Brezilya’da Kripto Uygulamaları Araştırması

Brezilya’da Kripto Uygulamaları Araştırması

Brezilya’nın antitrust düzenleyicisi, Ekonomik Savunma İdari Konseyi (CADE) şu anda Reuters raporuna göre, kripto alanında faaliyet gösteren altı büyük ulusal bankanın yer aldığı tekelci uygulamalara bir soruşturma yürütüyor .

Geçtiğimiz haftalarda Brezilya’da bitcoin’e olan ilgi hızla artmakta, şu anda hisse senedi aracılık hesaplarına sahip olanlardan daha fazla kripto ticaret hesabı olan Brezilyalılar var. Pazar, genç erkeklerve kadınlar için hayallerinin büyük ölçüde kestirilmesi ve cryptocurrency kazançlarından vazgeçme umuduyla işlerini bıraktığı noktaya ulaştı. Olumlu sinyallere rağmen, kripto borsaları ve bankalar arasındaki ilişki şu an olduğundan daha az gerildi.

Vergi makamları kazançlarını gelir vergisi olarak kabul etseler de, ülke kripto alım satımını düzenlemedi . Bununla birlikte hükümet, endüstri hakkında daha fazla şey öğrenmek için adımlar atıyor. Geçen ayın başlarında, işleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için ülkenin en iyi kripto para birimi exchange’lerine bir sorgulama yapıldı . Savcı Ana Paula Bez Batti tarafından imzalanan belge, “mali sistemin bütünlüğünü korumak” isteyen özel bir dosyanın parçası olarak tasarlandı.

Reuters raporuna göre Adalet Bakanlığı (MJ) bünyesinde faaliyet gösteren CADE, ülkenin büyük bankalarının kripto ticareti ile ilgili aracı kurumların hesaplarını kapatıp kapatmadığını belirlemek için bir soruşturma başlattı.

Brokerajlardan gelen şikayetleri takiben Brezilya Kriptosin ve Blockchain Derneği’nin (ABCB) talebi üzerine başlatılan sonda, Banco Central do Brasil (BCB), Bradesco, Itaú Unibanco, Santander Brasil, Banco Inter ve Sicredi’nin performansını içeriyor.

Hükümeti cryptocurrency yönetmeliği etrafında lobileştirmek için bir grup blockchain tutkunu, eski CADE başkanı Fernando Furlan tarafından yönetilen Brezilya Kriptosit ve Blockchain Derneği’ni başlattı. Lobi grubu, kripto ve blok zinciri etrafındaki küresel ilerlemelerin emilmesine yönelik projeler yürütmek üzere oluşturuldu. ABCB, bir süredir Brezilya bankalarıyla giriş yapıyor. Haziran ayının başlarında dernek, bankaların “kötü amaçlı” olduğunu düşündüğü bankaların yaklaşımını kontrol etmek için bankaları Brezilya Ekonomik Savunma Konseyi’ne raporlayacağını duyurdu.

Ağ tarafından sunulan soruşturma notundan bir alıntı:

“Kısıtlama getirme, hatta yasaklama… kripto türevleri brokerlerine finansal sisteme erişim, aslında brokerler için kayıplar getirebilir.”

Savunmada bankalar, ulusal para yasaları (AML.) Uyarınca gerekli olan belgelerin bulunmaması nedeniyle hesapların kapatıldığını iddia etti.

Reuters’den yapılan açıklamada, brokerların AML prosedürlerini takip edebilecekleri yönünde bir garanti olmadığını belirten antitröst uzmanları, bankaların yaptırımlara karşı savunmasız olmalarına kıyasla olası rekabet koşullarında karşılaşmayı tercih ettiklerini belirttiler.

“Yasa dışı faaliyetlerden kaçınılmalı ve bankalar hesap sahiplerinin işledikleri suçların belirtileri olduğunda kısıtlayıcı önlemler almalıdır. Bununla birlikte, bankaların, bireysel aracı kurumlar tarafından benimsenen uyumluluk ve dolandırıcılık önleme tedbirlerini incelemeksizin, tüm kripto-para birimi şirketlerine düz bir şekilde önleyici kısıtlayıcı önlemleri uygulamaya koymaları makul görünmemektedir. ”

Etik Değerlere Bağlı

Brezilya’nın en büyük bankası olan Banco Central do Brasil, savunmasında, “etik ve serbest rekabete saygı” taahhüdünde bulunduğunu belirtti. BCB, Brezilya’daki blockchain endüstrisine uzun zamandır devam ediyor. Bu yılın başlarında banka , ülkenin mali düzenleyicileri arasında bilgi alışverişini kolaylaştırmak için tasarlanan yeni bir blockchain platformu yayınladı .

BCB’nin BT departmanı başkan yardımcısı Aristides Cavalcante o zaman şöyle demişti:

“Şu anda, henüz otomasyona girmeyen yetkilendirme süreçleriyle ilgili bilgi alışverişi var: kurumların birinden gelen personel, diğer kişilerle mektuplar veya e-postalarla iletişim kuruyor. Yazılım tarafından otomatikleştirilen birkaç sorgu bile bir dereceye kadar insan müdahalesi gerektiriyor. ”

BCB’nin IT departmanının geliştirdiği yeni platform ‘Pier’ olarak adlandırılıyor ve BCB, Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Özel Sigorta Müfettişi ve Ulusal Emeklilik Fonları Kurumu arasında veri alışverişini kolaylaştıracak.