En İyi Ethereum Cüzdanları

En İyi Ethereum Cüzdanları

Ethereum, akıllı sözleşmeler gerçekleştirebilen “merkezi olmayan bir platformdur”. Akıllı sözleşmeler temel olarak blok zincir üzerinde başka bir şeye değer  aktarmak için kullanılan kodlardır. 

Ethereum genellikle dijital bir para birimi olarak tanımlanır, ancak bilmeniz gereken bir şey var, bu, Ether denen kendi “gaz” veya “para birimi” olan bir blockchain platform.

Yani, Ether’i satın almakla ilgileniyorsanız, bu harika bir şey ama biz, Phishing dolandırıcılığı ve Hacking vb. Nedeniyle dijital paranızın gerçekten ne kadar güvende olduğuna asla emin olamayacağınız emsalsiz zamanlarda yaşıyoruz. Kripto para biriminin artan değeri artık herkes tarafından biliniyor. ve hackerlarınçok para tuttuğu durumlar yaygınlaşıyor.

Eterinizi güvenli bir şekilde saklamak için ihtiyacınız olan güvenilir Cüzdan, bu yazıda farklı tiplerde Ethereum Cüzdanlarına bakacağız ve en iyileri seçmemizi sağlayacağız.

İstenmeyenler için, cryptocurrency saklamak biraz göz korkutucu olabilir. Uzanmış büyük bir paranın var mı olduğunu hayal et. Onu nasıl taşıyacaksın? Çoğumuz cüzdanlarımızı, paramızı depolamamıza ve istediğimiz zaman kullanmamıza yardım ettikleri için kullanmayı tercih ederiz.

Bir cryptocurrency cüzdan temelde Ether, Bitcoin , NEO veya diğer kripto para birimleri için aynı şeydir .

Bunu tanımlamak istersek, temel olarak özel ve açık anahtarlarınızı kolayca depolamanızı ve yönetmenizi sağlayan bir yazılımdır. Bir cryptocurrency cüzdan ile, çeşitli para birimleri (sizin seçtiğiniz cüzdan ile desteklenir) depolamak mümkün olacak ve kolayca işlemleri yapmak ve istediğiniz zaman denge kontrol edebileceksiniz.

Önceden geleneksel cüzdanınız gibi olduğunu söylemişken, dijital para cüzdanı nasıl çalıştığına göre oldukça farklı. Bilmeniz gereken ilk şey: Dijital cüzdanınızda hiçbir şey kayıtlı değil – Dijital bir cüzdan paranızı saklamayacaktır ve dijital para biriminizin somut bir şekli yoktur.

Her şey bir “blockchain” olarak adlandırılan çevrimiçi defterde var. Cüzdanınız sadece dijital paraları kolayca gönderip alıp işlem yapabilmenizi sağlayan blockchain ile etkileşime girer. Bunu yapmak için, cüzdanlarınız özel adreslerinizin güvenli ve herkesin kullanımına açık olan herkese açık olarak güvenli bir şekilde hareket edecektir. Birisi kendi Ether paralarını size gönderdiğinde, paranın sahipliğini cüzdanınızın genel adresine paylaşarak transfer ederler.

Paylaşılan paraların kilidini açmak için genel adresiniz ve özel adresiniz eşleşmelidir. İşlem daha sonra blockchain üzerinde onaylanacaktır.

Sıcak ve Soğuk Cüzdanlar

Sıcak ve soğuk iki çeşit cüzdan vardır.

Anahtarlarınızı çevrimiçi saklarsa bir cüzdanın sıcak olduğu bilinir. Bunlara internetiniz olduğu sürece herhangi bir yerden kolayca erişilebilir. Ancak bunlar, saldırıya uğradıkları ve madeni paraların çalınabileceği için en iyi seçenek değildir.

Aksine soğuk cüzdanlar çevrimdışı saklananlardır, yani özel anahtarlar donanım içinde. Bunlar yalnızca çevrimiçi olmalarını istediklerinde ve hacklenmeleri için çok daha az şansa sahip oldukları için daha güvenlidir.

