Bitcoin Öncesi Dijital Paralar

Bugün hepimizin bildiği Bitcoin öncesi dijital para birimleri yaratma konusunda başka girişimlerde bulunulmuştu.

Bitcoin’in yaratılması, tek bir kişinin dehasından kaynaklanan benzersiz bir olay değil, dijital teknolojilerin yayılmasıyla başlayan ve deneme yanılma yoluyla başarabilen bir çözüme ulaşmak isteyen bir yolculuğun sonucudur. verimlilik, güvenlik ve ademi merkeziyetçiliği dengeler.

Bu açıdan Bitcoin artık bir çeşit “Big Bang” olarak değil, uzun zaman önce başlayan bir Darwinist yavaş seçim süreci olarak ortaya çıkıyor.

Bitcoin’in doğumundan önce neler olduğunu ve önceki dijital para birimini yaratma girişimlerini analiz etmeye çalışalım.

Gasoline

POS’un piyasaya sunulmasından önce, birileri kendilerini güvenli ve elektronik bir ödeme sağlama problemini çözme ihtiyacı içinde görmüştü. 1980’lerin sonunda, gece benzin istasyonlarının çoğu zaman soygun mağduru mağduru olduğu Hollanda’da, bir grup işletmeci, düzenli müşteriler tarafından harcanabilecek, ön ödemeli kartlar sistemi, para temsilcisi olarak oluşturulmuş güçler oluşturdu. yakıt ikmali için. Hizmet açıkça merkezileştirildi, ancak herhangi bir kredi aracısına ihtiyaç duymadan güvenli, doğrulanabilir ve anlık ödemeler yapma ihtiyacını ele aldı.

DigiCash

Aynı zamanda, David Chaum sektörü inceledi ve DigiCash’i yarattı. Yaratılışı, kişiden kişiye devredilebilen tokenize bir para birimi içeriyordu, Bitcoin’e çok benziyordu. İstenmeyen bilgilerin iletilmesini önlemek için, bir yandan belirtecin meşruiyetini ve varlığını doğrulayan, ancak diğer yandan izlenebilirliğini engelleyen “Blinding Form” adlı bir sistem kullandı. Bugün DigiCash’te ödeme yapmazsak, Chaum’un çok açgözlü olduğu ve Microsoft’tan 100 milyon teklif almayı reddettiği için. DigiCash 1999 yılında iflas etti.

egold

eGold, kredi kartlarına dayalı ve altından destek alan bir ödeme sistemi oluşturma fikri ile doğdu. Değerli metal kaydileştirildi ve bir kartta temsil edildi. Ne yazık ki, sorun ciddi güvenlik sorunları sundu ve şirket 2000’lerin başında iflas etti. Blockchain yoktu ve bu da sayısız aldatmacaya yol açtı.

Wei Dai ve B-Money

Doksanların sonunda, geliştirici Wei Dai, PayPal’ın belirlediği limitleri, dijital, dijital ve isimsiz dağıtılması gereken bir ödeme sistemi olan B-Money fikriyle aşmaya çalıştı.

Bu, senkronizasyonu işlemi doğrulayan biri anonim diğeri halka olan iki iletim kanalı aracılığıyla yapıldı. Wei Dai, yatırımcılardan yeterince ilgi görmedi ancak Satoshi Nakamoto tarafından alıntılanma onuruna sahipti.

Nick Szabo ve BitGold

Nick Szabo, ilk kez vurgulu para yönetimi yönetimi ve üretimini sınırlamak ve enflasyonist fenomenlerden kaçınmak için bir Çalışma Kanıtı algoritması oluşturulması üzerine kurulu bir merkeziyetçi dijital para birimi olan BitGold’u başlatmaya çalıştı. Ancak, Szabo onun yaratılışına dikkat çekecek kadar şanslı değildi.

Hashcash

İş Kanıtı’nın ilk girişimini temel alan bitcoin öncesi yapılan bir başka deney HashCash’tir.

Bir süre için bile başarılı olan dijital bir para birimi idi ve amacı DDOS dahil olmak üzere bir dizi saldırıya dayanmaktı. Bir PoW formunun kullanımı, dağıtımını sınırladı ve BTC ve diğer kripto para birimleri tarafından sömürülen birçok potansiyel olanaklara sahipti.

HashCash çürümesine sebep olan, PoW algoritmasının işlemcilerin işlem kapasitesinin aşılmasıydı ve bu da aşırı enflasyona yol açtı.