Bitcoin Cloud Mining (Bulut Madencilik) Nasıl Çalışır?

Kendi donanımınızı yönetme zorunluluğu olmaksızın Bitcoin madenciliğine yatırım yapmak istiyorsanız, bir alternatif var. Paranı kazanmak için bulut madenciliğini kullanabilirsiniz.

Çok basit bir şekilde söylemek gerekirse bulut araştırması, uzak veri merkezlerinden çalıştırılan paylaşılan işlemci gücünü kullanma anlamına gelir. Biri yalnızca iletişim için ev bilgisayarına, isteğe bağlı yerel parmak cüzdanlarına vb. Ihtiyaç duyar.

Bununla birlikte, yatırımcıların satın almadan önce anlaması gereken bulut madenciliği ile ilgili bazı riskler var.

Artıları

İşte bulut madenciliğini düşünmek isteyebileceğiniz nedeni:

 • Sessiz, daha serin bir ev
 • Ek elektrik maliyeti yok
 • Madencilik kârlı olmazsa satılacak ekipman yok
 • Sıcak ekipmanlarla havalandırma problemi yaşanmaz
 • Maden ekipmanları tedarikçileri tarafından bırakılma şansının azalması.

Eksileri

İşte bu nedenlerle bulut madenciliğini düşünmek istemeyebilirsiniz:

 • Dolandırıcılık riski
 • Opak madencilik operasyonları
 • Daha az eğlenceli (sistem yapmayı seven bir geek iseniz!)
 • Düşük kârlar – operatörler maliyetlerini kısmen de olsa karşılamak zorundadır
 • Bitkinin fiyatına bağlı olarak madencilik faaliyetlerinin durdurabileceği sözleşmeli uyarıları
 • Kontrol ve esneklik eksikliği.

Bulut madenciliği türleri

Genel olarak, şu anda üç farklı uzaktan madencilik türü vardır:

Barındırdığı madencilik

Sağlayıcı tarafından barındırılan bir madencilik makinesini kiralamak.

Sanal ev sahipliği madenciliği

Bir (genel amaçlı) sanal özel sunucu oluşturun ve kendi maden yazılımınızı kurmak.

Kiralık hash gücü

Özel bir fiziksel veya sanal bilgisayar olmadan bir miktar hash gücü kiralamak. (Bu, bulut madenciliğinin en popüler yöntemi.)

Karlılık nasıl belirlenir?

Madencilik kârlılığını hesaplamak için daha önce yolları kapattık. Bununla birlikte, sunulan web hizmetleri, bulut araştırma parametreleri değil, donanım parametrelerinizle çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Buna rağmen, söz konusu hesap makinesini, söz konusu maliyetleri açıkça düşünerek kullanabilirsiniz. Kârlılık hesaplayıcıları (örneğin The Genesis Block) elektrik masraflarınızı ve bazen de başlangıçtaki donanım yatırımını istemektedir. Etkili bir şekilde, devam eden masraflarınızı ve bir defaya mahsus yatırımlarınızı talep ediyor olabilirsiniz.

Bu nedenle, siz değil, tedarikçi elektrik faturalarını ödüyor olduğundan, elektrik maliyeti yerine aylık maden faturasını girebilirsiniz.

Ancak dönüşüm süreci tamamen basit değildir. Donanım madencileri söz konusu olduğunda, elektrik ücretinizi (örneğin: KWh başına $), ünitenin güç tüketimiyle ve 0.744’lük bir dönüştürme faktörü ile çarparak aylık işletme giderini hesaplayabilirsiniz (ay başına saniyedeki KWh başına enerji).

Ancak, bulut madenciliği hesaplamaları için tersi yapmanız gerekir; çünkü sağlayıcı size (etkili) bir aylık işletme masrafı verir. Dolayısıyla, maden hesap makinasına beslemek için kilowatt/saat başına eşdeğer bir maliyet hesaplamanız gerekir. Bu, aylık işletme giderinin yukarıda belirtilen 0.744 dönüşüm faktörüne bölünmesiyle yapılır.

Risk ve Kazanç

Her türlü kriptokrasi madenciliğine girerken riskler vardır, ancak doğru seçimler yaparsanız karlılık mümkündür. Bu yazıda size hangi yoldan gitmeye karar vermeniz konusunda bazı ipuçları verdik.

Test hesaplamalarda büyük olasılıkla bazı bulut madenciliği hizmetlerinin birkaç ay boyunca karlı olacağını göreceksiniz, ancak Bitcoin’in zorluk seviyesi arttıkça, muhtemelen dört ila altı ay ve daha ileri bir sürede bir zarar etmeye başlayacaksınız.

Bu duruma olası bir çözüm, yaptıklarınızı rekabete açma oranını korumak için yeniden yatırım yapmaktır, ancak bu çok spekülatiftir.

Yukarıda belirtildiği gibi, dolandırıcılık ve yanlış yönetme riski, bulut madencilik alanında çok yaygındır.

Asla kaybetmek istemediğinizden fazla yatırım yapmayın.

Sosyal medya kanallarını araştırın, eski müşterilerle konuşun ve yatırım yapmadan önce operatörlere sivri sorular sorun.

Feragat: Bu makale belirtilen hizmetlerden herhangi birinin onaylanması olarak görülmemelidir. Lütfen, bu hizmetleri kullanarak herhangi bir para yatırmayı düşünmeden önce kendi araştırmanızı yapın.

Leave a comment