Şimdi sıcak ve soğuk cüzdanları ele aldık, donanım ve yazılım cüzdanları hakkında konuşalım:

Donanım ve yazılım cüzdanları

Adından anlaşılacağı gibi somut formda olan donanım cüzdanlarıyla başlayalım. Geleneksel, taşınabilir sabit diskiniz gibidir, ancak kripto para birimi için tasarlanmıştır. Bu işte soğuk cüzdan dediğimiz şey bunlar.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanları, daha fazla güvenlik sundukları, 7/24 internete bağlı olmadıkları ve “siz” gibi her yerde güvenli bir şekilde saklanabileceğinden daha iyidir.

USB aygıtları gibi tasarlanmış, bir işlem yapmak için kullandığınız bilgisayara takılabilir ve hareket halindeyken anahtarlar üretebilir.

Donanım cüzdanlarını kullanmanın avantajları:

 • Çevrimdışıyken anahtarları ürettikleri için bilgisayarlarınıza sızan çeşitli yazılımlardan korunurlar.
 • Kullanışlı, kullanımı kolay arayüz ve cryptocurrency için yeni olanlar için daha iyi bir seçenek.
 • Çoğu paranızı asla kaybetmemeyi garantilemek için yedekleme seçenekleriyle gelir.
 • Donanımın kendisinde pim şifreleriyle korunabilir.
 • İstediğiniz herhangi bir yerde, köpeğinizin kulübesinde veya yastığınızın altında saklanabilir, karar verin.

Donanım cüzdanlarını kullanmama eksileri:

 • Yazılım cüzdanlarına göre daha pahalı.
 • Çoğunlukla satıldıklarını bulmak zor olabilir.

Yazılım Cüzdanları

Öte yandan yazılım cüzdanları üç çeşittir: Mobil, çevrimiçi ve masaüstü. Bunlar sıcak cüzdanlar olarak bilinir.

Masaüstü Cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlarını kullanmak için, bunları tercih ettiğiniz dizüstü bilgisayar veya kişisel bilgisayarınıza indirip yüklemeniz gerekir.

İndirildikleri yalnızca bir bilgisayardan kullanılabilirler. Güvenlik açısından, masaüstü cüzdanlar en güvenli cüzdandır, ancak yalnızca bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılım tarafından saldırıya uğratıldığından veya virüs bulaştığından emin olursanız.

Masaüstü cüzdan kullanmanın avantajları:

 • Onlar kullanımı çok kolay ve yeni başlayanlar için harika.
 • Üçüncü taraf sunucular özel anahtarlarınızı saklamak için kullanılmaz.
 • “TOR Network” ile birleştirerek daha güvenli ve özel bir cüzdan oluşturabilirsiniz.

Masaüstü cüzdan kullanma eksilerini:

 • İnternete bağlı olmak, bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız hale geliyor.
 • Bilgisayarınıza bağlı olduğu için, onu tamir edenler tarafından bile çalınabilir.
 • Yedeklemezseniz, bilgisayarınızın çökmesi durumunda anahtarlarınızı kaybedebilirsiniz.

Çevrimiçi Cüzdanlar

Çevrimiçi cüzdanlar bulut kullanır ve her yerden erişilebilir. Bu onları uygun kılar ama aynı zamanda özel anahtarlarınızı çevrimiçi olarak saklayacağından riski de arttırır. Bu onları siber saldırılara ve bilgisayar korsanlarına karşı hassas kılar.

Çevrimiçi cüzdan kullanmanın avantajları:

 • Çevrimiçi cüzdanlar diğer cüzdanlara göre mükemmeldir.
 • Daha az miktarda madeni para ile çalışıyorsanız harikadırlar.
 • Bazı çevrimiçi cüzdanlar, exchange’lerle entegrasyon sağlar ve ayrıca birden fazla para birimini kolayca yönetme şansı sunar.

Çevrimiçi cüzdan kullanma eksilerini:

 • Onlara çevrimiçi eriştiğiniz için, zararlı kötü amaçlı yazılım, DDOS saldırıları, bilgisayar korsanlığı ve kimlik avı dolandırıcılığı yoluyla cüzdanınızı kaybedebilirsiniz.
 • Cüzdanınız, kullandığınız şirket tarafından bir yerde saklandığından ve cüzdanınız elinizin dışında olduğundan cüzdanınız değildir.
 • Bilgisayarlar, bir online keylogger veya virüs içeren bir bilgisayar kullanıyor olmanız nedeniyle çevrimiçi cüzdanlara erişmenin en güvenli yolu değildir.

