Blockchain Tek Başına Facebook Sorununu Düzeltemez

Soruların başlamasından önce bile, Mark Zuckerberg’in Kongre’deki bir fotoğrafı, duruşmanın tüm yanlış şeylere odaklanacağını doğruladı.

Kendimi Zuckerberg’in savunucusu olarak konumlandırmak istemiyorum. Bence, gerçekten kasıtlı bir makineyi, kasıtlı olarak insana benzeyen, benzer düşünen yankı odalarına insanı yönlendiren bir kara kutu algoritmasından sorumlu olduğunu düşünüyorum.

Gözetlediği platform meraklılığı ve açık fikirliliği öldürdü, maddeyi teşvik etti, haberlerin gazetecilik arayışını zayıflattı ve demokrasimizi zedeledi – hepsi de veri toplamak ve organize etmek adına platform reklamcılarına paket olarak satılabilmemiz için. .

Benim amacım, eğer Zuck olmasaydı, başkası aynı şekilde kullanıcı verilerinin dışında bir iş yapardı. Biz altta yatan sorunu çözmek sürece, bir başkası olacak bunu.

Dahası, CEO’nun belirli eylemlerde bulunmasını talep ederken, politikacılar açık ve demokratik bir toplumun temel ilkelerine, özellikle de Facebook’un nefret söylemi ve dezenformasyon sansürünü artırmaya yönelik taleplerine daha fazla zarar verebilirdi.

Veri-Lord olarak Zuck yeterince kötü. Şef sansürü olarak Zuck düpedüz korkutucu.

Sosyal medya endüstrisinin kök yapısal problemini çözmemiz gerekiyor: veri ve içerik üzerindeki kontrolün merkezileştirilmesi ve internet ekonomisinin onu niçin sinsice teşvik ettiği.

Burada, blockchain teknolojisini destekleyen merkezi olmayan fikirler ve güven minimizasyonu ilkeleri, ileriye doğru bir yolun bakışlarını sunuyor.

Blockchain’in potansiyeli ve sınırları

CoinDesk’te ve diğer yerlerde, bu “block news” , kullanıcı verilerinin istismar edilmesi ve Facebook’un iş modelinin kullanıcılara daha iyi ödül vermesi için yeniden düzenlenmesi gibi büyük meydan okumalarla blokaj ve jeton teknolojilerinden daha önce bahsetmiştim Diğerleri Facebook sorununu çözmek için katil uygulaması olarak kendi kendine egemen kimliğine işaret etti .

Ve sadece konuşmak değil. Simgelendirilmiş , merkezi olmayan sosyal medya beslemesi Steemit iki yıldan beri çalışmakta ve eternum tabanlı Sivil platformda çeşitli merkezi olmayan gazetecilik projeleri başlatılmaktadır .

İdealleştirilmiş vizyonu, tamamen açık kaynaklı yazılım modellerine dayanan sahipsiz içerik platformlarıdır. Kullanıcıların verilerini kontrol altına almayı, içerik sağlayıcılarını adil, hedef kitle katılımı ve topluluk öncelikleri nesnel ölçütlerine göre ödüllendirmeyi ve bilgi hesaplarında daha fazla hesap verebilirlik ve dürüstlük sağlamak için itibar jetonlarını veya oyunun diğer oyun mekanizmalarını uygulamaktadır. üretim ve dağıtım.

Fakat açık olalım: blockchain tabanlı modeller, yerleşik sosyal medya endüstrisini yıkmaya hazır değiller.

Gerçekten merkezi olmayan bir blok zincir, büyük ölçekli bir sistemin çalışacağı veri kütlelerini ve milyarlarca gönderiyi işlemek için on-zincir kapasitesine sahip olmayacaktır. Dahası, tek başına, teknoloji bizi mevcut senaryonun pek çok hastalığından korumaz.

Steemit’te en çok oyulan öyküleri ödüllendiren ve sürekli olarak Steemit’in kendi eğilimleriyle yükselen sıralarda yer alan Steemit’teki yayılma modelinde bir sınırlama görülebilir.

Popüler içerik için para dağıtmak için sansürsüz, sansürsüz bir yol olarak tasarlanan model, reklamverenlerin yemde daha elverişli konumlar elde etmesine olanak tanıyan bir başka kendinden takviye edici eko odası yaratmış gibi görünüyor. Trump seçmenleri ya da Trump’lılardan değil, Steem HODL’lerden oluşuyor.

Dahası, sosyal medyaya yönelik blockchain’in bir takım eleştirmenleri olarak, tek başına teknoloji, kullanıcı verilerinin gizliliğini korumaz.

Kullanıcılar açık bir platforma yerleştirdikten sonra, herhangi bir dış taraf kendi verilerini kurabilir ve istediklerini yapabilir. Kullanıcı isimleri anonimleştirilse bile, yapay zeka ve ağ grafik araçları gerçek hayat kimliklerini ortaya çıkarmayı kolaylaştırır.

