Bitcoin Nedir?

Bitcoin, elektronik ortamda oluşturulmuş ve tutulmuş bir dijital para birimi biçimidir. Kimse onu kontrol etmez. Bitcoin, Dolar veya Euro gibi basılamaz; matematiksel problemleri çözen yazılımları kullanarak insanlar tarafından ve dünyada giderek artan bir şekilde bilgisayarlar çalıştıran işletmeler tarafından üretilirler.

Bu, kriptopara olarak bilinen büyüyen bir para kategorisinin ilk örneğidir.

Normal para birimlerinden farklı yapan nedir?

Bitcoin, nesneleri elektronik olarak satın almak için kullanılabilir. Bu anlamda, geleneksel olarak Dolar, Euro veya Yen gibi dijital olarak da işlem görüyor.

Bununla birlikte, Bitcoin’in en önemli özelliği ve konvansiyonel para birimini farklı kılan şey, yerelleşmiş olmasıdır. Bitcoin ağını kontrol eden tek bir kurum yoktur. Bu, insanları rahatlatır, çünkü büyük bir bankanın paralarını kontrol edemediği anlamına gelir.

Kim yarattı?

Satoshi Nakamoto adlı bir yazılım geliştiricisi, matematiksel kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’i oluşturdu. Fikir, herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız, elektronik olarak devredilebilecek, az ya da çok anında, çok düşük işlem ücretleriyle bir para birimi üretmekti.

Kim bastırıyor?

Hiç kimse. Bu para birimi merkez bankası tarafından fiziksel olarak basılmaz, nüfusa göre hesaplanamaz ve kendi kuralları vardır. Bankalar ulusal borcunu karşılamak için daha fazla para üretebilir, böylece paralarını devalüe eder.

Bunun yerine, Bitcoin, herkesin katılabileceği bir topluluk tarafından, dijital olarak oluşturulur. Bitcoins, dağınık bir ağda bilgi işlem gücünü kullanan ‘gömülü’ durumdadır.

Bu ağ aynı zamanda, sanal para birimiyle yapılan işlemleri, Bitcoin’in kendi ödeme ağını etkin bir şekilde gerçekleştirir.

Sınırsız Bitcoin basılamaz mı?

Doğru. Bitcoin protokolü -Bitcoin’i çalıştıran kurallar- madenciler tarafından yalnızca 21 milyon Bitcoin oluşturulabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, bu paralar daha küçük parçalara bölünebilir (Bitcoin’in en bölünebileceği en küçük miktar yüz milyonda biridir ve “Satoshi” olarak adlandırılır).

Bitcoin neye dayanır?

Konvansiyonel para birimi altın veya gümüş esasına dayanıyordu. Teorik olarak, bankada bir dolar verdiyseniz, biraz altın alabilirsiniz (pratikte işe yaramasa da). Ancak bitcoin altın esaslı değildir; matematiğe dayanıyor.

İnsanlar, bitcoin üretmek için bir matematiksel formülü takip eden yazılım programlarını kullanıyorlar. Matematik formülü serbestçe bulunur, böylece herkes kontrol edebilir.

Yazılım aynı zamanda açık kaynak, yani herkesin beklediğini yaptığından emin olmak için ona bakabileceği anlamına geliyor.

Özellikleri nelerdir?

Bitcoin’in hükümet destekli para birimlerinden ayrı olarak birçok önemli özelliği vardır.

  1. Merkezi değil

Bitcoin ağı bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmemektedir. Madencilik yapan ve işlemler yapan her makine, ağın bir bölümünü oluşturuyor ve makinalar birlikte çalışıyor. Bu, teorik olarak, merkezi bir Avrupa Birliği’nin 2013 başında Kıbrıs’ta yapmaya karar verdiği gibi, merkezi bir otoritenin para politikası ile yumruklayamayacağı ve bir erimeye neden olamayacağı anlamına geliyor. Ve eğer şebekenin bir kısmı bir nedenle çevrimdışı olursa, sistem çalışmaya, para dolaşmaya devam ediyor.

  1. Kurulumu kolaydır

Konvansiyonel bankalar, basitçe bir banka hesabı açtırmak için çemberlere atlamanızı birçok bürokratik işlem ister. Ödeme için tüccar hesapları kurmak, bürokrasiye dayanan bir başka Kafkaesk görevidir. Bununla birlikte, saniyeler içinde bir Bitcoin adresi ayarlanabilir, hiçbir soru sorulmaz ve hiçbir ücret ödenmez.

  1. Anonimdir

Bir biçimde… Kullanıcılar birden fazla Bitcoin adresi tutabilir ve adlara, adreslere veya kişisel olarak tanımlayıcı diğer bilgilere bağlı değildirler. Ancak…

  1. Tamamen şeffaftır.

Bitcoin, şimdiye kadar ağda meydana gelen her işlemin detaylarını, blok adı adı verilen, genel muhasebenin büyük bir versiyonunda saklar. Blockcahin (blok zinciri) her bilgiyi herkese anlatıyor.

Herkese açık bir Bitcoin posta adresiniz varsa, bu adreste kaç tane Bitcoin’in depolandığını herkes görebilir. Sadece ssizeana ait olduğunu bilmezler.

Aynı Bitcoin adresini sürekli şekilde kullanmamak ve çok sayıda Bitcoin’i tek bir adrese aktarmamak gibi insanların etkinliklerini Bitcoin ağında daha opak hale getirmek için alabilecekleri önlemler vardır.

  1. İşlem ücretleri azdır.

Bankanız, uluslararası transferler için £ 10 veya daha fazla ücret talep edebilir. Bitcoin etmez.

  1. Hızlıdır.

Her yere para gönderebilirsiniz ve Bitcoin ağında ödeme işlenir işlenmez dakikalar içinde işleminiz gerçekleşir.

Geri dönüşü yoktur

Bitcoinler gönderildiğinde, alıcı size döndürmezse onları geri almak mümkün değildir. Sonsuza dek gider.

 

Leave a comment