Bir Yılın Ardından SegWit: Neler Getirdi?

Ayrılmış tanık veya SegWit olarak bilinen ölçeklendirme yükseltmesinin Bitcoin ağında etkinleştirilmesinden bu yana bir yıl geçti.

Buna rağmen , tüm bitcoin işlemlerinin yalnızca  yüzde 36’sı gerçekten kullanıyor.

Neden asgari kabul oranı? Bunun nedeni, geriye dönük uyumlu bir yükseltme (diğer bir deyişle yumuşak çatal olarak da bilinir) gibi SegWit, aynı yazılıma yükseltme yapmayan bitcoin ağındaki katılımcıların, aynı ağa yalnızca biraz daha az kısıtlı bir kural kümesi altında devam edebilmelerini sağlar.

Sonuç olarak, bazı bitcoin işletmeleri ve borsaları, bitcoin ödemeleri gönderirken sunduğu düşük ücret avantajına rağmen SegWit işlemlerini etkinleştirmeye geçiş yapmaya başladı.

“Girişim sermayesi] destekli şirketlerin bazıları bitcoin ücreti ödemeyi umursamıyor” dedi Blockchain teknoloji şirketi Blockstream’in geliştiricisi Rusty Russell. “Bitcoin ücretleriyle haftada bir milyon dolar yakabilirler ve hiç kimse gerçekten umursamıyor, çünkü onların umursadığı şey kullanıcı kabul numaraları.”

SegWit’in operasyonlarını “mühendislik düzeyinde” bir karar için optimize etmek için geçiş çağrısı yapan Russell, CoinDesk’e Aralık ayında yaptığı açıklamada , 2018’in başından bu yana toplam işlem ücretlerinde önemli bir düşüş nedeniyle  , başlangıçlarda şu anki önceliğin “büyümeyi optimize etmek” olduğunu söyledi. “harika yeni teknoloji” değil.

Yine de, hem bitcoin cüzdan şirketi BRD’nin baş strateji sorumlusu hem Russell hem de Aaron Lasher, bir bitcoin fiyat artışı durumunda işletmeler için SegWit benimseme baskısının artacağından şüpheleniyor.

Lasher’in geçen ay CoinDesk’e söylediği gibi:

“Şu anda SegWit’i uygulama baskısını hissetmiyoruz, çünkü büyük bir fark yaratmıyor, ancak bir sonraki fiyat artışında olacaktır. Bunun bir yıl mı, üç yıl mı yoksa beş yıl mı olacağını bilmiyorum ama olacağından eminim. ”

Lasher, SegWit işlemlerini tanımak, göndermek ve almak için arka uç kodunu değiştirmenin kolay olmadığını kabul etti.

“Düşünmeniz gereken çok fazla mekaniği var” dedi. “Bu insanların parası. Yapılacak varsayılan şey hiçbir şey yapmamak çünkü zaten çalışıyor ve müşterilerinizin fonlarını riske atmıyorsunuz. ”

Lasher en noktada, Tyler Winklevoss, cryptocurrency değişimi İkizler kurucularından, açık Q & A forumda söyledi Reddit  SegWit için değişim cüzdan güçlendirme “çok zor” prosedürü gerektiren bina “sıfırdan yeni bir sıcak cüzdan oldu bu ayın başlarında o .”

Henüz bitcoin için serbest bırakılmadığı halde, Winklevoss bu yılın ilk çeyreğinde yeni cüzdan sistemine geçiş sözü verdi.

Ve ne kadar erken olursa Russell’ın bakış açısına göre, proaktif olarak düşünmeleri için iş ve borsa tavsiyesinde bulunanlar daha iyi.

Russell, CoinDesk’e “Açıkçası, ücret artışları bir noktada, segwit’i desteklemeyen işletmeler varsa, ücretler konusunda çığlık atan insanlar işlerini [segwit’i desteklemek için] yapan bir kişiye götürecekler.” Dedi. .

Madenci teşvikleri

SegWit’in Ağustos 2017’de serbest bırakılmasına yaklaşan temel anlaşmazlıklar , dünyanın ilk şifreleme para birimi için farklı kullanım durumları öngören rakip taraflar yarattı .

Nitekim, 2017’den bu yana, SegWit’ten onaylanmayan bitcoin topluluğunun segmenti, bitcoin nakit adı verilen alternatif bir kripto para birimi (e-posta zincirine bağlı olarak bazı borsalarda Bitcoin ABC ve Bitcoin SV olarak anılmaktadır) üzerinde yoğunlaştı .