Mobil Cüzdanlar

Adının işaret ettiği mobil cüzdanlar, telefonunuzdaki uygulamalardır. Harikalar çünkü gittiğiniz her yerde, cep telefonunuz gidiyor. Bu, bakiyenizi kolayca kontrol edebileceğiniz, paraları paylaşabileceğiniz, vb. Anlamına gelir. UI, mobil cihazlarda daha fazla yer almadıklarından da daha kolaydır.

Mobil cüzdan kullanmanın avantajları:

 • Telefonunuzda bir cüzdanınız olması pratik ve inanılmaz derecede kullanımı kolay hale getirir. Hareket halindeyken para gönderin veya alın ya da ödeme yapın.
 • Diğer cüzdanlarla karşılaştırıldığında uygulamalarda daha fazla özellik elde edersiniz.

Mobil cüzdan kullanma eksilerini:

 • Telefonunda öyle yani kaybedersen, tüm paralarını kaybedebilirsin.
 • Android telefonlar, cüzdanınızı kaybetmenize neden olabilecek saldırılara veya kötü amaçlı yazılımlara yakalanabilir.

Artık, cüzdanların ne olduğu ve neden sizin için önemli olduğu konusunda tam olarak bilgilendirilmelidir. Ama şimdi en çok neyin önemli olduğuna girelim: 2017’de en iyi Ethereum cüzdanları.

En sevdiğiniz birini seçmek için bir ölçütünüz olması önerilir. İşte, Ethereum veya kullandığımız diğer dijital para için yeni bir cüzdan seçerken izlediklerimiz.

 • Özel Anahtarlar: Daha önce size kamu anahtarları ile eşleştiklerini ve sizin için madeni paraları onayladıklarını söylediğimiz gibi bunlar çok önemlidir. Yani onları nerede sakladığınızı kontrol etmenizi sağlayan bir cüzdana ihtiyacınız var.
 • Kullanımı kolay arayüz: Cryptocurrency pek çok şey için zor olabilir ama siz bir emektarsanız bile, cüzdanlarınızda pürüzsüz ve kullanımı kolay bir kullanıcı arayüzüne ihtiyacınız var.
 • Gelişim ve desteğin sağlam geçmişi: Bir geliştirme ekibi tarafından desteklenen bir cüzdan almanız önemlidir. Cüzdanların şirket tarafından terk edildiği ve kötü şirketler üzerinde gerçekten uyumak istemediğiniz durumlar olmuştur.
 • Güvenlik ve yedekleme: Hepimiz insanız ve sayısız sebepten ötürü cüzdanlarımızı kaybedebiliriz. Güvenlik ve yedekleme özellikleri sunan birini seçin.

Yani daha fazla ado olmadan, en iyi Ethereum cüzdanlarına girelim.

Ledger Nano S

Ledger Nano S şüphesiz, piyasadaki en iyi donanım cüzdanlarından biridir. İşte bu yüzden sevdik: kriterlerimizde bahsettiğimiz dört özellik var.

Bir donanım cüzdanı, geleneksel bir USB gibi ancak küçük bir OLED ekran ile tasarlanmıştır. Hafif ve son derece dayanıklı, OLED ekranında çok kolay kullanımlı bir arayüz sunar, bu sayede işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İşlemler, düğmelerinde basit bir dokunuşla doğrulanabilir. (Bu, Kötü Amaçlı Yazılımlara karşı koruma özelliği olarak eklenmiştir).

defteri kebir

Ek bir güvenlik özelliği olarak, cihaza her taktığınızda ekstra bir koruma katmanı elde etmenizi sağlayan 4 basamaklı bir pin ayarlayabilirsiniz.

Eter madeni paralarınız donanımda çevrimdışı olarak saklanacak ve özel anahtarlarınızla işlemlerde çıkış yapabilirsiniz. Yedekleme söz konusu olduğunda, Ledger Nano S size yanlış bir durum veya cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda paranızı kurtarmanıza yardımcı olacak bir “kurtarma tohumu” yaratma şansı sunuyor. Hem Ethereum hem de Ethereum Classic’i destekler. Sadece 16.2 g ağırlığında ve 67 TL’ye mal olan (fiyatı web sitesinde 58 Avro, satın almadan önce döviz kurunu kontrol edin), Ledger Nano S gerçekten de Ether’iniz için en iyi donanım cüzdanı.

