Bitcoin ETF Başvuruları: Tavuk ve Yumurta Sorunu

Chicago Board Options Exchange’in (CBOE) başkanı ve CEO’su Chris Concannon, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ilk bitcoin destekli borsa yatırım fonunu (ETF) onaylamadan önce atlanmasıgereken engellerin hala olduğunu açıkladı .

Concannon, Bloomberg’e şunları söyledi: “Sorunlarına daha az önem vermek için sorunlarını çözdükçe, bir noktada bir ETF ile rahat edecekler.

Bitcoin geleceğinden bahseden Concannon, bitcoin vadeli işlemlerinin altın veya petrol gibi olgun varlıklara kıyasla hala düşük olduğunu belirtti. Öte yandan, yetersiz işlem hacmi SEC’in bir ETF’yi onaylama konusunda kararsız hale getirmesine rağmen, geleceğe dönük bir ETF’nin yürürlüğe girmesi, altta yatan vadeli işlem sözleşmelerinde işlem hacmini önemli ölçüde artıracaktır. “Tavuk ve yumurta problemi” dedi.

Haziran ayında, CBOE, VanEck finans şirketi adına bir ETF teklifinde bulundu Bu, bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinden ziyade, fiziksel bitcoins tarafından tam olarak desteklenmeyi amaçlayan tek ETF’dir. Bazı uzmanlar, bitcoin gözaltınının bitcoin ETF için çok önemli bir konu olduğunu iddia ediyorlar Bu arada, bitcoin futures tarafından desteklenen diğer dokuz ETF de SEC tarafından kararlar bekliyor.

ETF’nin CBOE gibi kıdemli bir finans kurumu aracılığıyla sunulması ve rezervlerinde gerçek bitcoins tutacağı gerçeği, tüm cryptocurrency toplumunu özellikle bu ETF’nin beklentileri konusunda heyecanlandırmıştır. Ancak CBOEs patronu, kripto pazarında kendi perspektifini şu sözlerle dile getirdi:

“Hacimden daha fazla makale olduğunu öğrendim. Bu pazarın büyüklüğüne kıyasla dikkatini çekerken biraz şoke ediyor. Tüm kripto pazarı Apple’ın beşte biri . ”