Eskiden SegWit aktivasyonuna, özellikle de donanım devi Bitmain’e karşı çıkan, sözde SegWit aktivasyonuna karşı olan bitcoin madenciliği şirketleri olsa da, madencilerin SegWit’e uygun işlemleri onaylamaları için mali teşvikler, artık göz ardı edilmekte zor.

Segcoit etkin işlemlerin bitcoin ağının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturması, ideolojik nedenlerle kasıtlı olarak hariç tutulan işlemlerin, yeni bir bloğu onaylamak için madencilere verilen toplam madencilik ödülünü azaltacağı anlamına geliyor.

Maddesinin “ kâr edilemezliğini” gösteren bir hesap makinesi yapan analitik şirketi Random Crypto’nun başkan yardımcısı David Steinberg, tamamen “ideolojik farklılıklar” olduğunu söyledi – görüşünde şöyle bir görüşmede CoinDesk’e şöyle bir açıklama yaptı:

“SegWit, ek kurallar ekler ve bir kuralı bitcoin’den kaldırır; bu, yalnızca sahip olduğunuz parayı harcayabileceğiniz anlamına gelir. Onu zorlamıyor değil. Sadece kendim de dahil olmak üzere birçok kişinin daha az güvende hissettiğini farklı bir şekilde uygulamaktadır. ”

Ancak Steinberg, LasWer ile SegWit hakkındaki görüş farklılıklarının şu anda SegWit’in kabul edilmesini engelleyen ana faktörler olmadığı konusunda hemfikir.

En azından bitcoin madenciliği topluluğunun buluşma noktasından Steinberg, “Madencilerin SegWit işlemlerini dışlamak isteyebileceklerinin daha açık bir nedeni AsicBoost olacağını” söyledi.

“Oldukça iyi bir tahmin”

“ Matematiksel bir numara ” olarak tanımlanan AsicBoost, bitcoin madencilerinin yeni bloklar oluşturmak için gerekli hesaplamaları yapmalarını ve blok zincirindeki işlemleri ortalama hızlardan yüzde 20’ye kadar daha hızlı bir şekilde doğrulamalarını sağlayan bir madencilik yazılımıdır .

Bitcoin Core geliştiricisi Timo Hanke ve Sergio Demian Lerner tarafından 2014 yılında patentli olan teknoloji, son zamanlarda Blockchain Savunma Patent Lisansı kapsamında tüm madencilerin kullanımına sunuldu.

Ancak, üretici yazılımını lisans veya algılama olmadan kullanmak için, madencilerin SegWit ödemelerinin bloklara yazılması ve yeniden düzenlenmesi ile ilgili nedenlerden dolayı SegWit ile uyumlu olmayan “covert AsicBoost” adlı teknolojinin alternatif bir sürümünü kullanmaları gerekir.

Bu nedenle, 2018 yılının Ekim ayının sonlarında , bitcoin madenciliği havuzu Antpool’un SegWit etkin işlemlerini kabaca bir hafta süreyle dışladığı görüldüğü zaman, bitcoin topluluğunun bazı taraftarlarının gizlice Antpool’ı işleten Bitmain aleyhindeki iddialara geri döndüğü bellenimi dağıtmaya çalışıyor.

Eski Bitcoin Core geliştiricisi ve uygulamalı kriptografi danışmanı Peter Todd, neler olup bittiğine dair “oldukça iyi bir tahmin” olarak nitelendirerek, günün sonunda kesin olarak hiçbir şeyin tespit edilemediğini söyledi:

“Bu konuda varsayımlarda bulunabilirsiniz. Aslında bilmiyorsun. Madenciler, yaptıklarını düşündüğünüzden çok farklı bir şey yapıyor olabilir. Tek bildiğiniz bu sürecin çıktısı. ”

Steinberg, görüşüne göre, bir madencilik havuzunun bitcoin ve teknolojinin bir bütün olarak merkezileşmemiş doğası göz önüne alındığında dağıtılması amacıyla “sahadaki her türlü yeniliğin adil bir oyun” olduğunu iddia etti.

Steinberg, “Talaş üretiminden nispeten daha yeni çıkan işlemler var ve üretilen ekipman ile insanlar daha hassas hale geliyor” dedi. “Bir avantaja sahip olmanın tamamen adil olduğunu düşünüyorum.”

Ancak, gittikçe artan sayıda SegWit işlemi yapıldığında, gizli AsicBoost ve SegWit ile uyumlu olmayan diğer donanımla ilgili yeniliklerin, kârlı madenciler için avantajlı kalması muhtemel değildir.

