Bakkt Nedir ve Kripto Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

Bakkt Nedir ve Kripto Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

Ağustos ayının başlarında Intercontinental Exchange , tüketicilere ve kurumlara dijital varlıklarını basitçe, güvenli ve verimli bir şekilde satın alma, satma, depolama ve harcama olanağı sağlayan açık, kesintisiz bir global şifreleme platformu ve ağı olan Bakkt’ı piyasaya sürdü . Ekosistem, aynı zamanda, fiziksel olarak yerleşmiş bir günlük bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri ve bitcoin depoculuğu da sunacak.

Açıklamaya göre Bakkt, BCG, Microsoft ve Starbucks ile ortaklaşa açılan açık bir ekosistemdir. İdeal olarak, bu platform, ICE müşterilerinin küresel pazarda ve ticarette Bitcoin ve kripto para birimlerine erişmesini, ticaretini yapmasını ve kullanmasını ya da “küresel pazarlarda ve ticarette dijital varlıkların dönüştürücü potansiyelini açığa çıkarmayı” kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Loeffler.

Kripto pazarlarında bir takım etkilerin olması beklenen bu hareket, destekleyici olarak gördüğü Fundstrat Global’in kurucu ortağı Thomas Lee’nin de dahil olduğu bir çok kişi tarafından destekleniyor. kripto.” Aşağıdakiler, kripto para birimi endüstrisini etkileyebilecek yollardan bazılarıdır.

Oyuncuları, etkili firmalar da dahil olmak üzere tek bir kripto platformunda bir araya getirmek

Küresel ticarette kripto paralardan faydalanmak isteyen kurumlar, tüccarlar ve tüketiciler verimlilikten, güvenlikten ve faydadan ödün vermeden. Ayrıca, geniş bir hizmet yelpazesi sunar. Türev, saklama çözümleri ve varlık-belirleme sistemleri olacaktır. Ayrıca tüccar ve tüketici uygulamalarına da sahip olacak.

Intercontinental Exchange’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jeffrey C. Sprecher, bağlı bir altyapının kurulmasının, şirketin daha önce düzenlenmemiş pazarlara şeffaflık ve güven getirme sicili ile tutarlı bir “küresel ölçekte” kripto varlık sınıfında “güven” oluşturmaya yardımcı olacağını söyledi. .”

Bir etki, projenin yapılandırmasını vermiş olmasının, şu anda kripto paralar olarak adlandırılmayan büyük firmaları, kripto para birimlerine girmeye teşvik etmektir. Birincisi, küresel finans ve emtia piyasalarında deneyime sahip olan etkili firmalar tarafından yönetiliyor ve ikincisi, yapı kurumsal yatırımcılardan yana. Hizmetlerinin ve özelliklerinin niteliği ve türü de, bu firmalar tarafından kripto paranın benimsenmesini teşvik etmeye kararlıdır. 

Bakt sistemi, Fidelity Investment, JP Morgan ve Charles Schwab gibi en büyük finansal liderlerden bazılarıyla iyi durumda olan ICE tarafından işletilecektir. Böylelikle, güvenin verilmesi ve piyasaların desteklenmesine yardımcı olmak için kripto para birimine daha fazla para ve yatırımın akışına yardımcı olabilir.

Platformun sahibi olan ve yol göstermesi beklenen ICE, New York Menkul Kıymetler Borsası’nın ana şirketi ve dünyanın en büyük borsa emtia piyasası ve takas evleri sahibi. 23 adet düzenlenmiş borsada işlemektedir ve New York Borsası’nda ve binlerce farklı varlık ve türev işlemine ev sahipliği yapan 6 takas dairesinde önemli bir rol oynamaktadır. Firma aynı zamanda, şirketlerin küresel finansal ve emtia piyasalarında yatırım yapmasına, ticaretini yapmasına ve yönetmesine izin vermek için pazarları da birbirine bağlamaktadır. Aynı zamanda neredeyse tüm varlık sınıflarında pazar verileri ve bağlantı sağlar. Şirketler, dünyadaki diğer borsalardan daha fazla sermaye elde etmelerine yardımcı oldular.

Bakkt projesindeki diğer ortaklar Microsoft ve Starbucks’ı içerir. Duyuru ayrıca Bakkt’ın Fortress Investment Group, Eagle Seven, Galaxy Digital, Horizons Ventures, Alan Howard, Pantera Capital, Protocol Ventures ve Susquehanna International Group, LLP gibi diğer bağlı kuruluşlar tarafından finanse edileceğini de belirtti. Değişim, yaklaşık 6 milyar dolarlık yıllık gelirle 85 milyar $ ‘lık bir kaynağa sahip ve bu da onların hırsları için daha fazla kullanma yeteneği sağlıyor.

