Bittorent Kurucusundan Doğa Dostu Coin: Chia

Bitcoin’i “öldürmek” mümkün mü? Basın, basın zamanında oldukça düşük olabilir, ancak birisinin dünyanın önde gelen şifreleme para birimini öldürebilmesi oldukça imkansız görünüyor. Yok etmeniz gereken sadece para değil; Ayrıca, arkasında Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında gönderilen orijinal beyaz bültenle birlikte arkasındaki destekleyici blockchain teknolojisi var . Ayrıca, ne kadar kötü olursa olsun, bitcoin her zaman sağlam bir fan lejyonu destekliyor.

Bununla birlikte, bugünlerde bir adamın yapmak istediği şey Bitcoin’i öldürmek . Adı Bram Cohen ve Buffalo Üniversitesi’nde öğrencisiyken yarattığı BitTorrent’in kurucusu . Cohen, büyük bir bitcoin hayranı değil ve yeni birimleri benimsemek için gereken enerji miktarının boşa gittiğine ve gezegenimize zarar verdiğine inanıyor. Yeni bir para önerdi; bitcoin’i geçmişte bırakacağını söylediği Chia adında “yeşil” bir kriptopara .

Chia nedir ve nasıl elde edilir? Tohumları küçük, seramik bir kafaya yapıştırmak ve ardından madeni paraların filizlenmesini izlemek zorunda mısınız? Bu paraları toplayabilir misin? Her gün onları sulamanız mı gerekiyor?

Kripto Alanında Enerjiden Tasarruf

Cohen, Chia’yı “dijital dünya için yeşil para” olarak nitelendiriyor ve kripto para birimi madenciliği operasyonlarında yaşanan enerji krizini çözmeyi hedefliyor. Bitcoin, günümüzde Cohen’in “enerji sızdırma” olarak adlandırdığı bir çalışma kanıtı (PoW) sistemi kullanmaktadır. Chia, madencilik sürecinde sabit disk alanını kullanan ve tonlarca enerji tasarrufu yaptığı iddia edilen bir alan kanıtı (PoS) kullanmaktadır. süreç içerisinde.

Cohen, Chia’nın bitcoinin en “antitezi” olacağını ve sabit disk alanının zaten yaygın olarak bulunabileceğini söylüyor. Madenciler ya bunu bilmiyor ya da işe koymayacak kadar tembeller. O yorumlar:

“Fikir şu ki, bu depolama kapasitesi kaynağından faydalanıyorsunuz ve insanlar dizüstü bilgisayarlarında ve diğer yerlerde, henüz kullanılmayan, aşırı miktarda aşırı depolama alanı var. O kadar çok şey var ki, tarım için yeni sabit diskler satın alırsanız, size para kaybedeceği bir noktaya gelmelidir. ”

Güvenlik

Cohen, enerji tasarrufu sağlayan taktiklerine ek olarak, Chia’nın bitcoin’den çok daha güvenli olacağını da garanti ediyor . Bitcoin ağına saldırmanın herkes için çok pahalı olacağını kabul etse de, yine de mümkün. Chia, diğer taraftan, başka bir hikaye. O iddia ediyor:

“Chia’ya saldırmak için, tüm ağdan daha fazla kaynağa erişmeniz gerekir; bu, herkes kaydolduktan sonra büyük miktarda kaynak olacaktır. Onları önceden edinmenin maliyeti büyük olurdu, bitcoin’e saldırmanız gereken ASIC’lerin maliyetinden daha yüksek olurdu, bu yüzden sistemi ezmek için çok daha zor olurdu. ”

PoS Mükemmel Değil

Kanıtı uzay protokol gelmez onun sınırlamaları vardır gerçi, kağıt üzerinde iyi görünüyor. Birincisi, bir PoS ağında bir genesis saldırısından yeniden madencilik meydana gelebilir. Saldırı, bilgisayar korsanları veya kötü niyetli bir kişi, ağın kaynaklarının önemli bir bölümünü kontrol altına aldığında ve böylece sıfırdan yeni bir blok zinciri oluşturduğunda gerçekleşir.

Hacker, daha sonra daha uzun hale geldiği yerde, orijinal blok zinciri ile değiştirebilir. Hacker’ın sahip olduğu güç seviyesi göz önüne alındığında, düğümleri yeni blok zinciri geçerli olarak kabul etmeye ikna edebilir. Hacker daha sonra bozuk para depolarını alabilir ve işlemleri kolayca iptal edebilir.

Cohen o zamandan beri bu tür bir saldırıyı önlemek için zaman ispatını (PoT) oybirliği ile onayladı. Kötü oyuncuların bir blokajın çalışmasını yeniden yazmasını engellemese de, saldırıyı kesmek için çok zaman harcayacaklar.

Chia, başlangıçta 2019 yılına itilmiş olmasına rağmen, 2018’in sonunda yayınlanacak.