Trezor

Ultra portatif ve USB portunuz ile çalışacak şekilde tasarlanan Trezor , denenmiş ve test edilmiş bir şey istiyorsanız mükemmel bir yatırımdır. Ether paralarınızı MyEtherWallet aracılığıyla saklamak için kullanabilirsiniz .

güvenli

İşlemlerinizi, yaptığınız gibi görebilmenizi ve ayrıntıları kolayca onaylayabilmenizi sağlayan güzel bir OLED ekrana sahiptir. Cihaz ayrıca, işlemlerin onaylanmasında fiziksel bir dokunuş getirecek düğmelere de sahiptir.

Güvenlik cephesinde Trezor güvenebileceğiniz mükemmel özelliklere sahiptir. Öncelikle, FIDO / U2F koruması kullanılarak kullanıcı iki faktörlü kimlik doğrulaması sunar. İkincisi, yaptığınız her işlem, OLED’in altındaki düğmeleri kullanarak fiziksel olarak doğrulanmalıdır. Son olarak, bir kurtarma tohumunu kullanabilirsiniz, böylece şifrenizi kaybettiğinizde cüzdanınıza tekrar erişebilirsiniz.

Tasarım da harika. Küçük ve sağlam. Bu konuda beğendiğimiz en iyi bölüm, elinizin avuç içine ne kadar kolay sığabileceğidir. Ama hepsi bu değil. Trezor cihazı su geçirmez ve çok dayanıklıdır. Tasarımının ardındaki fikir, sadece size güvenlik sağlamak değil, madeni paralarınızı saklamak için kalıcı bir yer sunmaktır.

Ayrıca kullanımı inanılmaz derecede kolaydır. Tek yapmanız gereken cihazı herhangi bir bilgisayara bağlamak ve sadece istemleri takip etmektir. Sadece iki düğme olduğu için, biri bir işlemi onaylamak ve diğerini reddetmek için, oyuna yeni olanlar için mükemmeldir.

Cihaz sadece 89 dolara mal olacak ama hayatınızın geri kalanı boyunca yanınızda kalacak.

MyEtherWallet

MyEtherWallet size Eter ve depolamak için Ethereum cüzdan oluşturmanızı sağlayacak bir arayüz ERC-20 belirteçleri güvenli çevrimdışı, bu olanak kağıt cüzdan çıktısını yapabilirsiniz güvenle saklamakparanız güvenli ve çevrimdışı olduğunu bilerek yere.

Eter gönder

Jaxx

İki büyük donanım cüzdanından bahsettik, ama şimdi Jaxx hakkında biraz konuşalım, bu da kullanıcılara Ethereum ve Ethereum Classic ile birlikte aynı anda altı para birimini destekleyebilecek bir platform sunuyor.

Jaxx Cüzdanı

Jaxx hakkında gerçekten harika olan şey, özel anahtarları sunucularında değil, seçtiğiniz cihazda sakladığını.

Jaxx’yi sevmenin bir başka nedeni de çapraz platform işlevselliğidir. 9 farklı platformda mevcuttur ve tüm bu platformlarla birbirine bağlanabilir, bu da farklı bir cihaz kullanıldığında aynı dengeler ve cüzdanın kullanılabileceği anlamına gelir.

Cryptocurrency işinde olan ve şimdiden cüzdanda gömülü olan ShapeShift kullanıcıları ve kullanıcılar istedikleri zaman ve yerde para bozdurma özgürlüğüne sahipler.

Exodus

İnanılmaz iyi tasarlanmış ve mükemmel bir kullanıcı arayüzü Exodus’u Eterinizi saklamak için mükemmel bir seçenek haline getirir . Tamamen açık kaynak olmasa da, Exodus’taki şeylerin çoğu. Bu, geliştirme topluluğunun kodunu tamamen gözden geçirmesini engelledi. Sadece masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilir ve sadece Ethereum Classic’i değil Ethereum’u destekler.

Exodus, Özel Anahtarlarınızı seçtiğiniz herhangi bir sunucuda değil, seçtiğiniz makinede saklar ve bu sizin madeni paralarınızın güvenliği konusunda size rahatlık sağlar. Ayrıca, istediğiniz zaman Ether’inizi kolayca değiştirebilmenizi sağlayan arayüze gömülü bir ShapeShift özelliği de var! İster bazı Litecoins için karar verin, ister de bunları Ether için değiştirmek istiyorsanız, Exodus’ta bir aksama olmadan yapabilirsiniz.