Blockchain Ne Yapabilir?

Bankalar, değişimin önüne geçmek için, teknolojinin devrimci potansiyelini tam olarak anlamak için Ar-Ge laboratuvarları kurmak, test merkezleri kurmak ve blok zincirli geliştiricilerle ortaklıklar kurmak için proaktif davrandılar.

Finansal kurumlar ilk önce ayak direttiler, ancak akademi, hükümetler ve danışmanlık firmaları da bu teknolojiyi inceledi.

Bütün bu çalışma, girişimciler ve geliştiricilerin yaptığına ek olarak, her iki Bitcoin veya Ethereum blok zincilerini kullanmanın yeni yollarını bulmak, ya da başka tamamen yeni blok zincileri oluşturmak için.

Bu, üç yıldan fazla bir süredir devam ediyor ve sonuçlar ortaya çıkmaya başlıyor.

Suların bazıları hala karanlıkken, bir blok zincirinin neler yapabildiğini biliyoruz:

Dijital kimlik oluşturmak

Rehberimiz “Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?”da tartıştığımız gibi, blok zincir teknolojisinin kimlik bileşeni kriptografik anahtarlar kullanılarak yerine getirilmektedir. Genel ve özel bir anahtarı birleştirmek, mülkiyete dayalı güçlü bir dijital kimlik referansı oluşturur.

Genel bir anahtar, kalabalığın içinde nasıl tanımlandığınızı (bir e-posta adresi gibi), dijital anlık etkileşimlere nasıl rıza göstermiş olduğunuz kişisel bir anahtardır. Şifreleme, blok zinciri devriminin ardındaki önemli bir güçtür.

Kayıt sistemi olarak görev yapmak

Rehberimiz “Dağıtılmış Kayıt Defteri Nedir?”de belirtildiği gibi, blok zincirler bilgi kayıt ve dağıtımında bir yeniliktir. Statik verilerin (bir kayıt defteri) ya da dinamik verilerin (işlemler) kaydedilmesi, kayıt sistemlerinde evrim geçirmesi için iyidirler.

Bir kayıt durumunda, veriler üç yolla kombinasyon halinde blok zincirlerinde saklanabilir:

Şifrelenmemiş veriler – blok zincirindeki her blokçu katılımcısı tarafından okunabilir ve tamamen şeffaftır.

Şifreli veriler – şifre çözme anahtarı olan katılımcılar tarafından okunabilir. Anahtar, blok zincirindeki verilere erişmenizi sağlar ve kimlerin verileri eklediğini ve ne zaman eklendiğini kanıtlayabilir.

Hashed verileri – verilerin değiştirilmediğini göstermek için oluşturduğu işlevin yanında sunulabilir.

Blok zinciri hash’leri genellikle zincirde saklanan orijinal verilerle birlikte yapılır. Örneğin, dijital ‘parmak izleri’, blok zincire sıkıştırabilirken, ana bilgi gövdesi çevrimdışı olarak saklanabilir.

Böyle paylaşılan bir kayıt sistemi, farklı organizasyonların birlikte çalışma şeklini değiştirebilir.

Şu anda, özel sunucularda silinen verilerle, işlemler, prosedürler ve kayıtların çapraz denetimi ile ilgili şirketler arası işlemler için çok büyük bir maliyet var.

Değişmezliği kanıtlamak

Bir blokchain veritabanının özelliği, kendi geçmişine sahip olmasıdır. Bu nedenle, genellikle değişmez olarak adlandırılırlar. Başka bir deyişle, veritabanındaki bir girişi değiştirmek büyük bir çaba olacaktır, çünkü daha sonra gelen tüm verilerin her bir düğümde değiştirilmesini gerektirecektir. Bu şekilde, bir veritabanından daha çok bir kayıt sistemidir.

Bir platform olarak hizmet etmek

Kripto para birimleri, blok zincir teknolojisi kullanılarak geliştirilen ilk platformdu. Şimdi insanlar, bir platform fikrinden kripto döviz alıp akıllı sözleşmeler için bir platforma geçti.

Akıllı Sözleşmeler‘ terimi birkaç kategoriye ayrılabilir:

Nick Szabo tarafından 1990’larda üretilen ‘otomat makinesi’ akıllı sözleşmeleri var. Bu, makinelerin harici bir girdi aldıktan sonra etkileşime girmesi veya bir blokchain aktivitesini tetikleyen bir sinyal göndermesi.

Akıllı yasal sözleşmeler veya Ricardian sözleşmeleri de vardır. Bu başvurunun çoğu, bir sözleşmenin zihinlerin bir toplantısı olduğu ve anlaşmanın taraflarının kabul ettiği her şeyin sonucu olduğu fikrine dayanmaktadır. Dolayısıyla, bir sözleşme, sözlü bir sözleşmenin, yazılı bir sözleşmenin ve  damgaları, jetonlar, denetim, belge koordinasyonu veya iş mantığı gibi blok zincirlerin yararlı yönlerinin bir karışımı olabilir.

Son olarak, etherik akıllı sözleşmeler var. Bunlar blok zincir varlıklarını kontrol eden, etherik blok zincirindeki etkileşimler üzerinde yürütülen programlardır. Ethereum’un kendisi akıllı sözleşme kodu için bir platformdur.

Blok zincirleri yeni bir teknolojiden üretilmemiştir. Bunlar, varolan üç teknolojinin benzersiz bir orkestrasyonundan üretilmiştir.

Leave a comment

eskişehir | bitcoin miner kaufen