Bitcoin Miner Nasıl Kurulur?

Her biri daha pahalı olan ve en sonuncusu daha güçlü, üç ana kategoride Bitcoin madenciliği donanımları var. Bitcoin madencisi kurmak için hazırlanan bu kılavuz, her birini açıklar ve bunların nasıl çalışacağı hakkında konuşur.

Bu aşamada, Bitcoin’in nasıl çalıştığını ve madenciliğin ne anlama geldiğini anlayacaksınız. Ancak teoriden uygulamaya geçmeliyiz. Nasıl bir Bitcoin madencilik donanımı kurabilir ve bazı kripto-parat üretmeye başlayabilirsiniz? Yapmanız gereken ilk şey donanımınızı kararlaştırmaktır ve seçim yaparken düşünmek gereken iki önemli nokta vardır:

Hash oranı

Madencilik bölümünde anlattığımız matematiksel problemi çatlatmaya çalışırken, donanımınızın saniyede bir gerçekleştirebileceği hesap sayısıdır. Hash oranları, megahashes, gigahashes ve saniyede terahashes (MH / sn, GH / sn ve TH / sn) olarak ölçülür. Hash oranınız ne kadar yüksek olursa (şu anki ortalama hash oranı ile karşılaştırıldığında), İşlem bloğu Bitcoin wiki’nin madencilik donanım karşılaştırma sayfası, farklı donanım için hash hızlarıyla ilgili kaba bilgi almak için iyi bir yerdir.

Enerji tüketimi

Bütün bu bilgi işlem gücünü kullanır ve bu maliyeti arttırır. Seçiminizi yaparken, donanımınızın enerji tüketimini watt olarak görmeye değer.

Kullandığınız her elektriğin watt’ına kaç hash harcadığınızı hesaplayın. Bunu yapmak için, hash sayısını watt sayısına bölün.

Örneğin, 500 GH / sn’lik bir cihaza sahipseniz ve 400 watt’lık güç kullanıyorsa, watt başına 1,25 GH / sn’lik bir oran elde edersiniz. Faturalarınızın ne kadarının bu olduğunu anlamanız için elektrik faturanıza bakabilir veya bir elektrik fiyat hesap makinesini çevrimiçi kullanabilirsiniz.

Ancak burada bir uyarı var. Bazı durumlarda, madencilik donanımını çalıştırmak için bilgisayarınızı kullanıyor olacaksınız. Bilgisayarınızın madencilik donanımının üzerine kendi elektrik çekme gücü vardır ve bunu hesaplamanıza eklemeniz gerekecektir.

Bitcoin Madencilik Donanımı

Bitcoin madencileri için üç temel donanım kategorisi vardır: GPU’lar, FPGA’ler ve ASIC’ler. Onları aşağıda derinlemesine inceleyeceğiz.

CPU / GPU Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği donanımının en az güçlü kategorisi bilgisayarınızın kendisidir. Teorik olarak, bilgisayarınızın CPU’sunu Bitcoin madenciliği için kullanabilirdiniz, ancak pratikte, bugünün standartlarına göre bu çok yavaş.

Masaüstü bilgisayarınıza grafik donanımı ekleyerek Bitcoin hash oranınızı artırabilirsiniz. Grafik kartları, grafik işleme birimleri (GPU’lar) içerir. Bunlar ağır matematiksel işlemler için tasarlanmıştır; böylece üst düzey video oyunlarında ihtiyaç duyulan tüm karmaşık poligonları hesaplayabilirler. Bu, işlem bloklarını çözmek için gerekli olan SHA hash matematiğini özellikle iyi yapar.

GPU’ları iki ana satıcıdan satın alabilirsiniz: ATI ve Nvidia. Üst sınıf kartlar yüzlerce dolara mal olabilir, ancak aynı zamanda CPU karma işlemine kıyasla önemli bir avantaj sağlar. Örneğin, bir ATI 5970 ekran kartı, CPU’yla karşılaştırıldığında size 800 MH / sn’den daha fazla bir değer verebilir ve genellikle 10 MH / sn’den daha düşük bir değer verecektir.

GPU’lar hakkında güzel şeylerden biri de seçeneklerinizi açık bırakmalarıdır. Daha sonra açıklanacak diğer seçeneklerin aksine, bu birimler Bitcoin haricindeki kripto para birimleri ile kullanılabilir. Örneğin, Litecoin, Scrypt olarak adlandırılan, Bitcoin’den farklı bir iş kanıtı algoritması kullanıyor. Bu işlemciler ve GPU’lar için kolaylık sağlamak için optimize edildi, böylece farklı para birimleri arasında geçiş yapmak isteyen GPU madencileri için iyi bir seçenek haline geldi.

