AB Parlamentosu Raporu Dijital Para Birimlerini Destekliyor

Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komisyonu (ECON) , geçtiğimiz hafta fintech’te rekabeti araştırmak için görevlendirilmiş bir çalışma yayınladı . Konulardan biri Merkez Bankası’nın Dijital Paralar (CBDCs) üzerindeki duruşu oldu.

Yerleşik finans topluluğundaki diğer bazı kurumların aksine, ECON raporu CBDC’lerin kripto pazarında “karteller” oluşumuna karşı bir denge kuracağını öne sürdü .

1000’den fazla farklı kripto para birimi olmasına rağmen, ECON çalışması, kripto pazarlarını kendi avantajlarına uygun hale getirebilecek gölgeli figürlerin olasılığına karşı uyarıda bulunuyor. Elbette, büyük miktarda bir miktar kriptosun üzerinde kontrol sahibi olan “balinalar” vardır. Ayrıca potansiyel çıkar çatışması iddiaları da var.

Kurulan merkez bankası liderliğindeki finansal sistem, en tehlikeli yollardan biri olarak ortaya çıkan LIBOR skandalıyla birlikte çok sayıda yolsuzluk ve fiyat tespitiyle uğraşmaktadır. Londra merkezli bankalardan oluşan bir grup, çok sayıda borç enstrümanı faiz oranının temeli olan LIBOR oranını oynamaktan suçlu bulundu.

Bununla birlikte, ECON’un yayınladığı bu çalışma, CBDC’lerin kripto pazarında neden olumlu bir etki yaratacağı konusunda şunu söylemişti: “Bankaların kullandıkları izin verilen kripto-dolarların merkez bankalar tarafından bile gelişmesi, kripto-para piyasasında mevcut rekabet seviyesini yeniden şekillendirecek, Rakiplerin sayısını arttırmak. ”

Kriptosunun kullanıcılarına sunduğu en büyük faydalardan biri de apolitik doğasıdır. Merkez bankaları uzun süredir bağımsız olduklarını iddia ediyorlar, ancak çoğu durumda bu sadece yanlıştır. Rusya ve Batı Bankacılık sistemi arasındaki süregelen savaş, merkez bankası özerkliğinin bu kadar yetersiz olduğunun kanıtıdır. Sonuç olarak, herhangi bir merkez bankası ürünü muhtemelen bankaları düzenleyen ulusun politik kaprislerine tabi olacaktır.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri de yanlış bir şeydir. Fiat para birimi temelde dijitaldir, para biriminin temsil ettiği borç, merkez bankası bilgisayarlarının yaratılmasıdır. Merkez Bankası Sayısal Para Birimlerinin, gerçekte bir hesaplaşma ve tasarruf aracı olarak kripto kullanıcılarının aradığı veya olmayabileceği bir şey olan “gerçek” ekonomideki herhangi bir şeyden tamamen arınmış olacağı doğrudur .

ECON tarafından finanse edilen çalışma, kriptoların insanların her yerde paraya nasıl baktıklarını etkilediğini kabul etti. Çalışmada Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kriptolar, “para politikası ve finansal istikrar dahil olmak üzere tüm sektör için bir aksama kaynağı olan teknolojik ve operasyonel paradigmalar” olarak tanımlanmıştır .

Aynı hafta ABD Kongresi , zaman zaman Merkez Bankası Dijital Para Birimi konusunda farklı bir görüş alan bir duruşma düzenledi . R Street Institute’un kıdemli arkadaşı Alex Pollock’un

“Merkez bankası dijital para birimine sahip olmak son zamanların en kötü finansal fikirlerinden biri olmakla birlikte, hala oldukça düşünülebilir” diyerek devam etti ve “Bence kredi tahsisinin kaçınılmaz bir şekilde yüksek olacağını tahmin edebiliriz. Politiklaştırılmış ve vergi mükellefleri kredi kayıpları için kancada olacaktır. Risk doğrudan merkez bankasında olurdu. ”

Crypto Merkezileştirilebilir mi?

Pollock’un açıklamaları ilginç bir noktaya geliyor. Şimdiye kadar, merkez bankaları hiçbir zaman halkla doğrudan ilişki kurmamışlardır. Nasıl uygulandığına bağlı olarak, bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi bunu değiştirecektir. Merkez bankası ve genel nüfus arasında doğrudan bir ilişki oluşturmak iyi bir fikir olmayabilir çünkü merkezi bankacılık modeli asla insanlarla bire bir olarak ilgilenmek için tasarlanmamıştır.

Ademi merkeziyetçi paranın dünyadaki en yüksek hükümet düzeyiyle araştırılması ilginçtir. Kriptolar herhangi bir resmi partinin katılımı olmadan gelişti ve Merkez Bankası Sayısal Para birimlerinin, merkezi olmayan para birimlerinin tam tersi olduğu savunulabilirdi. Üçüncü bir tarafın çıkarılması yerine, CBDC’ler merkez bankalarını daha önce daha güçlü kılacaktı.