Bununla birlikte, blok zincirleme önerilerinin çok eleştirisinde olduğu gibi, bu itirazlar, teknolojinin durağan olduğuna, çözümlerin üzerinde çalışılacak yenilikçi fikirlerin ortaya çıkmaya başladığına dair açık fikirli bir düşüncenin ortaya çıktığı fikrini ortaya koymaktadır.

Örneğin, Şimşek veya Raiden Ağı gibi bir şeyin , sadece bir para birimindeki işlemler için değil, aynı zamanda veri ve içerikteki işlemler için de ölçekleme zorluklarını çözeceği sonucuna varmak mantıksız değildir.

Bu arada, “beğeni”, “upvotes”, “downvotes” türlerine akıllı ağırlıklı değerler vermek için sıralama algoritmaları ve şöhret temelli teşvikleri kullanan Userfeeds.io gibi projeler , daha geniş içerik sunmak için gelişmiş toplum liderliğindeki iyileştirme sistemleri üzerinde çalışıyor. Genel kullanıcı tabanının ihtiyaçları.

Gerçekten de, Steemit’in kendisi, daha gerçekçi, daha geniş bir dizi hikayeyi teşvik etmek için çözümler üzerinde çalışıyor.

Gizlilik konusunda, sofistike çok taraflı hesaplamalar ve sıfır bilgi kanıtları potansiyel olarak bir cevap sunuyor.

Yüksek teknoloji şifreleme sağlayıcısı Enigma’nın kurucuları, “Neden Blockchain Yalnız Facebook’u Düzeltemez?” Sistem, veri işlemlerinin ve döviz transferlerinin doğruluğunu güvence altına alırken insanların gizli bilgilerini gizlemek için hem blok zincirleme teknolojisini hem de “güvenli hesaplamayı” içeren katmanlı bir yapı olan “tam bir gizlilik protokolü” geliştirilmesini önermişlerdir.

Çekirdek sorun

Bununla birlikte, bu pratik düşüncelerden ayrı olarak, merkezi olmayan sosyal medya çözümleri konusundaki tartışmaların çoğu temel noktayı özlüyor: Verilerin merkezi para birimi olduğu bir çevrimiçi ekonomi ile ilgili olan iş modellerine duyulan ihtiyaç.

Körü körüne, ücretsiz olarak hizmet aldığımızı düşünerek, yıllardır en büyük internet şirketlerini “ödüyoruz”, değerli verilere sahip olan askerleri teslim ettik ve daha sonra gözden kaybolup yok edip platformun sırrı tarafından dönüştürüldüğü için kontrolünü kaybediyoruz. özel algoritmalar.

Şimdiye kadar, sorun şu ki, bu yeni para birimindeki tüm “işlemlerin” doğru bir kaydını tutmak ve böylece birbirimize özgü güvensizliği çözmek için bir uzlaşma mekanizması olmaksızın, merkezi olmayan bir eşi kuramadık. Bu verinin değerlendirilmesi etrafında -toplam ekonomisi.

Bu bizi, büyük veri toplayıcılarına güven aracıları olarak bağımlı bıraktı ve onları bu ekonomiyi kendiçıkarları doğrultusunda inşa etmelerine izin verdi . (Sosyal medya, arama veya e-ticaret şirketleri, Facebook dünyasındaki Googles ve Amazonlar gibi kamu profillerinden ayrı olarak veri toplama, değerleme ve yeniden paketleme işlerinde çalışıyorlar.)

Bu internet amirlerinin gücünün azaltılmasındaki ilk adım, o zaman, blok yığınlarının veri toplama tekellerini gereksiz kılmaya olanak veren merkezi olmayan güven modellerini kullanmak olmalıdır.

Evet, merkezileşme, ademi merkeziyetçilikten daha verimlidir ve evet, ölçek ekonomileri, kapitalist ekonomilerde tekelleri teşvik etme eğilimindedir. Ancak internet kullanıcılarının toplulukları merkezi güven aracılarına daha az ihtiyaç duyuyorlarsa, eşler arası veri alışverişi değerlerini çıkarmaya başlayabilirler.

Bu da, kullanıcıların işlerini kontrol altına alırken diğer yandan da çevrimiçi olarak anlamlı ve tatmin edici hayatlar inşa etmelerine olanak tanıyan yararlı hizmetler sunarak, kullanıcıların işletmeleri için rekabet edebilecek yeni girişimlerin kapısını açar.

Facebook problemini çözmek istiyorsak, sadece bin yıllık bir teknoloji mazyasında suçlama yapmak yeterli değildir. Dijital çağda insan güvensizliğinin temel problemini ele alan yeni bir çevrimiçi mimari inşa etmeliyiz.

Kaynak: Coindesk