Bitcoin Madencilik Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Madencilik konusunda ciddi misiniz? Eğer öyleyse, paranız ve ekipmanınızdan en iyi nasıl yararlanacağınızı bilmelisiniz. Bu kılavuzda dijital hazinenizi en kârlı şekilde nasıl kullanacağımızı göstereceğiz.

Açıkçası, büyük para pahalı Bitcoin ASIC’lere gidiyor. Halihazırda bu konumdaysanız, muhtemelen işlemin nasıl yürüdüğünü ve bitkisel mayın kullanmayı planlıyorsunuz demektir. Bununla birlikte, daha ılımlı bir bütçenizde olanlarınız muhtemelen kriptolama para birimleri için bir GPU madencisi inşa etmeye ya da bitcoin veya diğer SHA-256 para birimleri için küçük bir ASIC makinesi satın almak istiyor. Bu durumda, doğru yere geldiniz.

Nasıl başlarım?

Para biriminizi seçin

Dijital para madenciliği süreci, karmaşık şifreleme bulmacalarını çözmeyi içerir. Bunu yaparak, madenciler dijital para birimi ile ödüllendirilen ‘çalışma belgesi’ sağlıyorlar. Genel olarak konuşmak gerekirse, günümüzde kullanılan iki prova işçiliği karma algoritması vardır: SHA-256 ve scrypt. Bu kılavuzda bakmayacağımız daha az kullanılan alternatifler (örneğin, Primecoin) olduğunu unutmayın.

SHA-256

SHA-256 algoritması, ham işleme gücünü tercih eder. Bitcoin’in ilk günlerinde normal bir evde bulabileceğiniz CPU’lar ve GPU’lar (grafik işlemci birimleri) ile etkili bir şekilde çalışabilirdiniz. Bununla birlikte, o zaman geçti ve Bitcoin zorluk seviyesi o kadar yüksek ki, bunu yapmak için ‘Application Specific Integrated Chips’ (ASIC’ler) olarak bilinen uzman işlemciler gerekiyor. Bu kadar güçlü işlemcilerin kullanımı, Bitcoin’in zorluk seviyesinde üstel bir artışla birlikte teknolojik bir silahlanma yarışı yarattı; bu da oldukça yakın zamanda tasarlanmış chipslerin bile hızla eskimiş olabileceği anlamına geliyor.

Scrypt

Kriptolama algoritması daha fazla miktarda RAM ve paralel işlem yeteneğine sahiptir, bu yüzden GPU tabanlı teçhizatların hala yolu olduğu söylenebilir. Dahası, kriptolama için ASIC’ler henüz çıkmamıştır, bu nedenle bu para birimlerinin zorluk seviyesi, Bitcoin’de olduğu gibi dramatik bir şekilde yukarı itilmemiştir.

Sağ teçhizat

Bütçenize ve benimleyeceğiniz para biriminin türüne bağlı olarak madencilik sisteminizi kurarken iki yol vardır:

DIY madencilik ekipmanları

Bunlar, kendi PC’nizden, birçok grafik kartıyla (ör: GPU’lar) oluşturulabilir. Bazı insanlar standart bir PC kutusu kullanabilirken, birçokları bileşenler etrafında artan hava akışı sağlayan bira kasaları gibi olağandışı kasaları kullanıyor. DIY sistemlerinin bir bonusu hem CPU hem de GPU madenciliğini aynı anda gerçekleştirebilmenizdir.

ASIC’Ier

ASIC’ler, bir USB ve / veya Ethernet bağlantı noktası ile gelen ve genellikle üreticiler tarafından hazır olan kendi kendine yeten birimlerdir (güç adaptörleri dayanmaz). ASIC madencileri genellikle DIY teçhizatlarına kıyasla daha pahalıdır ve çoğunlukla ABD’de üretilmektedir, bu da dünyanın başka yerlerinde bulunanların madenlerini ithal etmek için biraz ekstra harcaması gerektiği anlamına gelir.

Güç

Madencilik, elektrik gerektirir, hem de çok. Bir DIY teçhizatı kuruyorsanız, yine de bir ATX güç kaynağı ünitesi (PSU) alacaksınız, bu nedenle elde edebileceğiniz en verimli arzı yatırmaya değer.

Örneğin, aşağıdaki iki durumu göz önünde bulundurun: 860W temin etmeyi garanti eden ve%93 verimli olan bir PSU aslında 925W (860W / 0.93) çeker. Buna karşın, yalnızca %80 verimli 750W güç kaynağı 937.5 W (750 / 0.8) daha fazla güç tüketir; bu nedenle daha fazla güç kullanır, ancak daha az enerji sağlar.

Bir madencilik teçhizatı kurarken, kullandığınız tüm bileşenlerin – özellikle de tüm bu ekran kartlarının güç gereksinimlerini göz önüne almanız gerekir. Artı, beklenmedik olaylarla başa çıkabilmek için aşırı kapasite sağlamak ve sisteminizin hızaşırtma potansiyelini sağlamak iyi bir fikirdir.

Öte yandan ASIC’ler, oldukça özel cihazlar oldukları için çok daha az hesaplama yapabilirler. Ve uygun bir güç adaptörüyle birlikte gönderildiğinden, göreve hazır olanı bulmak için tüm matematiği yapmaktan endişelenmeniz gerekmeyecek.

Farklı sistemlerin madencilik verimliliği, bir saniyede gerçekleştirebileceği hash sayısının tükenen gücü bölünerek alınarak karşılaştırılabilir:

Yükleme hızı / güç tüketimi = maden verimliliği

Faturalarınızı kontrol edin

Kulübenizin başlangıç ​​masraflarından sonra, devam eden kârınızı hesaplamak için bilmeniz gereken temel şey, elektriğinizin maliyetidir. Sağlayıcınıza danışın veya son faturanızı görün. Güç ücretleri kazandığınızdan daha fazla gelirse, açıkçası iyi bir iş modeli değildir.