Kriptoparaların yaygınlaşmasını ve kurumsal müşteri faktörünü teşvik etmek

Kripto para birimlerinde geleneksel firmaların katılımını teşvik etmenin yanı sıra, platform ve taahhüt, daha büyük ölçekli şirketlere ve kuşaklara kıyasla daha büyük mali merkezler için daha az güveni olan kripto para piyasasında genç nesil ve firmaların katılımını teşvik edecektir. Araştırmalar, genç neslin daha çoğunun dijital varlıkları bir değer deposu olarak kullanmayı tercih eden kripto para birimlerini benimsemeye başladığını gösteriyor. Kripto para birimlerinin dijital ekonomiler için daha fazla hizalanmasına ek olarak, genç nesil yaşlı bireylere kıyasla elektronik sistemler kullanılarak işlem yapmaktan daha rahattır.

Kurumsal yatırımcılar arasında kripto kabulünün teşvik edilmesi tartışması devam ediyor. Bakkt platformu, kurumsal yatırımcıların, piyasadaki herkes için değil, giriş için en büyük engellerden biri olarak bilinen ICE müşterileri için, volatiliteyi azaltarak, kripto para birimlerine girmelerini daha güvenli hale getirecektir. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e karşı korunmasına ve Bitcoin volatilitesinden kar sağlamasına izin vererek volatiliteyi azaltacaktır. Tüccarların Bitcoin ve kripto volatilitesine karşı koruma sağlamaları için birçok yol var ancak ekosistemin likidite sağlayarak ve daha kolay hale getirerek kurumsal yatırımcılara daha uygun olması bekleniyor.

Platformun kullanılmasıyla, işletmeler ve kurumsal yatırımcılar, dijital varlıkların potansiyelini, müşterilere yönelik dijital ödüllerin ve puan sistemlerinin değerinin değerlendirilmesi amacıyla, ticaretin düzenlenmiş mevcut altyapısı aracılığıyla çözebilecekler.

Örneğin Starbucks, müşterilere daha fazla ödeme seçeneği sunmak için ekosistemi kullanacak – müşteriler dijital varlıkları ABD dolarına dönüştürebiliyor. Starbucks “amiral gemisi perakendeci olarak Starbucks, Starbucks’taki ortaklık ve ödemelerden sorumlu başkan yardımcısı Maria Smith’e göre, tüketicilerin dijital varlıklarını Starbucks’ta kullanılmak üzere ABD Doları’na çevirmek için pratik, güvenilir ve düzenli uygulamalar geliştirmede önemli bir rol oynayacak. Bu uygulamalar ayrıca müşterilerin Bitcoin ve dijital varlıklarla ödeme yapmanın yanı sıra kahve için biriken puanları kullanmalarına da izin verecek. Platformun, dijital harcamaların günlük harcama ve faaliyetler için kullanılabilirliğini teşvik etmeye yöneldiğini görmek daha kolay.

Kripto kullanılabilirliğini teşvik etmek ve herkesin bunu yapmasını kolaylaştırmak

Kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesini teşvik etmenin yanı sıra, platform dijital para birimlerinin kabul edilmesini ve dijital varlıkların fiat haline dönüştürülmesini kolaylaştırmayı da kolaylaştıracak. Bir işletmenin kripto-para birimlerini kabul etmek ve bunu global işlemler ve işletmeler için kullanmak isteyecekleri birçok sebep vardır – örneğin, yüksek enflasyon oranlarına sahip ülkelerde ya da denizaşırı işçilere ödeme yaparken her iki uçta da çekilişten kaçınmak için kripto para birimleri daha iyi olacaktır. Dünya çapında nakliye yaparken kredi kartı sahtekarlığı ve ücretlerinden kaçınmaya yardımcı olmak. Ancak,

Böylece sistem, belirli bir şirketin veya kurumsal yatırımcının, hem dijital varlıkların dünyasından hem de mümkün olan her yerde, riskler, oynaklık ve düzenleyici konulardan endişe duymadan, global olarak kazanç elde etmesini mümkün kılacaktır. Bunun yanı sıra, tüccar ve tüketici uygulamaları aracılığıyla kurumlar tarafından kripto paraların uygulanmasını pek çok yönden teşvik edebilir. Bir örnek, yukarıda Starbucks için verilen ve diğeri aşağıda bu makaledeki varlık belirtme bölümünde ele alınmıştır.

Duyuru, bu ekosistemin ilk kullanım durumunun Bitcoin ile fiat para birimi cinsinden işlem ve dönüşüm için olacağını söyledi. Bitcoin ile başlayacak ve en yaygın olarak kabul edilen ve diğer tüm kripto para birimlerine göre kabul edilen en likit dijital para birimidir. İleriye dönük olarak, Bitcoin’den şu an için yaygın olarak benimsenmemesine rağmen, Bitcoin’den daha fazla kullanılabilirliğe sahip olan diğer pek çok kişi olduğu göz önüne alındığında, böyle bir sistemin diğer dijital para birimlerini desteklemesi kaçınılmaz olabilir.

