Blockchain’e Girmenin Tam Zamanı

Blockchain teknolojisi, kuruluşundan bu yana normları zorluyor ve sınırları zorluyor. 

Daha önce varolmayan fikirlerin kilidini açarak, daha önce mümkün olmayan eylemlerigerçekleştiren projeler gördük.

Yazar: Alexis Gauba

Bu beni şahsen vurdu. sadece teknolojik zorluklardan etkilenmedim, aynı zamanda ideolojik olarak bu büyük dönüşümsel değişim fikirleri dikkatimi çekti. Bu sadece bir bilgisayar bilimi alt alanı değil, nesiller arası bir hareketti.

Bununla birlikte, bunların tümü boyunca geri adım atmak ve inşa ettiğimizin daha geniş sonuçlarını düşünmek çok önemlidir. Gittikçe daha fazla soruyoruz, bu teknolojilerden gerçekten kim yararlanabilir? Bu geleceği kimin için inşa ediyoruz? Ve çoğu zaman, bu potansiyel kullanıcı grupları hayatın her kesiminden geliyor.

Bu mantıklı. Bu alan, bireylerin daha önce yapamadıkları eylemlerde bulunmalarına, küresel yönetişime dayalı özgürlüklerin ve finansal özerkliğin sağlanmasına, tek bir tekelci seçeneğin olabileceği seçimlerde inşa edilmelerine olanak sağlamak için bir ahlak kurallarına dayanmaktadır.

Farklı teknolojileri olumlu yönde etkilemek için bu teknolojileri kullanmanın en iyi yollarını anlama sürecinin bu aşamasında hala çok erken. Mesele şu ki, silolar inşa edersek asla oraya gidemeyiz.

Bu teknolojinin finansal ve yönetişim temelli geleceklerimizi oluşturmasını istiyorsak, bu teknolojileri inşa edenlerin hizmet verecekleri küresel, çeşitli nüfusu temsil etmesi önemlidir.

Sorunu Doğru Tanımlamak

Bununla birlikte, teknolojideki çeşitlilik yaygındır. Ve bu da hiçbir alanı dışlamaz. Bunu tanımak ve boşluğu kapatmak için somut adımlar atmak önemlidir.

Uygulanabilir önlemlerin alınması için tutarlı hatırlatıcılar önemlidir. Bunu bir başka olarak ele alın – toplumunuzda veya işyerinizde engelleri yıkmak, eğitmek, büyümeyi desteklemek için neler yapabilirsiniz?

Bir adım daha ileri giderek, nüfusun büyük çoğunluğu blockchain teknolojisini anlamıyor.

Şimdi, hala erkeniz, ancak eğer bu teknoloji bu ölçekte etkili olabileceği bir yere ulaşmaksa, daha fazla insan getirmek ve gerçek bir anlayış geliştirmek çok önemlidir. Bu sadece teknoloji uzmanları değil aynı zamanda avukatların, tasarımcıların, ekonomistlerin, politika belirleyicilerin ve daha fazlasının iyi bilgilendirilmesi ve derinlemesine meşgul olması için gereklidir.

Yine de, bu alandaki en güzel şey, henüz başlangıç ​​aşamasında olduğu için, şimdiden bir emsal belirleme, en başından beri bir öncelik ve değer olarak bir çeşitlilik ve içerme inşa etme fırsatımızın olması. Ayrıca, bu değerleri aktif olarak öncelik sırasına koyarken harika işler yapan insanlar da var.

Ama yine de gidecek bir yolumuz var. Daha iyisini yapabiliriz. Eğer bilinçli olarak çaba sarf edersek, farklı normlar belirleyebiliriz.

Daha Sıkı Bir Çözüm

Her iki cephedeki anahtar engelleyici, girişe engel teşkil eden yüksek engeldir. Bazen “blok zinciri” soyutlamak istiyoruz, ancak yönetişim süreçlerine küresel katılımı ve projelere katkısını istiyorsak, köprüler inşa etmek ve üyelere açık kolları olan bir karşılama yapmak gerekiyor.

Engelleri azaltmak için acemi dostu kaynaklara öncelik verebilir, yardımcı soyutlamalar kullanabilir ve açık iletişim kurabilir, açık kaynaklı projelerimizi bilinçli bir şekilde anlaşılır bir şekilde belgeleyebilir, standartları tartışmak için işbirliği yapabilir ve daha fazlasını yapabiliriz.

İşyerlerinde, mentorluğu ve eğitimi teşvik eden bir kültür inşa etmekle başlar. Nerede karar verdiğimizi düşünebilir ve sorunları tartışabiliriz. İnsanların katılmasını istiyorsak, farkındalar mı? Eğer öyleyse, onları nasıl getirebiliriz? Katkısı olmayan pasif bir şekilde umut veren popülasyonlar bir şekilde işe yaramayacak.

Kolaylaştırmamız, ulaşmamız ve cesaret verici ve misafirperver olmamız gerekiyor. İşyerlerimizde ve topluluklarımızda yaptıklarımızı, diğerlerini güçlendirmek için işbirliği yapmalı ve paylaşmalıyız ve umarım daha fazla insana aynı şeyi yapması için ilham vermeliyiz.