En İyi 10 Bitcoin Güvenlik İpucu

Madeni paralarını aldın ve şimdi onları olabildiğince güvenli tutmak istiyorsun. Nasıl olduğunu öğrenmek için Top 10 Bitcoin güvenlik ipuçlarımızı okuyun.

Özel Anahtarları Çevrimdışı Olarak Kaydet Özel
anahtarınızın kesinlikle gizli olduğunu ve sizin haricinde kimseyle tanınmaması gerektiğini söylemeden gitmelisiniz. Örneğin, kötü amaçlı yazılımlara veya bilgisayar korsanlarına karşı saldırılara girmemek için internet bağlantısı olmayan bir bilgisayarda saklayabilirsiniz. Ayrıca, özel anahtarlar USB anahtarına benzer bir parça kağıt veya özel donanım (“soğuk cüzdan”) üzerinde saklanabilir.

Özel Donanım Kullanın
Verileri çevrimiçi bilgisayarınızdan çevrimdışı bilgisayarınıza taşımak için özel bir USB anahtarından yararlanabilirsiniz. Bu, potansiyel virüslere veya bilgisayar korsanlarına maruz kalmasını en aza indirmektir. Çevrimdışı cüzdanınız için çevrimdışı bir bilgisayar bile kullanabilirsiniz.

Donanım Cüzdanından Yararlanın
Bunu zaten biliyor olabilirsiniz, ancak bir donanım cüzdanı kullanmak belki de Bitcoin’inizi depolamanın en güvenli yoludur. Bu cüzdan, bir Bitcoin cüzdanını kullanmaya adanmış olan kendi özel işletim sisteminde çalışan bir yerleşik bilgisayar ile birlikte gelen bir USB anahtarını etkili bir şekilde kullanır.

PC’nizi Güvende Tutun
tutun Her zaman antivirüs yazılımınızın güncel olup olmadığını ve diğer güvenlik seçeneklerinin farkında olun. Bilgisayarınızın saldırıya uğraması sadece bir güvenlik açığını ele alır – her zaman uyanık kalmanız gerekir.

Linux Kullan
Kötü bir filmdeki korsanların söylediği gibi ses çıkarır, fakat doğrudur: Linux işletim sistemini kullanmak iyi bir seçim olabilir. Linux, herhangi bir USB tabanlı saldırıya direnmenin en iyi kaydını tutuyor, bu yüzden Bitcoin ile ilgili işlemleri çevrimiçi bilgisayarlardan çevrimdışı bilgisayarlara aktarmak için USB sürücüsü olarak seçin.

Yedekleme Yapın Gidecek
bir deyim var, tüm yumurtaları bir sepete koymayın. Bu, Bitcoin’unuzu güvende tutmak için de geçerlidir: güvenli bir yerde saklayın, kripto para birimi cüzdanınızın bir yedeği sizi donanım arızalarından ve birçok insan fişinden koruyabilir. Ayrıca, PC’nizin veya telefonunuzun çalınması durumunda cüzdanınızı geri yüklemenize de olanak tanır.

Kimliğinizi Koruyun
Mümkün olduğu kadar kişisel bilgilerinize erişmek için kullanabileceğiniz herhangi bir bilgiyi açıklamayın – PIN’ler, telefon numaraları, e-posta adresleri, şifreler, vs. Annenizin kızlık soyadı veya ilk adınız bile yok pet – bunlar yaygın yedek sorulardır. Şüpheli işlemlerden kaçının – bu işlem hakkında iyi bir fikir sahibi değilseniz, fişi çekmekten korkmayın.

Bir Emanet Hizmeti Kullanın Bir
şey satın almanız veya satmanız gerektiğinde ve diğer tarafta kimin olduğundan emin değilseniz, “emanet hizmeti” kullanabilirsiniz. Bu durumlarda, ödemeyi yapması gereken kişi Bitcoins’lerini emanet servisi satın aldıkları ürünü almak için beklerken. Bu arada, satıcı paralarını emanet servisi ile güvende bilir ve kabul edilen öğeyi gönderir. Alıcı malları aldığında, ödemeyi sonlandırmak için emanet hizmetini bilgilendirir. Böylece hem alıcı hem de satıcı güvende kalır.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullan (2FA)
Ek bir güvenlik katmanı asla kötü değildir. Sürekli olarak bu kimlik doğrulamayı sürdürmek yorucu olabilir, ancak madeni paralarınızı kaybetmekten daha iyidir. ŞEKİL 2FA, korunan ikinci bir koruma katmanı içerir; burada şifreler, sistem güvenilir cihazda bir doğrulama kodu gönderir, böylece bilgisayar korsanlarının bu korumayı ele geçirmesi biraz zorlaşır.

MultiSig kullanın
Bu, esas olarak şirket için oluşturulan ek bir adımdır, ancak herkes bunu gerçekten kullanabilir. İşlemi tamamlamak için, birkaç kişinin buna izin vermesi gerekir (ki bu isim birden fazla imzayı oluşturmuştur, yani MultiSig) ve fonların kötüye kullanılması olasılığı en aza indirilmiştir.
________

İşte dört bonus ipucu :

1. Dijital servetinize geldiğinde yapılabilecek en akıllı şey, ağzınızı bu konuda kapalı tutmaktır. Bu, kripto ticareti yapan Facebook gruplarında son ticaretinizde ne kadar palavra attığınız, “birkaç yıl önce” bitcoin satın aldığınız birkaç içkiden sonra barlarda insanlara bahsetmeden, ve zenginliklerini göstermek için bitcoin cüzdanınızın resimlerinden hiç bahsetmediğiniz anlamına geliyor internet üzerinden. Kripto zenginliğiniz hakkında palavra atmanın sıfır yararı var. Sadece downsides. Zenginlikinize erişmek için potansiyel şiddet girişimleri bu downsides biridir.

2. Cüzdan adreslerinden herhangi birini çevrimiçi olarak yayınlamamalısınız. Bunu yaptığınızda, suçlular, ne kadar kripto paraya sahip olduğunuzu görebilir ve bu sizi hedef haline getirebilir. Herhangi bir sebepten ötürü online olarak bir cüzdan adresi göndermeniz gerekiyorsa, çok fazla para biriktirmediğinizden emin olun ve sadece çevrimiçi olarak yayınlamak istediğiniz orijinal amaç için kullanın (bağış toplamak veya küçük ödeme).

3. Ayrıca, bu cüzdanlardan diğer cüzdanlarınıza yapılan işlemlerin herkese açık olarak görülebileceğini unutmayın (çoğu blockchain’de). Bu nedenle, adınıza bağlı cüzdanlardan büyük miktarlarda hareket ediyorsanız, işlemleri suçluların izini imkansız kılmak için anonim bir kripto para birimi veya bozuk para mikseri kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak, ideal olarak, herhangi bir cüzdan adresini çevrimiçi yayınlamak istemezsiniz.

4. Kendinizi bir hedef olarak görüyorsanız, genel kripto zenginliğinizle ilgili olarak sadece nispeten küçük bir miktar içeren el altında bir cüzdan bulundurmanız akıllıca olabilir. Böylelikle, hiç bir zaman bir silahlı soyguna geldiğinde, o parayı, o parayı alacak ve bırakacakları ümidiyle saldırganlara göndermek için kullanabilirsiniz.