BANKEX “Akıllı Adalet” Kripto Mahkemesi

BANKEX, Ethereum mainnet’te Akıllı Adalet adlı yeni ürününü yeni piyasaya sürdü. Akıllı sözleşmelerin uyuşmazlık çözümünü ve tahkimini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir platform. Oylama jetonlarını tutan herkes yargıç olabilir ve davalara oy verebilir. Böyle bir sistemin etkileri oldukça zorlayıcıdır. Bununla birlikte, hizmetin dikkate alınması gereken birkaç potansiyel uğursuz nokta vardır.

BANKEX Akıllı Adalet

BANKEX bir Shift yapar

İçerik göster ]

BANKEX, geçen yıl ICO’yu başlatan Ethereum tabanlı bir hizmettir. Projenin fikri, daha sonra yatırımcıların alınıp satılabileceği gerçek dünya varlıklarının simgelenmesine izin vermekti. Ana örnek gayrimenkul oldu. Platformun nasıl çalışması gerekiyordu, örneğin, bir binanın sahibinin, sahiplerinin sahip oldukları hisselere sahip olmaları, böylece her belirtecin binada bir payı temsil etmesidir. Bu belirteçler daha sonra hisse senedi gibi satın alınabilir ve satılabilir ve mülkiyet daha sonra blockchain varlıkları tarafından temsil edilir. Bir bina için bir jetonu tutmak, örneğin, süpürge dolabının içine kestirmek için izin vermez. Sadece finansal mülkiyetin bir yüzdesini verir ve başka bir şey değildir.

BANKEX’e göre, gerçek dünya varlığı olarak görülebilecek hemen hemen her şey tokenize edilebilir. Dolayısıyla, arabalar, ekipman, makineler veya başka herhangi bir şey bu sürece potansiyel olarak maruz kalabilir.

BANKEX, ya doğrudan çalışanlar ya da yüklenicilerden oluşan ekipleri işe almak için varlıkların gerçekliğini doğrulamak ve sahipliğini doğrulamak için gerçek dünya doğrulayıcıları olarak hareket etmeyi planlıyor.

Bunu akılda tutarak, yeni Akıllı Adalet platformunun piyasaya sürülmesi biraz şaşırtıcı görünüyor.

Akıllı Adalet Nedir?

BANKEX’e göre zift böyle devam ediyor. Akıllı sözleşmeler kendiliğinden yürütülür ve her zaman kuralları takip eder. Ne yazık ki, insanlar sürece dahil olur olmaz, sorunlar ortaya çıkacaktır.

Akıllı Adalet Uygulaması

BANKEX’in yeni bir blog yazısı, hizmeti açıklayan bir serbest yüklenici ve BANKEX hizmetini kullanan bir işveren örneğini, ikisi arasındaki bir işlemi kolaylaştırıyor. Örneğin, işveren, yükleniciyi bir tür iş yapmak için işe alır. İşverenin yüklenicinin işinden memnun olmaması veya yüklenicinin işi başaramaması durumunda, işveren, yükleniciyi etkili bir şekilde dava açmak için teorik olarak BANKEX Akıllı Adalet sistemini kullanabilir.

Bu noktada, sistem, oy kullanma belirteçleri taşıyan potansiyel adaylardan oluşan bir havuzdan rasgele olarak 51 yargıç seçecektir.

Bu noktada işler biraz garipleşmeye başladı.

Yargılamak

Merak ettiğin ilk soru, neden bir yargıç olmak istesin? Neden sadece kendi oylarınızla oy pusulaları satın almak istemezsiniz, fakat daha sonra davanın ayrıntılarını incelemek için zaman ve çaba harcarsınız?

Cevap oldukça basit. Eğer bir yargıç olarak oy kullanırsanız ve oylama daha sonra seçmenlerin çoğunluğuna göre doğru olanı kabul ederse, o zaman bir cryptocurrency ödülü kazanırsınız. Eğer yanılıyorsanız veya başkaları sizinle aynı fikirde değilse, o zaman oy kartınızı kaybedecek ve ödül almayacaksınız.

