8 Ayrı Ekip, Ethereum 2.0 İçin Çalışıyor

“[Ethereum] 2.0’ı inşa ederken tekerleği yeniden icat etmek istemiyoruz.”

Etheryum blok zincirine iki ayrı yükseltmeler üzerinde çalışan geliştiricilerin tamamlayıcı çabalarına değinen – bir dubbed ethereum 2.0 ve diğer dublajlı eternum 1x – Raul Jordan, daha kısa bir zaman dilimi boyunca 1x eternum’a dahil edilecek yükseltmelerin ısrarla sürdürüleceğine ethereum 2.0.

Jordan, şu anda ethereum 2.0 için yazılım istemcileri hazırlayan sekiz farklı geliştirici ekibinden birinin başı.

(Arka plan olarak, istemciler genellikle, kullanıcıların ethereum ağına bağlanmak ve bunlara katılmak için kullandıkları farklı programlama dillerinde yazılmış yazılım uygulamalarıdır.)

Jordan 1, eternum 1x içinde önerilen “artımlı geliştirmelerin” Blockchain’in uzun vadeli yol haritasını etkilemediğini söyleyerek, CoinDesk’e şunları söyledi:

“Bence her iki grup da oldukça ortogonal ama en azından her birinin uyguladıklarının farkında olmalıyız.”

Halihazırda, her iki yükseltmenin de teknik yönergelere de denir.

Son birkaç haftadır sadece eternum geliştiricileri arasında ciddiyetle tartışılan etherum 1x’in , mevcut eternum ağına yapılan geliştirmelere odaklanan bir ara yükseltme olması amaçlanmıştır.

Öte yandan, Ethereum 2.0, 2014 yılına dayanan ve blok zincir platformunda temel değişikliklerden oluşan daha iddialı bir gündeme sahip.

“Serenity” adlı proje adı altında ilk günlerinde bilinen, ethereum 2.0 için şu anki özellikler üç ana bileşenin bir kombinasyonu olarak özetlenebilir:

  • Çalışmanın kanıtı olarak bilinen mevcut enerji yoğun konsensus protokolünden PoS’ye geçiş (PoW)
  • Sharding denen ağ çapında bir ölçekleme çözümünün uygulanması
  • WebMotaj (WASM) olarak bilinen yeni programlama kodunda çalışmak için, etherum sanal makinesinin (EVM) yenilenmesi – blok zincirinde merkezi olmayan uygulamaların (dapps) dağıtılmasından sorumlu olan motor .

Ve bu bileşenlerden biri – yani etheryumun WASM uygulaması – eternum 1x için önceki yol haritasındaki test edilme potansiyeline sahipken, ethereum 2.0’ı inşa etmenin büyük bir kısmı hala ayrı bir proje olarak devam etmektedir.

Ve bu iş dünyaya yayılmış sekiz farklı ekip tarafından yürütülüyor.

1. ChainSafe Sistemleri

Toronto merkezli olan ChainSafe Systems, Shyft, Bunz, Aion ve Polymath gibi bir dizi farklı eterne dayalı projeye danışmanlık hizmetleri sunan bir blockchain araştırma ve geliştirme işletmesidir.

ChainSafe Mikerah Quintyne-Collins projesinde “daha ​​büyük bir şeye katkıda bulunma” arzusuyla motive olmuştu.

“Benim için gelişmekte olan ethereum 2.0, internetin geleceğine damgasını vurmaktı.”

Lodestar olarak adlandırılan Collins ve ekibi şu anda web geliştirme için birincil programlama dili olan Javascript’te yazılmış bir ethereum 2.0 istemcisi oluşturuyor.

Ethereum Vakfı hibe programı aracılığıyla özel olarak finanse edilen ve ek destek isteyen Lodestar’ın Collins’e göre “bir dizi web geliştiricisini [eternum] ekosistemine getirmesi” öngörülüyor.