ETF’yi kriptoya getirmek

Baktt’ın bir günlük fiziksel olarak yerleşmiş Bitcoin vadeli kontratları ve fiziki depoları, bu yılın Kasım ayından itibaren CFTC inceleme ve onayına tabi olacak veya piyasaya sürülecek. İdeal olarak, ETF müşterilerin BTC’yi bir gün satın almasına ve bir sonraki iş gününü maddi olarak teslim etmesini bekleyecektir. Böylece, özellikle Bitcoin ve kripto para birimlerinin veya dijital varlıkların fiziki teslimatını içerdiği için, talebin artmasına neden olabilir.

İki özellik, kurumsal ICE müşterilerinin Bitcoin ve kripto para bozma riskini azaltmalarına yardımcı olacak. Bitcoin’in oynaklığından korunma ve kar elde edebilecekler.

Takas evi, Bakkt tarafından finanse edilecek ayrı bir garanti fonu yaratmayı planlıyor. Depolama çözümü, kripto para birimini güvenli bir şekilde saklamak için gerekli olan uzun süredir devam eden acı noktasını ortadan kaldıracaktır. Bu, kripto para birimi ve dijital varlıkları kullanma risklerini azaltacak ve kripto para kullanma olasılıklarını genişletecektir.

Birçoğu, kripto ETF’nin, özellikle fiziksel olarak yerleşmişse, kripto talebini nasıl artırabileceğini söyledi. ETF’ler, 2013 yılında Altın piyasalarına girdikten sonra fiyatlarını yükselttiler ve Altın fiyatlarında% 300’lük bir fiyat artışına yol açtılar. Bitcoin vadeli işlemler, vadesi dolduğunda, tüccarın fiyat aralığındaki farkı ne zaman aldığını veya ödemesini yapacağı anlamına gelir. ya da fiziksel olarak yerleşik sözleşmelerde satın alan tüccar, vadeli işlem sözleşmesinde belirlenen fiyattan Bitcoin’in mülkiyetini alacaktır. Fiziksel çözüm, bir arbitraj ticaretini daha kolaylaştırabilir,  

Geleneksel olarak, bir aracı kurum veya borsa üzerinden alınmış ve satılan menkul kıymetler sepeti olan bir ETF, bireylerin ve kurumların borsaya kaydolarak satın alma ve saklama için kripto satın alma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Bu, güvenlik ve performans ve pazarları yönetmek ve izlemek için teknikler de dahil olmak üzere bir takım zorluklarla birlikte gelir. Bunun yerine, yatırımcı, fonun kriptoya ait olduğu, fondaki bazı hisselerin sahibi olduğunu görmek için bir sözleşme imzaladı. Ortaklar daha sonra kar paylarının bir kısmını temettüler veya ödenen faizler yoluyla alırlar.

Hareket ve duyuru ayrıca, Winklevoss ikizleri tarafından önerilen ETF’nin, piyasa manipülasyonu ve likidite eksikliğinden kaynaklanabileceği gerekçesiyle, Temmuz ayında SEC tarafından reddedilmesiyle de geliyor. Karar, Winkelvoss’un ETF için Bitcoin’i kendi borsalarından alma teklifinin yeterli bir likidite kaynağı sağlayacağı konusunda şüphecilik yaptı. İkizler, Bitcoin’i Gemini olarak bilinen değişiminden elde etmeyi önerdiler. Böylece, ICE’nin yeni platformu, ETF’lerini kabul etme ihtimalinin önünü açmak için bu yükümlülükleri ortadan kaldırmak isteyebilir.

Ticaret yapabilmek

Bahsedilen husus, ekosistemin kripto para birimlerinin tüm faydalarını birleştirmeyi ve firmaların tek bir platformda keyfini çıkarmasını sağlamayı hedeflediği açıkça görülmelidir. Bu özellik, gayrimenkul, sanat veya diğer herhangi bir ürün ya da hizmeti ödüllendirmekten bahsediyor olsanız da büyüktür. Bir kez belirlendikten sonra, herhangi bir varlık parça veya bölümlerde tek veya çok sayıda yatırımcıya satılabilir.

Cryptocurrencies ve blockchain, bunun işe yarayacağını çok daha kolay hale getirir, ancak bu ekosistem, jeton ve fiat arasında dönüşüm kolaylığı sağladığından tokenizasyon için çok fazla para harcayan ve satın alabilen, tokenize edilmiş malları satma ya da saklamaya ikna edenlerin satışını kolaylaştırır. . Sistem, örneğin değerli verilerin, bilgisayar işlem gücünün, merkezi olmayan bir ağdaki bant genişliğinin belirtilmesine yardımcı olabilir.

Platformun adı – Bakkt (“destekli” için), gerçek dünyada gerçek varlıklar tarafından desteklenen platformda başlatılan simgeleri göreceğini gösteriyor. Bu özellik aynı zamanda pazar yeniliğini de teşvik edecektir.