Bunun arkasındaki mantık, hakimlerin, hangi tarafın doğası gereği daha doğru olduğuna oy vermeleri için teşvik edilecektir. İddia şu ki, bu, hakikatin sonucunun kaçınılmaz olarak çoğunluğa yansıtılacağı büyük sayıların yasasını takip ediyor. Ama burada da bariz bir sorun var.

Örnek Vaka

Örnek bir durum, BANKEX Akıllı Adaletten Görüntü

Gerçeği oylamaya teşvik edilmek yerine, bir yargıcın her iki tarafa da bakabileceği ve kendilerini düşünebileceği bazı durumlar olabilir, A tarafı açık bir şekilde kazanacak, fakat B tarafının doğru olduğunu düşünüyorum. Jetonları almak için A tarafına oy vermeli mi yoksa vicdanımla oy vermeli ve B tarafına gitmeli miyim?

Dikkate alınacak ikinci nokta biraz daha az olasıdır, ama kesinlikle düşünülebilir. Platformda çok yüksek miktarlarda, yüksek değerli bir durumun ortaya konacağını düşünelim. Milyonlarca dolar sıraya giriyor ve 51 kadar rasgele hakime sahip olacak. Platformun sadece 2000 yargıçlık bir havuza sahip olduğunu varsayalım. Bu nedenle, yeterli miktarda para söz konusu ise, hatta davaya sahip olanların, hakimlere sahip olarak kendi halkına sahip olma olasılığını artırmak için yargıç havuzuna mümkün olduğunca çok sayıda yargıç kurmaları için maddi olarak teşvik edilecektir. Eğer bir oy kartının fiyatı birkaç dolara mal olursa, o zaman yeterli miktarda para olduğunda havuzun ezici olması oldukça önemsiz olabilir. Birçok yönden,% 51’lik bir saldırı gibi olurdu.

Tek Oyuncu Değil

BANKEX’in Akıllı Adalet sistemiyle sahip olduğu, ademi merkeziyetçi tahkime imkan veren diğer platformlara birçok benzerliği vardır. Dikkate değer bir örnek, anonim bir jüri tarafından merkezi bir kavram olarak bu tahkim düşüncesine çok fazla dayanan Aragon Ağı olacaktır .

oylama

BANKEX’in, gerçek dünya varlıklarını belirten orijinal çekirdek teklifleriyle doğrudan bağlantısı bulunmayan bu alana girmeyi tercih etmesi de oldukça garip.

Eğer platform kendini etkili ve düşük maliyetli (ya da en azından diğer alternatiflerle rekabet edebilecek şekilde) gösteriyorsa, o zaman yukarıdaki gibi bir serbest çalışanın çalışması gibi küçük vakalar için yararlı olabilir.

Bu tür bir hizmet için önemli bir büyüme alanı da ne olabilir, ev yenileme müteahhitleri olacaktır. Bu çalışma alanı dolandırıcılık ve şikayetler ile doludur;

Gelecekte cryptocurrency bazlı işlemlerin normal hale gelmesi durumunda, bir yüklenicinin tahkim ile yüz yüze olabilecek akıllı bir sözleşme ile bir hizmet sunmasını istemek, söz konusu yüklenicinin ilk kez iyi bir iş yapması olasılığını artıracaktır. Buna bağlı olarak bir derece itibar yönetimi de vardır. Özellikle, bir yüklenici düzenli olarak aynı blockchain tabanlı hizmeti kullanıyorsa, herhangi bir potansiyel müşteri, önceki iş durumları için doğrulanabilir işlem kayıtlarını hızlı ve kolay bir şekilde gözden geçirebilir ve bunlardan herhangi birinin tahkim içine alındığını görebilir. Ve eğer tahkim altına alınsaydı, yüklenicinin iyi bir iş çıkarması ve ödenmeyi hak etmesi durumunda sonucu görebilirler.

Bu tür bir hizmet söz konusu olduğunda hala çok fazla gri alan var ve blok zincirine dayalı tahkim normal hale gelene kadar uzun yıllar olacak.

Teoride bu ilginç bir fikirdir, ancak sistemin yüksek riskli durumlarda kullanılmadan önce gerçekten stres testi yapılması gerekir.