Barclays ve Clearmatics, Blok Zincirlerin Beraber Çalışması İçin Çalışıyor

İngiltere bankası Barclays ve Londra merkezli Startup Clearmatics, kodlayıcıları, Etherum’u Hyperledger Fabric gibi kurum için yapılmış blok zincirlerine bağlamanın yollarını aryor.

Birlikte çalışabilirlik mücadelesi Clearmatics tarafından barındırılıyor ve açık kaynaklı birlikte çalışabilirlik protokolü Ion olan bir şablon kullanacak. Hackathon , 5 ve 6 Şubat tarihlerinde Londra’daki Barclays Rise fintech merkezinde gerçekleşecek.   

Büyük kurumsal blok zinciri platformları arasında birlikte çalışabilirliğin ele alınmasının önemi, söz konusu büyük isimler tarafından yansıtılmaktadır: bir jüri heyeti, megabanks Barclays, UBS, HSBC ve Santander’den temsilciler içerecektir. (En etkileyici çözümlerle gelen takımların ödülleri henüz açıklanmadı.)

Danışmanlık devi EY olayı gözlemleyecek ve bulgulara dayalı bir rapor hazırlayacak (Deloitte’nin son Barclays DerivHack’te oynadığı rol  ).

CoinDesk ile yaptığı özel röportajda, Barclays’ın baş teknoloji ofisi Dr. Lee Braine şunları söyledi:

“Farklı dağıtılmış defterler arasında birlikte çalışabilirlik için zorluklar ve potansiyel çözümler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyoruz. Bu birlikte çalışabilirlik karmaşık olabilir ve bu hackathon, endüstrinin Ion protokolünü denemesine izin verecek ve ayrıca açık kaynaklı projeye geri bildirim sağlayacaktır. ”

Geri adım atıldığında, kurumsal blok zinciri dünyası yaklaşık dört önde gelen endüstri platformuna indirgenmiştir. JPMorgan tarafından geliştirilen Quorum gibi ethereum çeşitleri vardır; Hyperledger protokol ailesi; R3’ün Corda; ve Dijital Varlık platformu.

Birbirleriyle konuşmaları mümkün olmadıkça, bu yeni sistemler, değiştirmeleri gereken insular siloları yeniden oluşturma riskini doğurarak risk zinciri iş zincirini bir verimlilik artırıcısı ve ticaretin yağlayıcısı olarak zayıflatır. Örneğin, ehereum üzerinde çalışan bir para birimi, Hyperledger’da izlenen bir hisse senedine veya tahvil için, her bir zincirin diğeri üzerindeki işlemi doğrulaması için bir yol olmadan kolayca değiştirilemez. Öte yandan, bir monolitik blok zinciri, ademi merkeziyetçiliğin iddia edilen faydasını azaltacaktır.

Clearmatics’teki ürün stratejisti Sara Feenan , tek bir yönetim sisteminin “gerçekten tek bir başarısızlık noktası ve tek bir güven noktası yarattığını belirtti. Madeni para veya jeton olan bir şey istemiyoruz ve yolculuk sırasında bir noktada değiştirmek zorunda kalıyoruz. ”

Özellikle, Hyperledger Fabric ile ethereum varyantları arasındaki birlikte çalışabilirliğin , yalnızca Kumaşın işletme alanında taşıdığı ağırlık nedeniyle değil aynı zamanda Enterprise Ethereum Alliance (EEA) ile Hyperleder Vakfı arasındaki artan bağlar sayesinde de önemli olduğunu söyledi.

Feenan, “Biz [Clearmatics] AÇA’nın üyesiyiz ve şu anda Hyperledger ve AÇA’nın geçtiğimiz yılın sonunda ortak üyeleri haline geldiğine dair bir anlatı var.” Dedi.

Braine, Barclays’in mücadeleyi ele almak için kendi mühendislerinden oluşan bir ekip sunacağını, ancak ethereum ile Corda arasında birlikte çalışabilirlik için Ion kullanmaya çalışarak biraz farklı bir tavır alacaklarını söyledi.

Bankaların Utility Settlement Coin konsorsiyumuna teknoloji sağlayıcısı olan Clearmatics, daha önce İyon protokolünün birlikte çalışabilirliği nasıl geliştirebileceğini göstermiştir.

Geçtiğimiz yılın mayıs ayında, İyon, ethereum bazlı Clearmatics kaynaklı ve aynı zamanda Ethereum çatalı olan Axoni blok zincirine yerleşmiş olan blok zinciri bazlı bir türevine yardımcı oldu.

Clearmatics’teki blok zinciri mühendisi Chris Chung, “Ion için büyük vizyonun her şeyle birlikte çalışabilirlik olduğunu” söyledi ve Hyperledger Fabric ile birlikte çalışmaya ilişkin araştırmaların geçen yılın sonunda başladığını ekledi.

Chung, ek olarak, merkez bankasında nakit teminat ile desteklenen risksiz tokenize bir varlık yaratmayı hedefleyen USC projesinin de önemli bir itici güç olduğunu belirtti:

“USC’nin hedef yerleşim için mümkün olan en geniş türdeki uygulamalara ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Bu, USC’ye erişim yolunu genişletmek için birlikte çalışabilirlik çerçevesi olarak Ion’a çok fazla ağırlık veriyor. ”

Birlikte çalışabilirlik çözümleri sözde atomik takasları kolaylaştıracaktır – ticaretin her iki tarafının da aynı anda tamamlandığı ya da hiçbirinin olmadığı zincirler arası işlemler. Braine, teknolojinin ilk önce “artan karmaşıklık” işlemine başlamadan önce döviz (FX) işlemleri gibi nispeten basit finansal ürünlere uygulanmasını öngörüyordu.

“İki farklı para birimine sahip olan belki de bir FX ödemeye karşı ödemeye (PvP) başlamakla, bir sonraki adımları hayal edebiliyorum” dedi. Bu daha sonra, teslimat gibi ödemeye (DvP) yol açabilir – güvenlik gibi gayri nakdi bir varlığın parayla takası.

“Geçmişte vurguladığınız gibi, mevcut iç ödeme sistemleri oldukça verimli; Bu tip protokollerin gerçek değeri, atomik takaslardan yararlanan daha karmaşık ürünleriniz olduğunda ortaya çıkar, çünkü daha sonra düşük riskle daha hızlı bir çözüm elde edebilirsiniz. ”dedi.

Santander’deki dijital yatırım bankacılığı müdürü John Whelan, birbirleriyle konuşmak için bloklara ihtiyaç duyduğunu eve getirerek, işletmelerin bugün birden fazla işletim sistemiyle çalışma şeklini karşılaştırdı.

“Eğer bu benzetmeyi kullanmak istiyorsanız, birden fazla işletim sistemine sahip olacağımız bir ortamda yaşayacağımıza hiç şüphe yok” dedi.  “Ve bu işletim sistemlerinin bugün olduğu gibi birbirleriyle birlikte çalışabilmeleri gerekecek, bunun Android ya da Windows’a karşı MacOS vs.” olması gerekiyor ”