Danimarka, Kripto Borsalarından Kullanıcı Verilerini Toplayacak

Danimarka Vergi Ajansı, yerel kripto para borsalarındaki kullanıcı bilgilerini toplayacak.

Danca dilinde Skattestyrelsen adlı ajans,  Pazartesi günü yaptığı açıklamada , ülkenin Vergi Konseyi’nin kripto borsası kullanıcılarının verilerini – ticari işlemleri, isimleri ve adresleri içeren bilgileri kripto borsalarından istediğini duyurdu . Üç ismi açıklanmayan kripto borsası, 2016-2018 dönemine ait verileri teslim etmek zorunda kalacak.

Gelişme, ajansın Danimarkalı tüccarların isimsiz bir Fin borsası üzerindeki faaliyetleriyle ilgili olarak Finlandiya’nın vergi makamlarından aldığı bilgisi sonrasında geldi.

Skattestyrelsen’deki kişisel vergi direktörü Karin Bergen duyuruda, “Çok fazla ilerlemeden bakmamız gereken büyük bir pazar olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Geçen ay yayınlanan bir bildiride, ajans, Finlandiya’daki bitcoin borsalarında 2015-2017 döneminde yaklaşık 2700 Danimarkalı vatandaşının 100 milyon Danimarka kronu (15.35 milyon $) değerinde kripto aldığını söyledi.

Bergen, “Bu muhtemelen buzdağının sadece görünen kısmı” dedi ve “Nispeten küçük bir Bitcoin pazarı olmasına rağmen, bilgi alandaki eğilimleri ve modelleri açıkça gösteren çok değerli bir kaynak” dedi.

Geçtiğimiz ay, Ulusal Vergi Dairesi tarafından yapılan bir araştırmaya dayanarak, ajans kripto para biriminde alım satım yapmayı düşünen 450.000 kadar yerel vatandaş olduğunu ancak bunun sadece yarısının vergi kurallarının farkında olduğunu söyledi. Kripto yatırımcılarının herhangi bir kar üzerinden vergi ödemeleri gerektiğini, vergi indirimi için ise kayıp talep edilebileceğini vurguladı.