Bitcoin Lightning Network: Neden ve Nasıl

Çoğumuz bugün Bitcoin ile karşılaşılan problemleri biliyoruz.

Bitcoin’in, dedikleri gibi paranın, en hızlı ve en ucuz işlem şekli olması gerekiyordu. Ancak bugün gördüğümüz şey, Bitcoin’in sadece saniyede 7 işlem yapabilmesi, diğer yandan Visa / Mastercard’ın saniyede binlerce işlem yapabilmesi.

Ücretler dalgalı seyretse de, Ocak 2018’de 55 USD’ye yükseldi ve şimdi bir doların altına düştü ancak tekrar yükselebilir.

Bu tür ani ücretlerle, ortalama bir kullanıcı günlük yaşamında bu merkezi olmayan harikayı benimsemeyi nasıl düşünebilir?

Bitcoin’le bir cafede hesap ödediğinizi düşünün. Bu işlem 1 saati bulabilir.

Ve burası Lightning Network adlı yeni bir teknolojinin  kurtarmaya geldiği yer.

Lightning Network nedir?

Lightning Network’u anlamak için, ilk olarak, bitcoin işlemlerinin bugün nasıl çalıştığını kısaca özetleyelim:

Her Bitcoin cüzdan tutucusu iki anahtar, bir ortak anahtar ve bir özel anahtar içerir . Şimdi bir arkadaşına 1 BTC’yi göndermek istediğim bir durumu alalım.

Cüzdanımıma özel anahtarımla giriş yaparak, Harsh’ın halka açık Bitcoin adresini ve cüzdanımdan gönderilecek BTC miktarını giriyorum, sonra gönder’i tıklıyorum.

Bundan sonra, Harsh’in cüzdanında 1 BTC görünene kadar onay süresine bağlı olarak birkaç saat ila birkaç saat bekleyin.

Şimdi, bu işlemi kıralım ve burada neler olduğunu adım adım anlayalım.

Adım 1 : “Bir önceki işlemden girdiler alarak” bir işlem yaratıyorum, ki bu da “cüzdanımdan Harsh’a bir bitcoin gönder” yazıyor ve daha sonra bu işlemin gerçekleşmesi için onay vermek gibi özel anahtarımla işlem ayrıntılarını imzalarım. . Tüm bunlar, blockchain’in katılımı olmayan off-zinciri oluyor.

2. Adım: Şimdi ‘gönder’ i tıklattığımda, bu işlemin bir madenci, bu işlemin daha sonra çıkarılacak olan bir bloğa yerleştirileceği zincirde yayınlarım. Bir kez işlendikten sonra işlem başarılı olur ve immutable blockchain’e kaydedilir. Burada, madencinin işleminizi alması için gereken süre, madenciyi ödemek için sunduğunuz ücretlere bağlıdır. Daha fazla teklif ettiğiniz ücret, işleminizin ilk önce alınma şansıdır.

Tüm bu süreç, mikro-ödemeleri (bir kahve satın almak gibi) çok verimsiz kılan çok zaman ve para gerektirir.

İşte kurtarıcımız Lightning Network geliyor:

Lightning Network, esasen, Bitcoin ağının üstünde ikinci bir katman olarak çalışan bir ödeme kanalı tabakasıdır. Yıldırımla, sıfırdan asgari ücrete kadar saniyede binlerce işlem yapılabilir, bu da Bitcoin’in merkezi olmayan doğasından ödün vermeksizin mümkündür.

Ve bu sayede, Bitcoin Cash’in iddialarını kesinlikle reddedebiliriz ve bu komik ama çok alakalı tweet’de bahsedildiği gibi ödemelerden bile daha iyi olabiliriz.

 

Evet, evet, bu teknolojiye katılarak,  bir kahve dükkanına gidebilir ve saniyeler içindekahvemizi anında ödeyebiliriz . Şimşek Şebekesi şu anda ana ağda halihazırda yaşıyor ancak şu anda test aşamasındadır, ancak yıldırım uygulamalarını ve cüzdanlarını ana şebekede barındırmak ve yıldırım kullanmaya başlamak için her zaman kullanabilir . (Makalenin sonunda tüm önemli bağlantıları bırakacağım)

Lightning Network’un Nasıl Çalıştığını Anlayalım:

Lightning Network’un arkasındaki temel fikir, tüm işlemlerin Bitcoin’in blok zincirinde yazılması gerekli değildir. (bu başparmak kuralını hatırla)

Geleneksel Bitcoin işleminden farklı olarak, Bitcoin yıldırım ağının çalışması için, işlem yapmak istediğimiz kişi ile bir ödeme kanalı oluşturması gerekiyor.

Bu işlem blok zincirine zarar vermeden zincir dışı gerçekleşir. Yani, daha önce arkadaşım Hash’la yaptığım her işlemden sonra açıklayacağım ‘Adım 2’ye gerek yok.