SegWit’in kitlesel olarak benimsenmesini yavaş ama kaçınılmaz bir gerçeklik olarak gören Blockstream geliştiricisi Russell, CoinDesk’e göre teknolojinin “10-25 yıllık döngülerde” çoğaldığını ve SegWit’in benimseme oyununda “hala çok erken” olduğunu söyledi.

Ancak, bu evlat edinme sürecini hızlandırmak amacıyla, Lasher ve diğer BRD yöneticileri geçen Eylül ayında “Bitcoin’i sevenler için açık bir mektup” içeren “WhenSegwit” adlı bir web sitesi başlattılar .

Mektupta, hem iş hem de kullanıcılara SegWit ile optimize edilmiş hizmetleri öncelik sırasına koyma ve “SegWit’i yüzde 100’e alma” onayını vermeleri için yalvardılar.

SegWit işlem zaman içinde büyüme. (Kaynak: https://bitcoinvisuals.com/ | | https://p2sh.infowhensegwit.com  aracılığıyla )

Yavaş SegWit’i benimsemenin temel olarak “teşvik edici bir sorun” olduğunu gören Lasher, CoinDesk’e, WhenSegWit sitesinin asıl amacının “SegWit’in en iyi sürümünün” benimsenmesini teşvik etmek olduğunu söyledi.

İşlemlerin ağırlığını etkileyen SegWit ile işletmeler ve değiş tokuşlar, kullanıcıların 26 ila 35 alfanümerik karakter dizisinden SegWit etkin bitcoin işlemleri gönderip alabilmeleri için yazılım yükseltmelerini gerektirir.

Bu iki farklı şekilde yapılabilir. Birincisi, işletmeler 2012’den bu yana olan ve komut dosyası için ödeme (P2SH) ücretine denilen eski bir yükseltmeyi yeniden kullanabilirler.

P2SH, başlangıçta bitcoin işlemlerine bağlı karmaşık ödeme koşullarını sıkıştırmanın bir yoluydu, ancak daha sonra SegWit işlemlerini desteklemeyen ve işlem yapanlar arasında birlikte çalışabilirliği sağlamak için geliştiriciler tarafından kaldı.

Lasher’in SegWit’in “daha ​​iyi” sürümü dediği şey, Bitcoin Core geliştiricisi Pieter Wuille ve Blockstream CTO Greg Maxwell tarafından oluşturulan SegWit’e özel bir adres biçimini okumak için yazılımlarını yükselten işletmeler ve kullanıcılar ile birlikte çalışabilir. Bu sürüm Bech32 olarak bilinir .

Bech32 biraz karmaşık.

Bitcoin Wiki’ye göre, şu anda “daha ​​fazla yazılım bu formatı destekleyene kadar kullanılması önerilmez”  . Etkinleştirmek için SegWit’in daha zor bir uygulaması. Bununla birlikte, Bech32 P2SH’den daha verimlidir.

Bunun nedeni, geçen Şubat ayında başlatılan Bech32’den farklı olarak , P2SH’nin, 2012’den beri SegWit’i desteklemek için doğal olarak tasarlanmamış, yenilenmiş bir yükseltme olduğu. Bu nedenle, sonraki yükseltme aslında SegWit işlemlerini Bech32’den daha dolambaçlı şekilde işler.

Russell’ın açıkladığı gibi:

“[Bech32] ile ilk atlayışa sahip değilsin. P2SH to SegWit taahhüdünüz yok. Siz sadece ‘İşte SegWit’ var. Bu yüzden, ‘İşte P2SH,’ ve daha sonra harcadığınızda, ‘Ah evet, işte SegWit.’

Ve tam olarak geriye dönük uyumsuzluğu için Lasher, Bech32’ye geçmenin “ilk gerginliğinin”, işletmelerin ve borsaların bitcoin yazılımlarını yükseltmek için daha fazla teşvik edilmesi için olumlu bir güç olarak değerlendirilebileceğini söylüyor.

Lasher, “Borsada olduğunuzu ve müşterilerinizin yarısının bu garip adresi size verdiğini ve size başka bir şey vermeyeceğini, işlerini istiyorsanız [Bech32’yi desteklemeye başlamanız gerektiğini” söyleyerek hayal edin. ”Dedi. “O zaman yapacaksın.”

Yunanca gibi yeni bir “dil” öğrenme sürecini anlatan Lasher, “herkesin Yunanca konuşmayı öğrenmesi gereken bu uyumsuzluk sorununun” yaygın SegWit’i benimsemeyi engelleyen ana nedenlerden biri olarak kaldığını iddia etti.

eskişehir | bitcoin miner kaufen