Bir Varlık Sınıfı Olarak Kriptoyu Yeniden Düşünmek

Uzun süreler boyunca, Bitcoin’in getirileri hisse senedi, tahvil veya emtia piyasaları ile ilişkilendirilmiştir.

Bitcoin oldukça değişken olmasına rağmen, hisse senetleri ve tahviller portföyüne küçük bir miktar Bitcoin eklemek aslında risk ayarlı getirilerini artırabilir (Sharpe oranını iyileştirir). Bitcoin’in getirilerinin sürücüleri diğer piyasalardan çok farklı ve bu nedenle haklı olarak yatırımcılar tarafından cazip bir varlık sınıfı olarak görülüyor.

Ancak, bu gözlemin daha geniş “kripto piyasasına” yaygınlaştırılması, yatırımcıların geri dönüşleri için tehlikeli olabilir.

Öncelikle ‘varlık sınıfı olarak kripto hakkında konuşmanın ne anlama geldiğini anlamaya çalışalım. Investopedia, bir varlık sınıfını şu şekilde tanımlar :

“Bir varlık sınıfı, benzer özellikleri sergileyen, pazarda benzer şekilde davranan ve aynı yasa ve düzenlemelere tabi olan bir menkul kıymetler grubudur.”

Gerçekte, bunların menkul kıymetler olması gerekmez – örneğin, emlak ve emtia menkul kıymetler değildir, fakat genellikle varlık sınıfları olarak düşünülür.

Bugün “kripto pazarına” baktığımızda, bu tanıma uyuyor mu? Olmadığını iddia ediyoruz.

Karşı Görüş

Bugün “kripto pazarı”, temelde farklı özelliklere sahip kripto varlıklarından oluşmaktadır. Farklı ekonomik gerçeklikler tarafından yönetilirler, farklı piyasa yapılarına ve farklı iade özelliklerine sahiptirler. Tek bir varlık sınıfında toplanamayacak kadar çeşitlidirler.

Oldukça iyi tanımlanmış bir ekonomiye (sınırlı sorumluluk, kısmi mülkiyet, oy hakkı vb.) Sahip olan genel hisse senetlerinin aksine, bu kripto varlıkları için geçerli değildir. MakerDAO’nun MKR sembolünün ekonomik özellikleri temelde Augur’un REP’inden ve ikisi de Ethereum’un ETH’sinden farklı.

Filozof Alfred Korzybski’nin “haritayı” (inanç sistemini) “bölge” den (gerçeklikten) ayırma metaforu burada uygun bir benzetmedir. Teşvik yapılarına rağmen yukarıdaki tüm jetonları tanımlamak için sadece ‘kripto’ kullanmak zihinsel kısayoldur – uzayı yönlendirmek için “bölgeyi” doğru şekilde yansıtmayan zihinsel bir “harita”.

Spekülatif kabarcıklar sırasında, 2013 yılının sonlarında ve 2017’de tekrar gördüğümüz gibi, tüm kripto varlıkları güçlü bir korelasyonla birlikte hareket etme eğilimindedir. Bununla birlikte, daha uzun zaman dilimlerinde, bu doğru değildir (aslında, 2017’deki en popüler kripto varlıklarının çoğunun yeterince uzun bir fiyat geçmişi yoktur).

İşte bir referans olarak kripto pazarının bir Aralık 2013 anlık görüntüsü . İlk 3’ün dışında, bugüne kadar (hatta Dogecoin onurlu istisnası hariç), bugüne kadar anlamlı bir şekilde hayatta kalabildiniz.

Beklentileri Ayarlama

Bu kargaşaya yepyeni bir boyut eklemek için 2018, “güvenlik belirteçleri” yutturmacası kripto endüstrisi için ileri bir yol olarak gördü . Bir güvenlik belirteci, gayrimenkul gibi temel bir varlık tarafından desteklenir.

Güvenlik belirteçleri yeni ICO’lar ise, ekonomik özellikleri benzer değildir. Bir lüks tesis bir güvenlik belirteci teklifi yaparsa , bunun getirileri, lüks tesis pazarı veya bitcoin’den daha fazla olan emlak varlık sınıfı ile daha fazla ilişkili olacaktır. Endüstri ilerledikçe, her biri kendi kripto-ekonomik tasarım ve iade özelliklerine sahip olan çok daha fazla kripto varlık türü olacağından emin olabilirsiniz.

Yeni projeler uzaya girdiğinde – düşünün Filecoin, Grin, Dfinity, Hashgraph, Algorand, vb., Yatırımcılar kendilerine bir kripto varlığı satın aldıkları temel tezi sorma konusunda iyi davranacaklardır.

Yatırımcılar, Bitcoin’in sansürsüz para tezi ya da Ethereum’un ademi merkeziyetçi bilgisayar tezi için yatırım yaptıklarına inandıkları için kolayca yanlış yönlendirilebilirler.

Çeşitlendirmenin bir avuç kripto varlığı satın almaktan ve parmaklarınızı çarpmaktan daha akıllıca yapılması gerekir – yatırımcıların “bölgede gezinmek için daha ince ayrıntılara sahip bir“ haritaya ”ihtiyaçları vardır.

Sonuçta, 100.000 dolarlık dijital kedinin geri dönüşlerinin , her ikisi de teknik olarak “kripto” olsa bile, 1 milyar dolarlık Telegram ağı ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmesi gerektiğine inanmak için hiçbir neden yoktur .