Bir Veritabanı ve Blockchain Arasındaki Farkı Anlama

Tabii ki, bir blockchain bir veritabanı, dağıtılmış bir veritabanı biçimidir. Bazılarınızın ‘dağıtılmış’ ve ‘veritabanı’ dediğimde merak edeceğini biliyorum.

Bugün bu merakı canlı tutalım, çünkü bugün bir veritabanı ve bir blok zincir arasındaki fark ve benzerliği vurgulayacağım.

Blockchain Nedir?

Blockchain, bir veritabanı veya dağıtılmış bir defterdir.

Dünya’nın, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin yaratımıyla sadece 2009’da tanıtılmadan önce görmediği bir DLT veya dağıtılmış defter teknolojisidir .

Bitcoin’in arkasındaki temel teknoloji ‘blockchain’dir.

Ama başlatılmamışlar için tekrar kısa bir giriş yapacağım.

Bir blockchain, birbiriyle veriye güvenmeyen taraflar arasında kullanılabilen dağıtılmış bir defterdir.

Öyle çünkü blockchain’e bir şey eklemek işlerin yapılmasını gerektiriyor.

Örneğin, söz konusu Bitcoin blockchain , blok şifreleme ispat ve zaman damgası ile madenci ile her 10 dakikada bir zincire ilave edilir. Ancak, bu sürecin blokajları çok yavaşladığını unutmayalım.

Bu kriptografik kanıtlar ve zaman damgaları , çalışma kanıtı ile birlikte , hiç kimsenin önemli miktarda iş yapmadan bu verileri düzenleyememesini sağlar. Üstelik, zaman damgasıyla işlem eklemek, herkes tarafından doğrulanabilecek bir değişmez tarih oluşturur.

Bir blockchain sayesinde, dijital kayıtların provenitesi kolay ve şeffaf hale gelir.

Bitcoin blok zincirinde yaptığımız gibi, dijital bir kayıt oluşturulduğunda (orijin), zaman damgalarıyla birlikte kayıtların ve mevcut durumunun ne zaman görülebildiğini görebiliriz.

Bitcoin blok zincirinde, belirli bir BTC’nin kökenini ve farklı adresler arasında kaç kez işlem yapıldığını ve aslında BTC’nin sahip olduğu adresi görebilirsiniz.

Bu tür dağıtılmış defter veya veri tabanı , birbirlerine güvenmeyen ve birbirleriyle adil ve merkezi olmayan bir şekilde işlem yapmak isteyen taraflar arasında çok yararlı olabilir.

Son olarak, blockchain mimarisinde herkes, işin ispatı olarak adlandırılan önemli miktarda eser koyarak blok taşına dijital kayıtlar yazabilir  , böylece bir blok zincir üzerinde yazmak için merkezi bir ajans yoktur.

Bir veritabanı nedir?

Veritabanları, iyi yönetmek için yöneticiye güvendiğiniz bir tür merkezi defterdir.

Tabii ki, veritabanı yöneticisi, önemli miktardaki işi doğru bir şekilde yaparak herkesin yapabileceği blok zincirinden farklı olarak okuma ve yazma hakları sağlar.

Fakat blok zincir gibi, modern veri tabanları tarihin ve farklı veri sürümlerini depolayabilir, ancak bir ölçüde, merkezi bir güvenilir kurumun yardımıyla.

Doğada merkezileştirildikleri için bakımları kolaydır ve çıktıları yüksektir. Fakat bu aynı zamanda, bozulduğunda tüm verileri tehlikeye atabilecek ve dijital kayıtların sahipliğini bile değiştirebilen merkezi bir varlığa güvenmenin dezavantajını da beraberinde getiriyor.

Ayrıca, defterin önceki tüm sürümlerini tutmaya gerek yoktur çünkü hepimiz varsayılan olarak merkezi otoriteye güveniriz ve gerçek dünyada gerçek olandan uzak olan adil davranmaları gerekir.

Böyle bir sistemde dijital kayıtları korsanlamak kolaydır ve bu nedenle çift ​​harcamagibi problemleri çözemez .

Sonuç: Blockchain vs Database

blok Zinciri Veritabanı
Yönetici veya sorumlu kimse yok Veritabanlarında yöneticiler ve merkezi kontrol var
Herkes (public) blockchain’e erişebilir Yalnızca haklara sahip varlıklar veritabanına erişebilir
Doğru kanıtı olan herkes blockchain’e yazabilir Sadece okuma veya yazma hakkı olan varlıklar bunu yapabilir
Blockchains yavaş Veritabanları hızlı
Kayıtların geçmişi ve dijital kayıtların sahipliği Kayıtların geçmişi ve dijital kayıtların sahipliği yok

Merkezileştirilmiş geleneksel veri tabanlarının işe yaramaz ya da kötü olduğu mesajını evde çizmek istemiyorum. Bunun yerine, her iki türün farklı amaçlarla kullanılabileceğini göstermek istiyorum.

Örneğin, nerede kaynak ve değişmezliğe ihtiyacımız olursa, ‘blockchain’i kullanabiliriz. Yüksek performansa ve gizliliğe ihtiyaç duyduğumuzda, geleneksel veritabanlarını kullanabiliriz.