DAG’ler ve Blockchain

“Sonsuz ölçeklenebilir”, “Sıfır işlem maliyetleri”, “Etkili bir paylaşım”. DAG teknolojisini geliştiren projelerin sağladığı PR materyalinin okunması, bizim ikinci efendimiz ve kurtarıcımız Nakamoto’nun bizim üzerimizde olduğu gibi görünebilir. DAG defterleri genellikle, on yıldan daha eski bir teknolojinin tüm sinir bozucu eksiklikleri olmasa bile, çoğu kez çözülen “blockchain 3.0” olarak tanımlanmaktadır.

DAG teknolojisi, merkezi olmayan defterler alanında gerçekten umut verici bir gelişme olsa da, gerçeklik her zaman olduğu gibi biraz daha karmaşıktır. Buğdayı kırılmış vaatler ve vızıltıların samanlarından ayırmak için, DAG’lerin ne olduğu, neyi iyi kıldığı ve başarısız olma eğilimleri hakkında kısa bir genel bakış sağlamak için biraz daha derine dalmaya karar verdik.

DAG nedir?

DAG’lar (veya Yönlendirilmiş Asiklik Grafikler), tıpkı blokajlar, dağıtılmış defterler gibi. Bu, tüm ağ katılımcıları tarafından paylaşılan ve üzerinde anlaşılan bir ağdaki (işlemler gibi) olayların bir kaydını temsil ettiği anlamına gelir. Blokchainler, bu evrensel rekoru, işlemleri bloklar halinde gruplandırarak elde ederler. Bunlar daha sonra (nispeten yavaş) aralıklarla doğrulanırken, önceki ve sonraki bloğa kriptografik olarak bağlanır. Bu tartışılamayan, değişmez bir olaylar zinciri yaratır. Bu yüzden bir blockchain.

DAG’lar ise, ağdaki olaylar arasında doğrudan bir bağlantı kurarak, konuşmalarını “anında” gerçekleştirmelerini sağlar. Bu, en az iki başka düğümün işlemlerini doğrulamak için bir işlem gerçekleştirmek isteyen bir düğümün, sıralı bağlantılı olaylar dizisini yaratması gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla “Yönlendirilmiş Grafik”. Bu karşılıklı bağımlılık, bir işlemin, tüm katılımcıların paylaştığı ortak ve üzerinde anlaşmaya varılmış bir kayıt oluşturarak, geçerli sayılabilmeleri için ağ durumunun daha büyük resmine uyması gerektiği anlamına gelir.

Ne olmuş yani?

Bunun aslında ne anlama geldiğini anlamak için IOTA’nın Görsel Arap Simülatörü ile etrafta oynamanız tavsiye edilir .

Bu örnekte, işlem sayısı 6, # 3 ve # 5 işlemlerini doğrulamak için gereklidir, ayrıca bunu yaparken # 1 ve # 0 doğrulamak. İşlem # 6 şimdi sessizce oturacak ve iyiliğe geri dönmek için # 9 bekleyecektir. İşlem tutarı ve sıklığı ile tinkering, bu yapının neden “The Tangle” olarak adlandırıldığını açıklığa kavuşturacaktır.

Keskin gözlü okuyucular bu aşamada, bu yaklaşımın muazzam potansiyelini ve başarısızlık kapasitesini zaten biliyor olabilirler. Ama ilk önce şeyler, iyi şeyler ile başlayalım, ve bol miktarda var.

Ölçeklenebilirlik

Geleneksel blokajların, ağı büyüdükçe daha az verimli kılan iki özelliği vardır. İlki, blokların nasıl çıkarıldığı veya doğrulandığıyla ilgilidir. İkincisi, onaylanmış blokların kaydının saklanma şekli ile ilgilidir.

Bir blockchain ağında, madenciler veya doğrulama düğümleri, bir sonraki bloğu imzalamak için yarışır. Bu sürece kaç tane düğüm katılırsa katlansın ki, her zaman, sadece bunu yapma fırsatını yakalayanlardan biridir. Ağın büyüklüğü ve ne kadar güçlü bir güç biriktirdiğine bakılmaksızın, tüm şey aslında her zaman tek bir makinenin hesaplama kapasitesiyle desteklenmektedir. Büyüyen ağlarda işlem yoğunluğu arttıkça, bu yöntem çok yavaş, çok hızlı olur.

İkincisi, tüm geçmiş işlemlerin (örneğin, blockchain) kaydı bütün ağ düğümlerinde bütünüyle saklanmalıdır. Bitcoin blockchain, örneğin, şu anda yaklaşık 175 GB büyüktür. Ethereum’un akıllı sözleşme mezarı zaten 1 Terabayt’ı aştı. Bunu ilgili ağlardaki düğüm sayısız sayıyla çarpın ve resmi elde edersiniz.

DAG’lar, bu iki problem için de potansiyel bir çözüm sunmaktadır.

