Blockchain Masaüstü Oyunları: Oynayarak Kripto Para Kazanma

Blockchain teknolojisinin dünya sahnesine gelişinin henüz yeni aşamalarındayız ve bu durum oyun endüstrisi örneğinde daha net görülüyor.

Bu oyunlar sadece blockchain teknolojisinin böyle bir formatı nasıl işleyeceğine değil, aynı zamanda insan aktivitesinin blok zincirindeki işlemlere eşit olduğu ve oyuncu için kripto para karşılığı ödeme sonuçlarının elde edildiği proxy-madencilik süreçleri olarak da hizmet vermektedir.

Ne yazık ki, finansal teşvikle bile, bu türden birçok oyun neredeyse fark edilmeyecektir, çünkü teknolojik ilerleme ve yaygın kabullenme arasındaki boşluk, blok zincirleme tekniğine ilişkin olarak oldukça geniş bir uçurumdur. Ama bu oyun geliştiricilerin denemelerini engellemiyor.

Huntercoin

Oyunların bazıları yeni değil; Aslında, Huntercoin 2014 yılından beridir ve o zamandan beri zorunlu olarak olmasa da, sürekli olarak geliştirildi ve çalındı.

Huntercoin

Huntercoin, Elder Scrolls tipi bir dünyada oyuncuları  HUC veya Hunter Coins için arama ve savaşmalarını sağlar. Oyun, madencilik sürecine güç veren platformdaki ‘insan madenciliği’ kavramı üzerinde çalışmaktadır.

Her blok on HUC bir ödül üretir; Oyuncuların bulması için dokuz oyundan oluşan bir tanesiyle, bir tanesi de işlemleri onaylayan madencilere gidiyor. Bir oyuncu öldüğünde, o sırada tuttuğu madeni paraların %4’ü de madencilere daha fazla katılımını teşvik etmek için gönderilir.

Elder Scrolls benzetmesine devam etmek için: Şu anda Huntercoin Arena veya Daggerfall gibi bir şeye benzeyen bir yukarıdan aşağı 2D oyunudur.

Ancak ekip şu anda Unreal Engine’i kullanan bir 3D versiyonu üzerinde çalışıyor ve ilk ekran görüntüleri Huntercoin’in Arena ya da Daggerfall’un modifiye edilmiş bir versiyonuna daha yakın bir şekilde daha yavaş bir şekilde yaklaştığını gösteriyor. Ve unutmayın ki, bu oyunlar sırasıyla 24 ve 22 yaşındadır.

Ancak, Huntercoin’deki aktivitenin genişliği oldukça zayıf olduğundan, bu bile bir hiperbolik karşılaştırma olabilir. Oynanış, haritaların bozuk parayla aranmasını ve başka bir oyuncunun sizi durdurabilmesinden önce belirli bir yere geri götürmeyi dener. Lore, hikaye veya beceri gereksinimleri açısından nispeten az var.

Bununla birlikte, Huntercoin sıfır pazarlama ve hiçbir bütçe ile bir tutku projesidir. Ekip, boş zamanı bulabilecekleri zamana ekleyebilir ve oyunun ilk gelişiminden beş yıl sonra bile hala canlı bir forum topluluğunun isteği üzerine bunu yapmaya devam eder.

Grafik sadakatsizliği, oyunun oyuncuları için, akılda daha önemli hedeflere sahip, yani para bulmada önemli bir öncelik değildir.

Huntercoin şu anda piyasa değeri açısından 802’de, düşük dört rakamda 24 saatlik bir hacme sahip. HUC sikkeleri Nisan ayından bu yana değerlerini yarıya indirdi ve bu, oyuncu ödüllerinin çok daha az olduğu oyun dünyasında hissedilecek.

Son olarak, Huntercoin, blockchain-oyun açısından nelerin başarılabileceğine dair sağlam bir erken örnek olarak duruyor ve devam eden gelişimi ile bu, Huntercoin’i duyduğumuz son kişi olmayabilir.