“Bu programlama dillerinin tümü kendi topluluklarına sahiptir. Tüm topluluk katkıda bulunmak istemeyebilir, ancak bunların bir kısmının katkıda bulunup eternenin üzerine inşa edilmesini isteyecek kadar büyükler ”diyor Collins.

Geliştirme çalışmalarından şüphelenen diğer engelleyici platformların ilerlemesine yardımcı olmak için bile, Collins, kendi bakış açısında 2.0’ın, “ana blok zincir” olarak geleceğin geleceğini sağlama ile ilgili olmadığını vurguladı:

“Bir sonraki büyük şey kim olacak değil. Bu sistemleri çalıştırmaya çalışmakla ilgili daha fazla şey var. Sadece bir başka sözde etheryum katili ile yetişebilmemiz için acele etme, bunun üzerinde çalışmanın amacını yitirir. ”

2. PegaSys

“Amacımız işletmeleri ana ağa getirmek. Bunu, işletmelerin benimsemesi için daha kolay bir yazılım oluşturarak yapmak istiyoruz. ”

Bu Faisal Khan, blockchain protokolü mühendislik grubu, PegaSys için strateji ve iş geliştirme başkanı.

Etherum’un kurucu ortağı Joseph Lubin tarafından yönetilen etherumun kendi kendini ilan ettiği “girişim üretim stüdyosu” olan Consensys tarafından tamamen desteklenen Pegasus, Panteon’dan varolan bir etherum Java istemcisinin 2.0 özelliklerini açıklıyor.

Geçtiğimiz günlerde Prag’daki bir etheryum geliştiricisinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Pantheon, fikri mülkiyet haklarından para kazanmak için eternum platformunun üstünde ürün geliştiren işletmelere olanak tanıyan Apache 2.0 adlı açık kaynaklı bir yazılım lisansı kullanıyor.

CoinDesk’e konuşan Khan, ethereum 2.0 spesifikasyonlarına yönelik desteğin, Ethereum Foundation araştırmacıları ve diğer müşteri geliştirme ekipleriyle yakın işbirliği anlamına geldiğini vurguladı.

“Çok fazla temas noktası var. Haftalık bir görüşme var. Bir araştırma forumu var, ETH Research. Bir Gitter kanalı var. İletişim oldukça sık görülür. Açıkçası, kripto Twitter var. Khan, “2.0 takımlarından ve Vakıflardan herhangi biri arasındaki konuşma oldukça zengindir” dedi.

Buna ek olarak, ethereum 2.0 platformda yeni bir “ağ etkilerini, uygulama geliştirme ve kullanıcı büyümesi döngüsü” ni başlatacaktı. Khan, projenin en büyük ihtiyacının “daha ​​fazla insanın dahil olduğu” olduğunu yineledi.

3. Armoni

Geçtiğimiz Ekim ayında başlatılan Harmony, etherum’un daha önce Ether Camp adlı bağımsız geliştiricilerden oluşan bir grup tarafından sürdürülen orijinal Java istemcisidir.

Şimdi sadece Harmony ekibi olarak adlandırılan bu geliştirici grubu, etherum 2.0 için spesifikasyonları belirlemek amacıyla Ethereum Foundation hibe programı aracılığıyla 90.000 dolar kazandı .

Ethereum Vakfı tarafından sübvanse edilen Harmony’nin, kurumsal odaklı Pantheon’a alternatif bir Java istemcisi olarak çalışmaya devam etmesi bekleniyor.

Pantheon’u destekleyen Apache 2.0 yazılım lisansına ayrı olarak, Harmony, resmi GPL kılavuzundaaçıklandığı gibi, kodun herhangi bir uygulamasının “özgür yazılım ve ücretsiz yazılım kalmasını” sağlamak için tasarlanan bir Genel Kamu Lisansı (GPL) altında çalışır .