DAG’nin doğrulama sürecinin “karışık” doğası göz önüne alındığında, tüm ağ sürekli olarak doğrulanmış işlemlere girmektedir. Her bir işlem önceki iki şirketin geçerliliğini gerektirdiğinden, giderek daha dar bir darboğaz yaratmak yerine (en azından teoride, ancak buna ulaşacağız), işlemler ağ büyüdükçe daha hızlı işlenir.

Belki daha da önemlisi, bir DAG’nin defteri her bir ağ düğümünde çoğaltılması gereken tek ve sürekli büyüyen bir dosyada saklanmaz. Tüm işlemleri birbirine karıştırmak yerine, defter, parçalara veya “parçalara” bölünerek, her düğümün yalnızca işlemin geçerlilik geçmişi ile ilgili olanı saklamasını sağlar. Sonuç olarak, tüm kırparlar bir dereceye kadar örtüşürler ve yeniden yapılandırılmış bir tür bulmaca gibi birbirine bağlanırlar.

Her iki açıdan, “keskinleştirici” yanı sıra, yerleşik verimlilik artışı, DAG’leri blokajlardan çok daha ölçeklenebilir hale getirir, ancak daha fazlası vardır.

Sıfır işlem ücretleri?

İyi sıralama.

Blokların eksikliği ve madenciliğin sıfır ya da sıfır işlem maliyetine yakın olma potansiyeli vardır. Verilen bir düğüm tarafından yayınlanan her işlem, en az iki öncekinin geçerliliğini gerektirdiğinden, söz konusu işlemler “konuşmak için” öderler. Sadece madencileri dolaşmak için gereksiz bir iş yapmak için bir madenci rüşvete gerek yok. Bu tek başına bir katil özellik ve mikro transferler ve IoT kullanım durumları için son derece yararlı olacaktır.

Ancak, teori ve pratik her zaman el ele gitmez.

İşte yakalama

Daha önce, her DAG işleminin “geçerli sayılabilmeleri için ağın durumunun daha büyük resmine uyması gerektiğini” söylediğimizi hatırlıyor musunuz? Yani, görünüşe göre, özellikle küçük ağlar için, reklamı yapılan gibi hava geçirmez değil.

Hiçbir aşamada, tek bir madenci, son bloktan beri olan her şeyi doğrular, şenanyanlar için kıpır kıpır bir oda vardır. İşlemlerin doğrulandığı sıra, yayınlandıkları sıraya uygun olmayabilir, bir saldırganın “iki katını harcayabileceği” veya aynı dolara iki kez ödeme yapabileceği bir durum yaratır. Bu olursa, herkesin başı belada.

Bu durumu hafifletmek için önde gelen DAG projeleri hile olarak sıralanabilir. IOTA, esasen DAG içinde doğrusal bir işlem sırasını uygulayan merkezi bir ağ unsuru olan “Koordinatör” olarak adlandırılan bir şeye sahiptir. Diğer projelerde, atanan veya seçilen ve aynı şeyi yapan “Masternodes” var.

Genel olarak, karışma yapısının büyüleyici güzelliği ciddi bir güvenilirlik sorununun fiyatına geliyor. DAG’ler bazı durumlarda olağanüstü performans gösterir, ancak diğerlerinde dengesiz, durağan veya güvenilmez hale gelir. Çoğu DAG projesi, merkezileştirilmiş unsurları tanıtarak ilgilenir.

Ve sonra bu oldu.

Elbette alternatifler üzerinde çalışılmaktadır. Örneğin, CyberVein, Katkı Kanıtı olarak adlandırılan DAG’ye özel bir konsensus mekanizması getirmektedir. Katkı Kanıtı, bir düğümün defterin işlem geçmişinin (yukarıda “kırıkları”) parçalarını saklamak için bağışladığı disk alanı miktarını ölçer ve buna göre telafi eder. Disk alanı kıt bir kaynak olduğu için, PoC, tıpkı Bitcoin’in PoW’sinde olduğu gibi, hayali saldırgan düğümleri oluşturmak, saldırıları maliyetli ve uygulanabilir kılmak için bir engel görevi görüyor.

Bu, CyberVein’in, merkezi olmayan ve şirket kontrolünün dışında kalırken, IOTA’nın Koordinatörü ile aynı işlevi yerine getiren merkezi olmayan bir “Tam Düğüm” ağını sürdürmesini sağlar. Bu, DAG’ın merkezileştirme problemini düzeltir, ancak işlemleri artık serbest kalmayacak şekilde yapar. Bununla birlikte, Bitcoin veya Ethereum işlemlerinden hala daha ucuzdurlar.

Bütün bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda, aldığın şey nedir? DAG’lar geleceğin defterine mi, yoksa kısıtlı kullanım durumlarına sahip blok zinciri hayvanat bahçesindeki başka bir tuhaf hayvan mı? Bu senin çağrın.