Beyond The Void

Bu Steam tabanlı oyun, Huntercoin’den çok daha fazla grafiksel sadakat ve dolayısıyla donanım gereksinimleriyle geliyor. Geliştiriciler en az 8GB RAM ve dört çekirdekli işlemci önermektedir, ancak bu kaynakları oyun oynarken kullandığınız yerleri görebilirsiniz.

Boşluğun Ötesinde

Beyond th Void, Ethereum tabanlı ve oyun içi pazarına güç sağlamak için Nexium (NXC) jetonunu kullanır. Oyun, uzayda dolaşma ve daha sonra kaynaklar için geliştirdiğiniz gezegenleri bulmayı içerir. Oyun içi kaynaklar oyuncuya aittir ve tıpkı bir işlemde olduğu gibi blockchain’e kaydedilir. Oyun için pazarlama materyalleri, bu kaynakların farklı oyunlardaki işlemlerle uyumlu olacağını, ancak ayrıntıların netleşmediğini söylüyor.

Beyond th Void, Steam’de ‘çoğunlukla olumlu’ notu var (% 77). Bir inceleme oyunu şöyle tanımlar:

“… Starcraft 2 ya da Warcraft 3’ün RTS rock / paper / scissors kavramları, Legend konseptinin Fırtına / Ligi’nin bir Dota 2 / Heroes’una uygular ve denklemdeki herhangi bir müttefiki ortadan kaldırır – bu, Void’in Ötesinde. Erken Erişim sürecinden geçerken göz atmak isteyeceğiniz bir şey haline getiren, karmaşık bir kombinasyon ve strateji karmaşıklığı ile hızlı bir şekilde ilerliyor. ”

Oyun, daha önce bahsi geçen Huntercoin’den daha yüksek bir bütçeden yararlanıyor ve oyunun fragmanı, bir ön sevişme tonunda konuşan profesyonel bir seslendirme sanatçısıyla açılıyor:

“Yüzlerce yıl önce insanlar evrendeki en güçlü maddeyi“ küp ”olarak adlandırdılar. Bu muhteşem keşif, yıldızların arasında yolculuk etmelerini sağlayan yeni bir teknoloji getirdi. Ancak kısa bir süre sonra, ‘Küplerin’ rezervleri azaldı. Bu insanlar daha da genişlemeli ve büyük soylu aileler değerli maddeleri kontrol etmek için savaşa gitti. Müttefiklerinin yardımıyla, en güçlü soylu aile barış getirdi ve bir galaktik imparatorluk kurdu. Evler olarak bilinen aileler Harkon, Asgar, Syan, Morsith ve Estherid idi. Şimdi, küpler sadece galaksinin kenarının ötesinde vahşi sistemlerde bulundu. Evlerin baronları, onları almak için her şeyi yapacak. Güçlü Motherships kaptanları, küplerin kontrolü için isimlerinde savaşıyor. ”

Oyun, grafik ve atmosfer için övgü kazanmış olmasına rağmen, çok az insan oyunu oynuyor. Gameworld, çoğu yeni kullanıcının kendilerini botlara karşı oynarken buldukları ve bundan yorulduklarını söylüyor.

Sonuç

Dünya çapında sadece 24 milyon kripto cüzdan var ve bu sayıdan sadece küçük bir miktar bile kripto oyunların  farkında olabilir. Bununla birlikte, kripto cüzdanlarının sayısı, 2017’nin ilk çeyreğinden bu yana neredeyse iki katına çıkmıştı ve bu kabul oranı devam ederse, burada bahsedilen iki oyun, kendilerini aniden gelişen bir kullanıcı tabanıyla bulabilir. Ya da, zamanlarının çok ötesinde olan öncü ve öncü olma trajik statüsüne asılırlardı.

Modern yaşamda oyunun her zamanki gibi olması göz önüne alındığında, bu tür oyunların son derece popüler hale gelebileceği bir zamanı hayal etmek zor değil. World Wide Web’in 1991’deki icadı gibi, çok sayıda blokçının olanakları göreceli olarak az sayıda endüstri tutkunlarının dışında fark edilmeyecek.

İnternetin yaygın olarak benimsenmesi için yirmi yıl sürdü. Peki blockchain için ne kadar sürecek?