Coinbase Kripto İndeks Fonu Başlattı: Sadece Zenginlere Yer Var

Coinbase , yeni endeks fonu ürününe yatırım yapmayı kabul ettiklerini açıkladı. Fon, Bitcoin, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin ve Bitcoin Cash’e maruz kalmayı teklif ediyor. Bu duyuru , şirketin yakında Ethereum Classic’i desteklemeye başlayacağı duyurusunun derecesinde sıcak geliyor . Her varlık, fonda, piyasa paralarını temsil eden bir oranda mevcut olacaktır. Tek sorun mu? Sadece zenginler katılabilir ve ücretler çılgındır.

Coinbase Endeksi Fonu

İlk bakışta, bunu bir “endeks fonu” olarak adlandırmak tuhaf görünüyor. Çünkü geleneksel olarak, endeks fonları farklı şirketlerin hisse senetleri gibi yüzlerce bireysel yatırımı temsil eden ETF’lerdir . Genellikle, ETF’ler 100 veya daha fazla bireysel varlıktan oluşur. Diğer yandan, Coinbase endeks fonu sadece beş kişiden oluşmaktadır.

Bununla birlikte fon, Coinbase tarafından varlık yönetimi kolunun altında sunulan nispeten yeni bir hizmetin bir parçasıdır .

İş kolunun ardındaki düşünce, kurumsal yatırımcıların, aksi takdirde korkudan ya da belirsiz yasal uyumsuzluktan kurtulabilecekleri kripto-para birimine erişebilmeleri için yollar sunmaktır. Bir başkası tarafından sunulan bir fona yatırım yaparak, risklerini azaltır ve yasal uygunluğunu arttırırlar.

Ancak bu fon kusurları olmadan değil.

Sadece Zenginler (ve ABD’de İkamet Edenler) Başvuru Yapabilir

Portföy yöneticisi Reuben Bramanathan tarafından yazılan ilanın gözden geçirilmesinde hemen ortaya çıkan göze çarpan bir sorun, potansiyel yatırımcıların üç çok yüksek ve en zorlu asgari seviyeye ulaşması gerektiğidir. Bunlar arasında yatırımcının ABD’de ikamet ettiği, akredite oldukları ve minimum 250.000 dolarlık yatırım yapabilecekleri.

250.000 $ ‘lık tek bir yatırıma yatırım yapabilen herkes zaten zengin. Ancak sadece inanılmaz derecede yüksek değil, aynı zamanda “akredite” olmanız da gerekiyor. Kayıt sayfasındaki bu zorunluluktan bahsedilmesi, bir SEC web sitesine, investor.gov’a bağlanır . Bu site, akredite olarak nitelendirilebilmek için, son iki yıl içinde 200.000 dolar veya daha fazla bir gelire sahip olmanız gerektiğini ve bunun devam etmesini beklediğinizi ya da 1 milyon doları aşan net değeriniz olması gerektiğini belirtir. Birincil konut veya evinizin değeri. Söylemeye gerek yok ki, bu şartları yerine getirmek sizi kolayca kazananın% 1’ine götürecektir.

Dikkate alınması gereken son bir potansiyel olumsuzluk, fonun yılda% 2 oranında yüksek bir ücret almasıdır. Bu durum yüksek, çünkü bunu Vanguard gibi yerleşik bir endeks fon sağlayıcıyla karşılaştırdığınızda, popüler Vanguard Total Stock Market Index Fonu gibi, bir fon gideri olarak% 0,04 oranında ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz . Gördüğünüz gibi,% 2’si kıyaslandığında çok daha yüksektir ve Coinbase fonunu bile dikkate alabilecek kadar varlıklı olanlar için dikkate alınmalıdır.

Bireysel Yatırımcılar Fonu Kopyalamakta Serbesttir

Her ne sebeple olursa olsun, normal bir bireysel yatırımcıysanız, akredite değilseniz ya da ABD’de ikamet etmiyorsanız, ancak bu tür yatırım yapısına erişim sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bu endeks fonu sunduğu varlıkların sayısı açısından oldukça küçük olduğu için, sizin için şanslı, bu fonu daha küçük ölçekte kendiniz çoğaltmak oldukça kolay olmalı. Bu, beş varlığın her büyüklükteki bir portföyde satın alınabileceğini, ancak paranın Fonbase listelerinde fonların tam yüzdesini koruyabileceğini düşünüyor.

bileştirme, kompozisyon

Para Tabanı Endeksi Fonu’nun Bileşimi

Coinbase fonundan satın almaya hak kazanmış olsanız bile, bunu kendi başınıza yapmanın birçok avantajı olabilir.

Öncelikle, yatırımı birkaç yıl tutmayı düşünüyorsanız, kendiniz yaptıysanız, ücretler çok daha düşük olacaktır. Varlıklarınızı Coinbase’den satın almanız ve bunu yapmak için bir ücret ödemeniz gerekse bile, bu sadece bir defaya mahsus ve yıllık tekrar eden yıllık bir ücret değil.

İkincisi, eğer bu fonu kendiniz yönetmeye karar verirseniz, bunu fondaki tüm varlıkların toplam kontrolünü sürdürürken yapabilirsiniz. Güvenlik bir endişe ise, bu varlıkların beşi de donanım cüzdanlarıyla uyumludur . Bu, cüzdanı kurabileceğiniz, paraları satın alabileceğiniz ve aktaracağınız ve paraya hazır olana kadar onları unutabileceğiniz anlamına gelir.

Her şeyi özetlemek gerekirse, Indexb fonunu sunan Coinbase, çok özel bir yatırımcı grubunun, aksi takdirde giremediği veya almaya istekli olabilecek kriptaya girmesine izin vermesi açısından ilginçtir.

Ama kriptoya yatırım yapmak için doğru bir şekilde endeksli bir yaklaşım mı? Sonunda, karar vermek bireysel yatırımcıya kalmış. Bazı insanlar için belki de böyle bir endekste (kendiniz ya da başka bir kişi tarafından yönetilen) bir endekste yatırım yapmak ve daha sonra gözlerinizi ve kulağınızı diğer ilginç kripto fırsatları için açık tutmak için hibrit bir yaklaşım en iyi sonuçları verebilir. Ya da, belki de sadece alanın mavi çipleriyle yapışmak, daha iyi sonuçlar çıkarır. Ne yapmaya karar verirseniz verin, ne yaptığınızı bildiğinizden ve ondan gelebilecek kayıpları tolere edebildiğinizden emin olun.