Bitwise’den Yeni ETF Başvurusu

Kripto startupı Bitwise Varlık Yönetimi, önceki girişimlerdeki yasal kaygıları gidereceğini söyleyen yeni bir bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) önerdi.

Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bitwise Bitcoin ETF Güvenini teklif eden ilk bir kayıt formu doldurdu. Fon, bitcoin değerini artı herhangi bir “anlamlı sert çatal” değerini ölçen Bitwise Bitcoin Toplam Getiri Endeksi’ni izleyecekti.

ETF’nin onaylanması durumunda, hisseleri ticaret hisse senetleri ve opsiyonlarına (New York Borsası’nda işlem gören büyük hisse senetleri yerine) odaklanan NYSE Arca’da listelenir.

İlk kayıt beyanı, Bitwise’ın daha önce önerilen ETF’lerin yapacağı gibi, nakit anlaşmalı sözleşmelerden ziyade, borsada işlem gören spot fiyatlar ile fiziki olarak belirlenen vadeli işlem sözleşmelerindeki spot fiyatları ile fonun değerinin belirlenmesini desteklediğini göstermektedir.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kripto ticareti ekosisteminin geçtiğimiz yıl içinde önemli ölçüde geliştiğine inanıyoruz… Düzenlenmiş bir bankanın veya bir güven şirketinin bir fonun fiziki varlığına sahip olması, ABD fon düzenlemesi kapsamında son 80 yıldır standart olduğunu ve bunun şimdi olduğuna inanıyoruz. Bitcoin ile mümkün. ”

Ayrıca, Hyland, “2019’un bir bitcoin ETF’nin başladığı yıl olması gerektiği konusunda iyimseriz” dedi.

SEC şu anda VanEck ve SolidX tarafından geçen yıl Cboe ile ortaklaşa dosyalanmış, önünde oturan bir bitcoin ETF kural değişikliği önerisine sahip. Teklifle ilgili bir karar birkaç kez ertelendi ve şu anda 27 Şubat 2019 tarihli son teslim tarihi ile karşı karşıya kaldı.

Geçmiş çabalar

Bir basın bültenine göre, Bitwise’ın önerisi, düzenlenmiş üçüncü taraf vesayetçilerinin gerçek bitcoinleri güven içerisinde saklamasını sağlayarak önceki bitcoin ETF tekliflerinden farklı.

Ayrıca, ETF’nin dayandığı endeks, “şu anda doğrulanabilir bitcoin ticaretinin çoğunluğunu” temsil etmesine izin verecek “çok sayıda kripto para birimi borsa” dan elde edilen verileri kullanarak fiyatları belirleyecektir.

Bitwise küresel araştırma başkanı Matt Hougan, şirketin önerisinin geçmişte SEC tarafından sorulan sorularla bilgilendirildiğini söyledi.

“Geçtiğimiz yılı bu soruları araştırmakla geçirdik ve bu bulguları SEC personeli ile dosyalama ve listeleme başvurusuyla bağlantılı olarak görüşmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Basın açıklamasında NYSE Arca, gerekli kural değişikliği önerisini “önümüzdeki günlerde” sunacak.