Çabalarınızı havuzlayın

Tek başına gitmek yerine, kaynakları diğer madencilerle birleştirdiğiniz bir havuza katılmak daha mantıklı olur. Bir havuza katılmakla, havuzun tüm üyeleri tarafından maden paralarından pay alırsınız ve bir blok çözme şansını artırırsınız.

Madenciler, çözdükleri blokların zorluk seviyesi havuz operatörü tarafından belirlenen seviyeden büyükse ödüllerin bir kısmını kazanırlar. Bu seviye her zaman 1 ile para biriminin güçlük düzeyi arasında bir yerde bulunur.

Bilinmesi gereken sorunlar

Kazanmak için harcama yapmak

Kaçınılmaz olarak, tüm para birimlerinin zorluk seviyesi zamanla artmaktadır – bu, ekipmanınızın madeni paralar veya maden hisseleri kazanma şansını azaltacak bir gerçektir. Sonuç olarak, en uzun süre boyunca kârlı bir şekilde kazanmak için, karşılayabileceğiniz en iyi ekipmanla başlamak önemlidir.

Tasfiye edilmekte olan para biriminin oynaklığı da uzun vadeli karlılığınızı etkiliyor. Fiyat aniden düşerse, düşük bir fiyata satma ya da değer artana kadar madalyonlarınıza asılı kalma seçeneği ile karşı karşıya kalacaksınız. Birinci durumda, ekipman ve elektrik harcamalarını telafi etmek için daha uzun süre maden tutmanız gerekir.

Soğuk tutmak

Hangi yolda buluyorsun, aşırı miktarda fazla ısı üreten yoğun bir işlemdir. Madencilik verimliliği sıcaklık arttıkça azalır, bu nedenle teçhizatınızın yeterli havalandırma ve soğutma olduğundan emin olun. Yukarıda belirtildiği gibi, bu nedenle bazı madencilik kulübesi üreticileri, bileşenleri etrafındaki hava akışını en üst düzeye çıkarmak için PC kasalar yerine bira kaseleri kullanıyorlar. Bağımsız bir masaüstü fanı bile kitinizi serin tutmanıza yardımcı olabilir.

Güç problemleri

Bir DIY madencilik tesisi kurarken, ucuz bir PSU satın alarak tasarruf etmek mantıklı değil. Güç kaynağındaki herhangi bir dengesizlik performansa veya hatta kesintilere neden olacak bir sistem çökmesine neden olabilir, bu nedenle yüksek kaliteli bir birime yatırım yapın.

Kesintileri önleme

Donanımınız madencilik değilse para kaybedersiniz. Kesintileri en aza indirmenin bazı yolları şunlardır:

Karşılayabileceğiniz en iyi güç kaynağını alın.

Kesintisiz bir güç kaynağı (UPS) kullanmayı düşünün, böylece elektrik tedarikiniz bir an keserse madencinizi etkilemez.

Madencilik bilgisayarınızı başlangıçta madenciliği otomatik olarak başlatacak şekilde yapılandırın, böylece sistem çökerse ve yeniden başlatılırsa, madenciliği otomatik olarak yeniden başlatacaktır. (Bu, DIY donanımları ve bir ASIC’yi barındıran bilgisayarlar için geçerlidir.)

Gizli maliyet

Elbette madencilik ile ilgili maliyetler var, teçhizat ve devam etmekte olan yeni elektrik maliyetleri gibi. Bununla birlikte, bazı ekstralar daha az açıktır:

Teslimat ve gümrük işlemleri

Butterfly Labs’tan İngiltere’ye bir Jalapeno ASIC madencisi ithal ettik. Teslimat £ 53 (88 $) ve İngiltere gümrük ücreti £ 46.09 (yaklaşık 76 $) civarındadır. Bu maliyetler önemlidir ve bir öğeyi içe aktarıyorsanız, ne pahasına olabileceğini önceden hesaplamaya çalışın.

Aksesuarlar

Kullanmayı ve / veya inşa etmeyi planladığın şeyler için kablolara, adaptörlere vb. Ihtiyacınız var mı?

Soğutma masrafları

Bu sadece madencinizin enerji kullanımının maliyeti değil. Fanlar veya klima gibi ekstra bir soğutma sisteminin çalıştırılmasıyla ilgili elektriğe ne dersiniz?

Meblağı hesaplamak

Kârlılık hesaplayıcıları

Madencilerin yapması gereken bazı hesaplamalarla ilgili yardım için, karlılık hesaplayıcıları sağlayan birkaç web sitesi bulunmaktadır. Yatırımınızı geri ödemenin ne kadar süreceğini görmek için, ekipman maliyeti, hash oranı, güç tüketimi ve geçerli bit fiyatını gibi parametreleri girebilirsiniz.

Test olarak, iki hesaplama sisteminin teknik özelliklerini aşağıdaki hesap makinelerine girdik. Scrypt GPU madencilik teçhizatımız için tarif edilen sistemi kullandık ve SHAS-256 ASIC madencimiz için Butterfly Labs madencinin teknik özelliklerini kullandık.

İngiltere’de elektrik fiyatı 0,20 £ / KWh olarak (0.33 dolara eşit) belirlendiğinde, bunlar aşağıdaki sitelerin sunduğu öneriler ve kazançlardır:

(Bu rakamların 21 Ocak 2014 itibarıyla doğru olduğunu ve hepsinin döviz volatilitesine tabi olduğunu ve zorluk seviyesinde kayda değer olduğunu unutmayın.)

 

Leave a comment