ABD Enerji Bakanlığı’ndan Blockchain Projelerine 4.8 Milyar Dolar

ABD Enerji Bakanlığı, AR-GE projelerinde çalışan üniversiteler için blok zinciri ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere 4,8 milyon dolar tutarında federal fon vereceğini açıkladı.

Pazartesi açıklanacak fon, fosil enerji uygulamaları geliştirmeyi amaçlıyor: “Üniversitesi Eğitim ve Araştırma” girişiminin bir parçası olarak Fosil Enerji bölümün Ofisi aracılığıyla kullanıma sunuluyor.

Departman, inisiyatif altındaki projelerin, daha uygun fiyatlı ev enerji kaynakları için erken aşama teknolojilerinin geliştirilmesi ve elektrik şebekelerinin iyileştirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli hedeflere ulaşılmasının hedeflendiğini söyledi.

Finansman için hedeflenen alanlardan biri, “fosil bazlı enerji üretim sistemleri için işlem sinyal verilerini ve dağıtılmış sensör ağları içindeki diğer bilgi akışlarını güvence altına alacak” blok zincir teknolojisidir.

Mutlaka blok zincirini içermeyen diğer potansiyel projeler arasında, kömür santrallerinin analitik sonuçlar üretmesi, suyun yeniden kullanım süreçlerini iyileştirmesi ve kömür uçucu külü içindeki kimyasal elementleri ölçmek için fiziksel ve biyolojik bilimleri araştıran ileri bilgi işlem kaynaklarını araştıranlar yer alıyor.

Bakanlık, ileri fosil yakıt tabanlı enerji teknolojilerinin “risk ve maliyetini” azaltmak ve ABD’de fosil kaynaklarını daha sürdürülebilir kullanmak için araştırma ve geliştirme projeleri finanse ettiğini söyledi

Bu, departmanın teknolojik gelişmelere yönelik blok zinciri araştırmak için ilk kez aradığı bir şey değil. Geçen Ocak ayında, enerji işlemlerinin birden fazla blok zincirine oturmasını sağlayacak çözümler geliştirmek için BlockCypher ile ortaklık kurdu .

Ve Temmuz 2018’de, departman merkezi olmayan bir enerji şebekesinin geliştirilmesini ilerletme amaçlı bir hareketle Colorado merkezli bir blok zinciri başlangıcı olan Grid7’ye yaklaşık 1 milyon dolar hibe verdi.