir ve rol tabanlı izinleri genelleştirebilir. Ayrıca web meclisi var.

Son olarak, arayüzleri geliştiriciler için kullanılabilir hale getirmek için, arayüzü geliştirmek için kullanışlı bir web araç takımı bulunmaktadır. Ek olarak, kendini tanımlayan veritabanı ve bildirimsel izin programları ve kendi kendini tanımlayan arayüzler vardır.

EOS.IO’nun Diğer Avantajları Nelerdir?

EOS.IO’nun arkasındaki işletim sistemi, aynı zamanda blok üreticileri olan çoklu sunucular aracılığıyla da barındırılacaktır. Bu sunucular, EOS uygulamalarını barındırma konusunda bir teşvik olarak alır. Uygulamalar, kullanıcı arabirimleri, arka uç yönetimi ve kullanıcı / şifre işlevselliği gibi ortak işlevleri kullanır; bu, paylaşılan kitaplıklara veya çerçevelere ve daha hızlı geliştirmeye olanak tanır. EOS.IO üzerinde oluşturulan uygulamalar, bir ademi merkeziyetin tüm faydalarını sağlarken, son kullanıcı için herhangi bir merkezi uygulama gibi görünecektir.

Birçok kişi, EOS.IO’yu Ethereum’a benzetiyor, çünkü bu, merkezi olmayan uygulamalar için benzer bir blockchain platformuna sahip ana rakip. Çoğu, Ethereum’un blockchain etkileşimleri söz konusu olduğunda kullanıcı dostu olmadığını, EOS.IO’nun geliştireceği bir şey olduğunu kabul ediyor. Ayrıca, Ethereum işlem ücretlerini ödüyor, ancak EOS.IO, kullanıcılara hitap etmesi gereken bir şey yapmayacak.

DPOS ve TaPos Nedir?

Bir DPOS veya devredilen bir payın kanıtı, konsensüs algoritması üç saniyelik aralıklarla blok üreterek çalışır. Bir üretici bloğu her seferinde yapabilir ve üretilmezse atlanır. Üreticilerin mermi 21’i ve rastgele karıştırılmış seçimleri içerir. Blok yapımcıları blok üretirken rekabet etmek yerine işbirliği yaptıklarından, çatallar yoktur ve en uzun zincire uzlaşma sağlanmıştır.

TaPos, ya da işlemle ilgili işlem kanıtı, her işlemin yeni bir blok başlığından bir karma içermesi gerektiği anlamına gelir. Bu, başvurulan bloklar olmadan işlemlerin çatal üzerinde yeniden oynatılmasını önler. Ayrıca kullanıcının ve bahisin hangi çatalda olduğunu gösterir.

EOS ve Token Dağılımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Yazının yazıldığı tarihte, EOS token dağılımı 350’nin 223’ünde, 1 milyar 744 milyon EOS dağıtıldı. Mevcut dağılım 2 milyon, 3.155 ETH’ye eşdeğer olarak işaretlendi. Genel olarak, dağıtım 341 gün sürecek ve projeye ve topluma araştırma yapmak için herkese bol bol zaman vermek ve yine de katılabilmek için tasarlanmış bir dönem.

EOS Token Satış

İlk dağıtım dönemi 26 Haziran’dan 1 Temmuz 2017’ye kadar sürdü. Bu süre zarfında 200 milyon EOS ya da yüzde 20’si de dağıtıldı. 1 Temmuz’dan başlayarak, birbirini takip eden 23 saatlik dönemler başladı ve her biri için 2 milyon EOS jetonu dağıtıldı ve toplamda 700 milyon jeton elde edildi. Bu, jetonların yüzde 70’ini oluşturur. Nihai yüzde 10 veya 100 milyon EOS, block.one için ayrılmıştır ve Ethereum ağı içinde aktarılmayacak veya işlem görmeyecektir.

Jeton dağılımının adil ve kapsayıcı olduğundan emin olmak için, EOS jetonu için önceden belirlenmiş bir fiyat yoktur. Bunun yerine fiyatı piyasa talebine göre belirlenir. EOS.IO’nun arkasındaki ekip, bu yöntemin büyük alıcılara haksız avantaj sağlamadan madenciliği çoğalttığına inanmaktadır. Diğer bir deyişle, her 23 saatlik süreye tahsis edilen 2 milyon EOS tutarı, katkıda bulunanlar arasında ETH’nin miktarına bağlı olarak o dönem içinde katkıda bulunacaktır. Şeffaflığa izin vermek için, gelen fonlar bir Ethereum akıllı sözleşmesi yoluyla bir makbuz alır.

1 Haziran 2018’deki son belirteç dağıtım süresinin ardından, EOS tokenları 23 saat içinde Ethereum blok zinciri boyunca devredilemez.

EOS Jetonları Nasıl Kullanılır?

Bir DPOS konsensüs mekanizması var. Bununla birlikte, EOS belirteçlerinin sahipleri blok üreticileri için oy haklarını alırlar. Bu üreticiler büyük olayları ve madencilik bloklarını seçmekten sorumludur.

Ayrıca, hesabı olan herkesin EOS jetonlarının hesabını etkileşime girmesi ve tamamen kullanması gerekir. Geliştiriciler ayrıca merkezi olmayan uygulamaların çalışır durumda olduğundan emin olmak için belirteçlere ihtiyaç duyarlar. Bunun ilginç kısmı, sunucunun kaynaklarından yararlanırken EOS jetonlarını kullanmamanızdır; Sadece onları tutmak zorundasın. Bunun yerine, depolama kapasitesi, hesaplama ve bant genişliği gibi erişime sahip olduğunuz kaynak miktarı, bir uygulamada belirtilen EOS belirteçlerinizle orantılıdır.

Sonuç

Lansman yapıldıktan sonra, EOS.IO özellikle ölçeklenebilirliği sayesinde çok faydalı olabilir. Neredeyse bir yıl süren bir belirteç dağıtım periyodundaki benzersiz satın alma, daha fazla kişinin projeye dahil olmasını ve öğrenmesini sağlayacaktır. Ancak, bu uzun katkı süresi projenin piyasaya sürülmesini erteleyebilir ve diğer benzer projelerin EOS.IO’yu ön plana çıkarmasına izin verebilir. Bunun gerçekleşmediği varsayımıyla, EOS.IO’nun geliştiricilerin DApp barındırma için ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlayabileceğinden, büyük şeyler potansiyeli vardır.