Çin, Gelecek Ay Blockchain Firmalarını Düzenlemeye Başlayacak

Çin’in internet sansür ajansı, şubat ayının ortalarında yürürlüğe girecek olan ülkedeki blockchain servis sağlayıcılarına yönelik bir dizi düzenlemeyi onayladı.

Çin Siber İdaresi (CAC)  yayınlanan  masaüstü sitelerine veya mobil uygulamalar aracılığıyla blockchain teknolojisini kullanarak kamuya bilgi hizmetleri sunan “öğeler veya düğümler” olarak blockchain bilgi servis sağlayıcıları tanımlayan Perşembe günü “Blockchain Information Services Yönetme için Yönetmeliği” yeni. Yayınlara göre, kurallar 15 Şubat’ta resmileşti.

Belgede listelenen 23 madde arasında, biri blokchain hizmet sağlayıcıların halka hizmet vermeye başladıktan sonraki 10 iş günü içerisinde CAC’ye kaydolmalarını gerektirir.

Ajans ayrıca, blok zinciri girişimlerinin adlarını, hizmet türlerini, endüstri alanlarını ve sunucu adreslerini kaydetmeleri gerektiğini de zorunlu kılar. Ayrıca, Çin yasaları tarafından yasaklanmış olan bilgi veya içeriği “üretmek, çoğaltmak, yayınlamak ve yaymak” için blockchain teknolojisini kullanmaya girişimleri yasaklar.

Blockchain girişimlerinin kurallara uymaması durumunda, CAC ilk önce bir uyarı vereceğini, belirtilen zaman çizelgesinde hareket etmemek suçun durumuna göre 5.000 yuan (737 $) ila 30.000 yuan (4.422 $) arasında bir ceza getireceğini söyledi. .

CAC ilk taslak kuralları geçen yılın Ekim ayında yayınladı . O zamanlar, makalelerden biri, haber raporlama, yayıncılık, eğitim ve ilaç endüstrisi gibi alanlarda faaliyet gösteren blok zincir girişimlerinin CAC’ye kaydolmadan önce ilgili makamlardan lisans almaları gerektiğini de önerdi. Son kurallar bu makaleyi tamamen düşürdü.

Daha önce, blockchain teknoloji Çin’in sıkı internet sansürü atlamasına kullanılmıştır – genellikle “Büyük Duvarı” olarak adlandırılan Örneğin, bir parçası olarak  #Metoo hareketi  ve son  ilaç skandalı  ülkede, bireylerin önlemek için Ethereum blockchain hakkında bilgi yayınlanmıştır sansür.