Çin Hükümeti Kripto İle İlgili WeChat Hesaplarını Yasaklıyor

WeChat Kullanıcıları Crypto News Outlets’e Veda Etti

Çin,  bir “kripto merkezi” iken, son zamanlardaki duyuru yerel yönetimin kripto ile ilgili herhangi bir gelişmeye karşı tutumunu değiştirdiğini gösteriyor.

Hong Kong merkezli bir haber merkezi olan South China Morning Post (SCMP), geçtiğimiz günlerdeÇin’in Asya’nın en popüler mobil uygulamalarından biri olan WeChat’te bir dizi blockchain ve cryptocurrency ile ilgili haberleri kırdığını bildirdi . Yerel basında çıkan haberlere göre, bu harekette en az sekiz kripto merkezli haber bülteni yasaklandı ve bazı hesaplar kendi hizmetleri için milyonlarca sermayeyi artırdı.

Bu baskı, Çin’in Siber Uzay Dairesi’nden yeni kurulan düzenlemelere atfedilmesine rağmen, WeChat uygulamasının arkasındaki teknoloji devi Tencent konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Tencent, yasağın temel nedeninin hükümetin “ilk para teklifleriyle ilgili bilgileri yayınlama şüphesi” olduğunu yazdı. Ayrıca dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan firma, içerik sağlayıcılarının da platform “ulusal çıkarlar” ve “kamu düzenleri” ne bağlı.

WeChat, Çin vatandaşları için yaygın bir “tek duraklı alışveriş” uygulaması olarak kabul edildiğinden, yasak, Çin’in , borsaların açık bir şekilde yasaklanmasından beri çalkantılı bir durumda olan Çin’in kriptosferine bir darbe . Bu tür haber siteleri artık yerel yatırımcılara yeni gelişen fiyatlar hakkında güncel fiyatlar, haberler ve bilgiler sunamayacak. SCMP, bloke edilmiş WeChat hesaplarının, hem Asya ülkesinde hem önemli şifreleme kaynakları olan Huobi News ve Jinse Caijing’u içerdiğini belirtti.

Pekin merkezli Huobi, bu hesabın WeChat’in “endüstriyel medyayı hedef alan geniş eylem” in bir parçası olduğunu belirten bir bildiri yayınlayarak, haber hesabının kapatıldığını kabul etti. Çok yönlü Huobi , en çok bankaya hafifçe irkilebilir. Diğerlerinin arkasındaki firmalar WeChat hesapları çok şanslı olmayabilir. 2016 yılında kurulan ve şu anda 350.000 aktif ziyaretçiye ev sahipliği yapan Jingse Caijing, bir yıl önce bir fonda 1,2 milyon dolardan fazla para topladı.

Bu baskı ile Jingse Caijing, öne çıkan makaleler için 12 Ether’den (3.500 $ +) şarj etme yeteneğini kaybetti; WeChat erişiminin durma noktasına gelmesiyle öne çıkan özellikler, firmanın birincil gelir kaynağıdır.

Bununla birlikte, bazıları hükümetin desteklediği People’s Daily haber bülteni Mart ayında yaptığı açıklamada, fiyatları manipüle ettiği ve yanıltıcı ICO projelerini desteklediği iddiasıyla cryptocurrency haber bültenleri çağrısında bulunduğundan, bu hareketin çok uzun sürdüğünü kaydetti. Halkın günlük gazetecileri şunları yazdı:

Bu ‘medya’ piyasaları, kripto paraların spekülatif dalgalarında büyük bir servet kazandı, fakat doğası gereği, barbarlıklarının ne kadar sürdüğüne dair şüpheler var.

Çin hükümetinin Pekin-Chaoyang şubesi, sosyal medya krizi ile birlikte yerel oteller, alışveriş merkezleri ve ofis binalarının konferanslar ve toplantılar gibi kripto ile ilgili etkinliklere ev sahipliği yapmasının yasaklandığını da kaydetti. Chaoyang bölgesinden yetkililere göre, bu hareket, yasaklı bir denizaşırı kripto değişimiyle düzenlenen yerel bir olayın ardından ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri hala kripto paralara karşı bir sıkıntıya sahip gibi görünmekle birlikte, hükümet kuruluşları Çin’in eski sistemlerini elden geçirmeye yönelik blok zincirleme girişimlerini açık bir şekilde onayladı ve mali olarak destekledi .