Çin’den Blockchain Startuplarına 1.6 Milyar Dolar Destek

Çin’deki Blockchain şirketlerinin yeni girişimleri, artık ulaşabilecekleri yeni bir finansman kaynağına sahip.

Bugün, 9 Nisan 2018, Xiong’An Küresel Blockchain İnovasyon Fonu, gelecek vaat eden Çin blok zincirinin yeni girişimlerine hibe edecek 1,6 milyar dolar (10 milyar yuan) ile başladı. Duyuru Çin’deki Hangzhou Blockchain Endüstri Parkı’nın büyük açılışında gerçekleşti. Ayrıca, girişimler için bir kuluçka merkezi olarak hizmet verecek olan sanayi parkı, Çin’in en büyük teknoloji merkezlerinden birinde, Zhejiang eyaletindeki Hangzhou şehrinde, e-ticaret devi Alibaba’ya ev sahipliği yapıyor.

Xiong’An Küresel Blockchain İnovasyon Fonu, Yuhang Bölgesi Hükümeti, Geleceğin Bilim ve Teknoloji Kenti İdari Komitesi ve Hangzhou Yanqi Yatırım Yönetimi A.Ş. tarafından ortaklaşa finanse edildi . Sohu’daki bir rapora göre, “Hükümet destekli fonlar” yatırımın yüzde 30’unu oluşturuyordu .

Çin’in en ünlü melek yatırımcılarından biri olan Xu Xiaoping, fon danışmanı olarak hizmet verecek. Xu, Stream ve Lino gibi blockchain projelerine yatırım yapan bir girişim sermayesi şirketi olan ZhenFund’un kurucusudur . Ünlü bir Çin Bitcoin yatırımcısı olan Li Xiaolai ve kripto para birimi alanında iyi tanınan rakam, fonları yönetecek.

Fonun duyuru ve endüstriyel parkın açılması, Çin’in yükselen bir blockchain teknolojisi merkezi olarak Hangzhou’yı daha da güçlendirdi . Hangzhou hükümeti, yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojilerinin ardına sıralayarak , blockchain teknolojisine büyük önem verdi .

Özellikle de, hükümetin bağlı olduğu Çin Yatırım Ortaklığı Sendikası (IAC) , iç yapısal çatışmalar nedeniyle bir blok zincir finansman merkezi kurma planlarını iptal ettikten hemen sonra fonun duyurusu geldi .

Pek çok şirket Çin’de blockchain teknolojisini desteklemek için bir teklifte bulunuyor. Şubat 2018’de, Alibaba rakibi JD.com , yapay zeka ve blok zincirleme girişimleri için Pekin merkezli yeni bir hızlandırıcı programı başlatmayı planladığını duyurdu . Ve Eylül 2017’de, devlete ait Çin Bankası (Çin Halk Bankası, ülkenin merkez bankası ile karıştırılmaması) , blockchain sistemlerinin ölçeklendirilmesi için bir patent başvurusunda bulundu.

Blok zinciri alanına girmeye hevesli bir coşkuya rağmen, tüm bu şirketler ülkedeki düzenleyici belirsizlikle uğraşmak zorunda kalacaklar. Sermaye çıkışına ve yolsuzlukla, Çin giderek olmuştur kök çabalarında aşağı sıkmacryptocurrencies üzerine, ilk madeni para teklifleri (ICO’lar) ve cryptocurrency değişimi ticaret.