Çin Halk Bankası Yasadışı Bağış Toplama ve Kripto Dolandırıcılar Hakkında Uyardı

Kripto paralara karşı ülke çapındaki bir operasyon kapsamında, Çin Halk Bankası (PBOC), halkı blockchain terimini kullanan şirketlerin iddialarından şüphe duymaya çağırıyor. Bildiri, bazı firmaların finansal yenilikçilik kisvesi altında insanları dolandırdığını belirtiyor.

Dijital Para Birimlerine Karşı Çin Sert Tutumuna Devam Ediyor

Dünkü açıklama , PBOC, Bankacılık Düzenleme Komisyonu, Merkezi Ağ Bilgi Bürosu, Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Belge sırasında, dijital belirteçler ve madeni paralar satarak kamuoyunu dolandırmak için “finansal yenilikler” ve “blok zinciri” bayrağı kullanılarak “kanunsuz unsurlar” ile ilgili kaygılar gündeme getirilmiştir. Açıklama, bunun halkın çıkarlarına aykırı olduğunu ve haklarını ihlal ettiğini iddia etmeye devam etmektedir.

Belgede, suçlu şirketlerin faaliyetlerinin gerçekte blockchain teknolojisine dayanmadığı iddia ediliyor. Daha ziyade, “yasadışı fon yaratma, piramit şemaları ve sahteciliği” teşvik etmek için vokal sözcüğünü kullanıyorlar.

Ayrıca, bu tür programların bazı özelliklerini özetlemek için devam ediyor. Bunların arasında, denizaşırı ülkelerde bulunan, ancak Çinli teknoloji kullananları hedef alan, sözde teknoloji ve ünlü tanıtımına dayanan ve çekici “hava damlası” ve diğer tanıtım araçlarını kullanarak katılımı teşvik etmeleri sayılabilir. Bu tür araçların ardındaki suçluları zenginleştirdiği iddia ediliyor ve söz konusu dijital belirteçlerin fiyat hareketlerinden kâr elde edilebiliyor.

Son olarak, Çin halkına net bir uyarı verildi:

“Genel halkın blok zinciri hakkında rasyonel olması, çiçeklerin vaatlerine körü körüne inanmaması, doğru bir parasal kavram ve yatırım felsefesi oluşturması ve risk farkındalığını etkin bir şekilde artırması; ve ilgili birimlere bulunan yasadışı suç ipuçlarını aktif olarak raporlar. ”

Son on iki ay boyunca, Çin hükümeti kripto para birimleri üzerinde kısıtlama getirmek için çeşitli tedbirler getirdi. Geçen yıl Eylül ayında, ilk para teklifleri (ICOs) yasadışıydı. Kısa bir süre sonra, yurt içi borsaların kapatılması talimatı verildi. Bu, Singapur gibi komşu kripto dostu ülkelere yerleşmek için çok istekli oldu.

Son zamanlarda, bu çabalar yoğunlaşmıştır . Bugün yayınlanan duyuru, Çin’i tamamen kripto paraları atlatmayı amaçlayan bir ay süren gelişmeleri izliyor.

Bunlar arasında WeChat hesaplarının sonlandırıldığı çeşitli kripto haber yayınları , 120’den fazla farklı exchange ve ICO web sitesinin IP adresleri, Çinli web sunucuları tarafından engellenen IP adresleri ve Chaoyang Bölgesi’ni yasaklayan oteller ve kripto-para birimi-odaklılıktan genel toplantılar için diğer tipik mekanlar yer aldı.