Blockchain ve Bitcoin Arasındaki İlişki

Blockchain ve Bitcoin Arasındaki İlişki

Blockchain nedir ve işlem doğrulaması nasıl olur?

Blockchain, paylaşılan ve sürekli olarak uzlaştırılan bir veritabanında bulunan bir dijital defterdir . Bir blockchain ağındaki binlerce bilgisayar, Bitcoins veya diğer şifreli para birimleri gönderildiğinde veya alındığında ortaya çıkan yeni işlemleri görebilir. Daha sonra, işlemin geçerliliği hakkında toplu bir karar vermek için karmaşık algoritmalar devreye girer.

İşin ispatı veya kanıt-kanıtlama algoritmaları bir konsensusa ulaşılmasına yardımcı olur. İş kanıtı, önemli miktarda çaba gösterdi. Cryptocurrency madencileri, hesaplamalı zor matematik problemlerini çözerek iş kanıtı algoritmalarına uymaktadır. İşin kanıtı, Bitcoin’in kullandığı doğrulama sisteminin yanı sıra çok sayıda iyi bilinen kripto parasıdır.

Kazığın kanıtı ile, insanlar kripto para karşılığı sahiplerinin mülkiyetinin büyüdükçe işlemlerini doğrulamak için daha fazla güce sahiptir. Ve, iyi iş yapma motivasyonları sahip oldukları madeni paralarla ilgilidir. Blockchain işlemlerini dolandırıcılıkla doğrulayan kişiler madeni paralarını ve gelecekteki işlemleri kontrol etme hakkını kaybeder.

Her iki yöntemde, geçerli işlemler gruplandırılır ve karmalarla mühürlenir, daha sonra bu blockchain ağındaki önceki işlemlere bağlanır. Bu süreç, genel zincire başka bir blok ekliyor – teknolojinin adını nasıl aldığını netleştiriyor. Bir işlem teyit edildikten ve blockchain’e eklendiğinde, bilgi değişmez.

Blockchains Türleri

Bazı insanların düşündüklerinin aksine  , hepsi yukarıda açıklanan şekilde çalışmasına rağmen , birden fazla türden bir zincirleme vardır.

İlk olarak, halka açık bir blockchain herkesin blok gezgini adı verilen bir arayüz kullanarak işlem görmesine izin verir. Ayrıca, herkes kamu blokajlarında işlem yapabilir. Ancak, özel bloklar da var ve insanlar genellikle blok zincirinin ademi merkeziyetçi ilkesini yendiklerini savunuyorlar.

Özel bir blockchain, tipik olarak, faaliyetleri denetleyen ve katılma hakkını veren veya reddeden bir kurum veya temsilcisine sahiptir. Bu durumda, “görüş birliği” sorumlu kişi veya grubun tercihlerine göre gerçekleşir. Özel engellemeler de herkesin onları blockchain kaşifleri aracılığıyla görmesine izin vermez.

Son olarak, federal veya konsorsiyum blokları var. Bu blokajların birkaç tarafa kontrolünü sağlayarak özel bir blok zincirinde mevcut olan güç yoğunluğunu kaldırmayı amaçlıyorlar. Bu düzenlemede, uygulanabilir varlıklar blok zinciri kullanan herkesin yararı için blok zinciri temelli kararlar almaya gayret ederler.

Birçok Blockchain Protokolü Var

Birkaç tipte blokaj olduğu gibi, insanlar bunları çeşitli amaçlarla inşa ederler  . Örneğin, Bitcoin’in blok zincirinin temeli, aracıları kullanmadan bir ağ üzerinde merkezi olmayan ödeme işlemleri yapma arzusudur.

Başka bir kripto para birimi olan Ethereum için blok zinciri, insanların belirli zaman çizelgelerinde birbirlerini ödemelerine izin verenler de dahil olmak üzere akıllı sözleşmeleri kolaylaştırmak içindir. İnsanlar ayrıca Ethereum blockchain’i kullanan kripto paralar da oluşturabilirler. Bunlar sadece birkaç örnek.