GPU madenciliği bugünlerde büyük oranda öldü. Bitcoin madenciliğinin zorluğu, ASIC madencilik gücünün piyasaya sürülmesiyle birlikte grafik kartları rekabet edemedi. Onları kullanmak istiyorsanız, farklı panolar için ayrı PSU’lar çalıştırmaktan kaçınmak için, kendinizi en çok paneli alabilen bir anakartla donatmalısınız.

FPGA Bitcoin Madenciliği

FPGA, inşa edildikten sonra yapılandırılmak üzere tasarlanmış bir entegre devredir. Bu, bir madencilik donanım üreticisinin fişleri hacimde almasını ve daha sonra kendi ekipmanlarına koymadan önce bitmiş madenciliği için özelleştirmesini sağlar. Madencilik için özelleştirildiklerinden, CPU’lar ve GPU’lar üzerinde performans geliştirmeleri sunuyorlar. Tek uçlu FPGA’ler saniyede 750 megahash civarında çalışıyorlardı, ancak bu yüksek seviyededir. Bir kutuya birden fazla çip koymak tabii ki mümkündür.

Madencilik karlılığını hesaplamak

Satın almadan önce, The Genesis Block’tan veya bu maddenin mükemmel madencilik karlılık hesaplayıcısını kullanarak madenciliğin tahmin edilen kârlılığını hesaplayın. Yatırımınızı çıkarmanın ne kadar süreceğini görmek için ekipman maliyeti, hash oranı, güç tüketimi ve geçerli Bitcoin fiyatı gibi parametreleri girebilirsiniz.

Buradaki diğer önemli parametrelerden biri ağ zorluğu. Bu metrik, işlem bloklarını ne kadar zor çözeceğini belirler ve ağ hash hızına göre değişir. ASIC cihazları piyasaya çıktıkça güçlüklerin önemli ölçüde artması muhtemel. Dolayısıyla, hesaplamadaki bu metriği, daha fazla insan oyuna girdikçe yatırım getirinizin ne gibi olacağını görmek için değerlendirebilirsiniz.

Donanımınızı seçtikten sonra, başka şeyler de yapmanız gerekir:

Yazılımı indirmek

Hangi ekipmanı seçtiğinize bağlı olarak, onu kullanabilmek için yazılımı çalıştırmanız gerekir. Genellikle GPU’ları ve FPGA’leri kullanırken, iki işleve sahip bir ana bilgisayara ihtiyaç duyarsınız: standart Bitcoin ve madencilik yazılımı.

Standart Bitcoin yineleyici müşteri

Bu yazılım, bilgisayarınızı ağa bağlar ve Bitcoin ile etkileşimde bulunmasını, işlemlerin iletilmesini ve blok zincirinin izlenmesini sağlar. Bitcoin blok zincirinin tamamının indirilebilmesi biraz zaman alacaktır, böylece başlayabilirsiniz. Bitcoin madenciniz ve Bitcoin arasında etkili bir şekilde bilgi aktarır.

Bitcoin madencilik yazılımı

Bitcoin madenciliği yazılımı, donanımın zor işi yapmasını ve işlem bloklarını çözmesini sağlar. İşletim sisteminize bağlı olarak, bu seçeneklerin çeşitliliği vardır. Bunlar Windows, Mac OS X ve diğerleri için kullanılabilir.

ASIC madenciliği için madencilik yazılımına da ihtiyacınız olabilir, ancak bazı yeni modeller, bir Bitcoin adresi de dahil olmak üzere önceden yapılandırılmış herşeyiyle birlikte teslim edileceğini taahhüt eder, böylece yapmanız gereken tek şey duvara takmaktır.

Akıllı bir geliştirici, çok az miktarda güç tüketmek üzere tasarlanmış, düşük maliyetli, kredi kartı boyutundaki bir Linux bilgisayar olan Raspberry Pi üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış bir madencilik işletim sistemi üretti. Bu, USB bağlantılı ASIC madenciğini çalıştırmak için kullanılabilir.

Bir havuza katılmak

Şimdi, hepiniz kurmuşsunuzdur. Güzel. Başkaları ile çalışmadığınız süreceBitcoin madenciliğinde şansınız az olacaktır. Bir madencilik havuzuna nasıl katılacağımız konusunda kılavuzumuzda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Leave a comment

eskişehirbitcoin miner kaufen
escort99.com