Sadece geleneksel işlem adımlarının uygulandığı zincirleme faaliyetine ihtiyaç duyduğumuz ödeme kanalının açılması ve kapatılması içindir.

Bu tür iki yönlü ödeme kanalı için, çok yönlü bir cüzdan gereklidir; geleneksel cüzdan işlemlerinde, yalnızca gönderenin, kendi özel anahtarı ile işlemleri imzalaması gerekir, fakat çok yönlü cüzdan işlemlerinde, hem gönderenin hem de alıcının işlemleri imzalaması gerekir.

Bu konsepti doğru anlamak için birkaç örnek verelim:

Örnek 1: Doğrudan Ödeme Kanalı

Harsh ve Ben iş ortakları olduğumuzu ve düzenli olarak birbirimizden para gönderip almamız gerektiğini varsayalım.

Adım 1: İlk olarak, cüzdanlarımız arasında bir ödeme kanalı açacağız ve her bir kanalda 1 BTC diyelim. Artık kanaldaki toplam miktar 2 BTC’dir. Bu tam adım zincir üzerinde gerçekleşir.

Adım 2: Artık kanalda 2 adet BTC ile 2 adet BTC limiti dahilinde herhangi bir sayıda ileri-geri işlem gerçekleştirebiliyoruz. Bu, off-chain, yani blockchain’e yayın yapmadan yapılacaktır. Bu nedenle, burada ücret ödemenize gerek yoktur, onaylar için beklemek ve işlemler hemen gerçekleşebilir.

3. Adım: Şimdi varsayalım, işimizi bitirdik ve artık birbirimizle işlem yapmaya artık gerek yok. Böyle bir durumda, mevcut ödeme kanalının mevcut durumunu yayınlayarak yaratılan ödeme kanalını kapatacağız ve 2 BTC’nin son uzaması ilgili cüzdanlarımızda kullanılacaktır. Bu adım da zincir üzerinde gerçekleşir.

Bu nedenle, sadece bir kanalın açılması ve kapanması için, bir kanal içinde işlem yaparken değil, blok zincirine yayın yapılmasının gerekli olduğunu görüyoruz.

Örnek 2: Yönlendirilmiş Ödeme Kanalı

Şimdi, Harsh’ın yerel bir araba satıcısı olduğunu ve onunla sadece bir kez görüşmem gerektiğini varsayalım. Böyle bir senaryoda, sadece bir işlem için kanalın açılması ve kapanması pahalı olacaktır. Bu gibi durumlarda, Bitcoin ödemelerinin dolaylı kanallarla yönlendirilmesi yapılabilir.

Her ikimizin de yerel bir pizza mağazasıyla açık bir kanalımız olduğunu varsayalım. Burada, tüm kanalların içinde yeterli kaynak bulunması koşuluyla, bu indirekt kanalda pizza mağazası düğümünden yararlanarak Harsh’a ödeme yapabilirim.

Benzer bir şekilde, dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir yerde birden fazla düğüm ve kanal olabileceği bu dolaylı kanal yönlendirmesi yoluyla işlem yapabilirim ve sadece alıcıya bağlanmamı / ulaşmamı sağlayan bir rota veya ağ düğümüne ihtiyacım var.

Her iki örnekte, karşı taraf kötü amaçlıysa veya bir kanalın kötü amaçlı olması durumunda bile, paranız bir süre içinde cüzdanınıza iade edilir. Bu Hash Timelock Sözleşmesi adlı bir teknoloji ile yapılır.

Her ne kadar kulağa devrimci olsa da bazı endişeleri de vardır:

Bu modelin büyük işlem tutarlarıyla nasıl çalışabileceğine dair kaygılar vardır, zira bu gibi işlemlerde ara kanalların da içinde çok sayıda fon bulunması gerekmektedir.

Böyle büyük sermaye gereksinimlerinin, tek amacı şimşek düğümünü hizmet olarak sağlamak olan merkezi göbeklerin oluşumuna yol açabileceğine dair korkular vardır.

Bu tip bir merkez ve model, ağa bir dereceye kadar merkezileştirme getirebilir. İşte bu nedenle, bu endişelerin nasıl ele alındığı, yıldırım ağını büyük ölçüde kullanmaya başladığımız zaman görülmesi gereken kalıntılardır.

Büyük çapta benimsenme göreceğimiz zaman, evlat edinme yavaşça artacaktır, çünkü bu, kesin bir değişiklik değil, yinelemeli bir değişimdir ve benimsenmesi de tekrarlayıcı olacaktır. İşte bu yüzden Lightning Networks’ün tamamen konuşulduğunu söyleyeceğimiz bir nokta yok. Ve aynı şey Jameson Lopp, bir cypherpunk tweetinde Ocak 2018’in başlarında belirtti.