Bitcoin ilk cryptocurrency ve blockchain sistemi üzerine kurulmuş bir teknolojiydi. Gelişi, insanların işlemlerini beklentilerinin ötesine geçen şekillerde görmelerine yardımcı oldu.

Bitcoin hakkında en çok hoşlanan şeylerden biri, merkezi olmayan bir ödeme şekli olmasıdır. Bu, insanların kullandığı zaman, bir banka gibi – hatta bir ülke gibi tek bir kuruluşa göre yapmak zorunda olmadığı anlamına gelir. Yukarıda açıklandığı gibi, binlerce taraf, geçerlilik için blockchain girişlerini kontrol ederek, aynı zamanda defterlere merkezi olmayan girişler ekleme yöntemini de yapar.

Blockchain, Bitcoins veya diğer kripto para birimlerinin işlemlerini doğrulama yöntemidir. Ancak, teknoloji savunucuları sadece mali olanları değil, blok zincirindeki herhangi bir işlemi kaydetmenin mümkün olduğunu söylüyor. Cryptocurrency uzmanları, blockchain’in  geleceğin teknolojilerine yol açabilecek yıkıcı potansiyele sahip olduklarına inandıklarını söylemek için tartıldılar .

Blockchain, izlenemeyen işlemlere neden olmaz

Bazı insanlar yanlışlıkla Blockchain’deki Bitcoin işlemlerinin anonim olduğunu düşünüyor. Her ne kadar insanlar işlem başlatmadan önce isimlerini vermek zorunda olmasa da, işlemleri izlemek hala mümkündür .

Bitcoin destekçileri, pahalı ve zaman alıcı para transferi hizmetleri kullanmadan Bitcoin fonlarını birbirine nasıl transfer edebilecekleri gibi. Bitcoin blockchain herkese açık olduğundan, herkes işlemlerini görebilir ve potansiyel olarak izlenebilir.

Bazı şirketler bile blok zincirindeki Bitcoin işlemlerini izlemede uzmanlaşırlar. Esas olarak yasadışı faaliyetlerin kanıtlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olurlar. Bununla birlikte, özellikle, Bitcoin dışındaki bazı şifreleme kodları “gizlilik paraları” olarak adlandırılıyor. İşlem verilerini gizleyen teknoloji kullanıyorlar.

Blockchain Çok Güvenli

Blockchain işlemlerini doğrulayan tüm bilgisayarlar, bu tür etkinliklerin kayıtlarını tutar. Bu, bir işletmenin blok zincirine girmeyi veya kayıtlarını değiştirmek istediğinde, tüm uygulanabilir makinelerin bir an önce ele geçirilmesi anlamına gelir. Bunu yapmak ağdaki geleneksel saldırıyı yapmaktan çok daha zordur.

Bununla birlikte, bilinen blok halkaları görülmüştür. Bir örnekte siber suçlular, Ethereum blockchain’e  , ağı yavaşlatan dağıtılmış bir hizmet reddi saldırısı ile sızmıştır . Siber suçluların, genellikle cüzdanlarla ilgili özel anahtarları elde ederek, Bitcoin veya diğer para birimlerini çaldıkları durumlar da vardır.

Blok taşıtın doğal şeffaflığı, yine de işlemleri doğrulamak, sahteciliği azaltmak ve tedarik zinciri görünürlüğünü arttırmak için blok zincirleme teknolojisini kullanma konusunda meraklı ve umutlu olan bankalar ve diğer büyük ölçekli kuruluşlar oluşturmuştur.

Blockchain Teknolojisi Erken Aşamalarda

Gerçekten de, blockchain teknolojisi, Bitcoin işlemlerini mümkün kılan şeydir. Ancak, potansiyelinin çok daha geniş olduğuna dair yaygın bir inanç vardır.