Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Geleneksel fiat para sistemlerinde, hükümetler ihtiyaç duyduklarından daha çok para basarlar. Fakat Bitcoin’de para hiç basılamaz – madencilikle üretilir. Dünyadaki bilgisayarların gömülmüş Bitcoinleri çıkarmak için birbirleriyle matematik problemleri çözmede rekabet etmesiyle.

Madencilik nasıl gerçekleşir?

İnsanlar sürekli olarak Bitcoin ağında birbirlerine Bitcoin gönderiyorlar, ancak birisi bu işlemlerin bir kaydını tutmadığı sürece, kimin kime ödeme yaptığı takip edilemezdi. Bitcoin ağı, belirli bir süre boyunca yapılan tüm işlemleri bir blok olarak adlandırılan bir listeye toplayarak gerçekleştirir. Bu işlemleri onaylamak madencilerin işi ve genel muhasebeye yazıyorlar.

Bir ‘hash’ yapmak

Bitcoin madencilik nasıl çalışır?

Bu defter tutanağı, ‘blok zincir’ olarak bilinen uzun blokların bir listesidir. Herhangi bir Bitcoin adresi arasında, ağdaki herhangi bir noktada yapılan herhangi bir işlemi keşfetmek için kullanılabilir. Yeni bir işlem bloğu oluşturulduğunda, blok zincirine eklenir ve Bitcoin ağında gerçekleşen tüm işlemlerin giderek daha uzun bir listesi oluşturulur. Sürekli olarak güncellenen bir blok kopyası, katılan herkese veriliyor, böylece neler olduğunu biliyorlar.

Ancak genel bir defterin güvenilir olması gerekir ve bunların hepsi dijital olarak yapılır. Block zincirinin bozulmadan kaldığından ve değiştirilmesinden nasıl emin olabiliriz? Burası madencilerin işe dahil olduğu yer.

Bir işlemler dizisi oluşturulduğunda, madenciler onu bir süreçle ifade ederler. Bloktaki bilgileri alırlar ve bir matematiksel formül uygular, başka bir şeye dönüştürürler. Başka bir şey, ‘hash’ olarak bilinen çok daha kısa, görünüşte rasgele harfler ve sayı dizisi. Bu hash, zamanla o noktadaki blok zincirinin sonundaki blokla birlikte saklanır.

Hashların bazı ilginç özellikleri var. Bir Bitcoin bloğu gibi bir veri kümesinden bir karma üretmek kolaydır, ancak verilerin sadece karma dosyasına bakarak ne olduğunu öğrenmek neredeyse imkansızdır. Ve çok miktarda veriden bir hash üretmek çok kolay olsa da, her karma benzersizdir. Bir Bitcoin bloğunda yalnızca bir karakter değiştirirseniz, hashı tamamen değişecektir.

Madenciler, bir ‘hash’ oluşturmak için yalnızca bir bloğun işlemlerini kullanmazlar. Bazı diğer veriler de kullanılır. Bu veri parçalardan biri, blokta depolanan son ‘hash’.

Her bloğun ‘hash’ı, önündeki bloğun hashı kullanılarak üretildiğinden, bir contanın dijital bir versiyonu haline gelir. Bu bloğun – ve bundan sonra her bloğun – meşru olduğunu onaylar, çünkü siz ona müdahale ederseniz herkes bilir.

Zaten blok zincirinde saklanan bir bloğu değiştirerek bir işlemi taklit etmeye çalıştıysanız, o bloğun hashı değişirdi. Birisi bloğun özgünlüğünü hash işlevini çalıştırarak kontrol ettiyse hashın, blok zincirindeki bu blokla birlikte halihazırda saklanmış olanınkinden farklı olduğunu bulurlardı. Blok anında sahte olarak görülürdü.

Her bloğun hashı, zincirdeki bir sonraki bloğun hashını üretmek için kullanıldığından, bir bloğun değiştirilmesi, sonraki bloğun hashını da yanlış yapacaktır. Bu zincirin altına kadar devam eder, her şeyi patlatır.

Paralar karşısında rekabet

Bütün madenciler maden bloklarına özel olarak yazılmış yazılımları kullanarak birbirleriyle rekabet eder. Birisi başarıyla bir hash oluşturduğunda, 25 Bitcoin’le ödüllendirilir, blok zinciri güncellenir ve ağdaki herkes bunu duyar. Madenciliğin devam etmesi ve işlemlerin devam etmesi için teşvik budur.

Sorun, bir veri topluluğundan bir hash üretmenin çok kolay olmasıdır. Bilgisayarlar bunda gerçekten iyi. Bitcoin ağının zorlaştırılması gerekir, aksi takdirde herkes her saniyede yüzlerce işlem bloğu hash olur ve tüm Bitcoinler dakikalar içinde üretilir. Bitcoin protokolü, ‘çalışma belgesi’ adı verilen bir şeyi takdim ederek kasıtlı olarak daha zor hale getirir.

Bitcoin protokolü sadece eski hashı kabul etmez. Bir bloğun hashının belirli bir şekilde görünmesi gerekiyor; başlangıçta belli sayıda sıfır olması gerekir. Hashın üretilmeden önce nasıl görüneceğini söylemenin bir yolu yoktur ve yeni bir veri parçası ekledikten sonra hash tamamen farklı olacaktır.

Madencilerin kullandıkları verileri farklı bir hash oluşturmak için değiştirmeleri gerekir. Bunu ‘nonce’ adı verilen başka bir veri kullanarak rastgele yaparlar. Bu, hash oluşturmak için işlem verileri ile birlikte kullanılır. Eğer hash gerekli biçime uymuyorsa, nonce değişir ve herşey yeniden hash olur. Çalışan bir nonce bulmak için birçok girişimde bulunulabilir ve ağdaki tüm madenciler aynı anda bunu yapmaya çalışırlar. Madenciler de ekmeğini böyle kazanırlar.

Leave a comment