Projeyi “yeni bir internet inşa etmek” e benzeten Harmony geliştirici Mikhail Kalinin, CoinDesk’e şunları söyledi:

“En büyük zorluklar araştırma alanındaki tüm değişikliklerin üstünde ve işin her kısmındaki ilerlemeyi takip ediyor. Bunun kapsamı çok büyük. ”

4. Parite Teknolojileri

Eski Ethereum Vakfı güvenlik sorumlusu Jutta Steiner tarafından ortak olarak kurulan Parity Technologies, günümüzde platformdaki ikinci en popüler etherum istemcisini sürdürmekten sorumlu bir blok altyapı şirketidir.

Parity Ethereum adlı müşterinin adı “en hızlı ve en gelişmiş etherum müşterisi” olarak kendini ilan ediyor.

Resmi Wiki sayfasında ayrıntılı olarak açıklandığı üzere , Parity Ethereum, Rust’ta programlanmış ve “senkronize kullanım” anlamına gelen hızlı senkronizasyon hızları ve maksimum çalışma süreleri anlamına geliyor.

Kuruluş içinde bir ethereum 2.0 müşterisi kurmak için yenilenen çabalara değinerek, Parite Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Peter Mauric, ethereum 2.0’ın gerçekten de eternum blok zincirinin “üretime hazır” versiyonu olduğunu açıkladı.

CoinDesk’e şunları söyledi:

“Geniş anlamda, bugün olduğu gibi etheryumun beta sürümünde çok olduğuna inanıyorum… Ethereum 2.0, Vitalik’in birkaç yıl önce daha hazır bir hazır zincirleme protokolü başlattığı bu deneysel projeden geçiyor.”

5. Prysmatic Labs

Pillmatic Labs, programlama dilindeki ethereum 2.0’ın ilk uygulamasını Goetum blockchain’in ölçeklenebilirlik seviyesine getirme hedefiyle başlattı.

Çalışma hakkında konuşan Prysmatic Labs ekibinden Raul Jordan, şunları söyledi:

“Ethereum 2.0, küresel bir bilgisayarın ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilebilen bir sistem… Bunun anlamı, gerçek dünya gereksinimlerinin yükünü kaldırabileceği anlamına geliyor… Basit bir şeyden basit bir şey üzerine inşa edilmiş tamamen muazzam bir finansal sisteme .”

Adlandırılmış Prysm, ethereum 2.0 istemcisi de Geth denilen Go de yazılmış blockchain en popüler istemci uygulaması için bir muadili olarak hareket edecektir.

Müşteri gelişimini rekabetçi bir süreç olarak göremeyen Ürdün, çok farklı müşteri uygulamalarının eternum blok zincirinde büyük bir ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

“Bunun sebebi şudur ki, böyle bir blockchain üzerinde çalışırken, uygulamaların ademi merkezileştirilmesini istiyorsunuz. Örneğin, eğer ethereum blok zinciri Prysm üzerinde çalışıyorsa ve Prysm’de bir hata varsa, herkes sadece [başka bir müşteriye] geçebilir. Seçeneklerin var, ”dedi Jordan.

Yine de, “kamu yararı” yaratma çabasını canlandıran Ürdün, kalkınma çalışmalarına verilen desteğin büyük ölçüde hem Ethereum Vakfı hem de diğer özel bağışçıların bağışından kaynaklandığını vurguladı.

Bugüne kadar yaklaşık 1 milyon dolarlık destek alan Jordan, CoinDesk’e bir ethereum 2.0 müşterisi inşa etmenin en büyük zorluklarından biri olduğunu söyledi ve “çalışma ile yakından ilgili” çalışmaların yapılmasını sağladı.

Açıkladı:

“Her hafta, her gün ortaya çıkan yeni fikirler var ve temelde sürekli değişen şartnamelere dayanıyoruz… Bu yüzden en büyük zorluklardan birinin, araştırmalar arasında iyi bir çalışma olduğunu ve araştırmanın iyi olmasını sağladığını düşünüyorum. ilerleyen seçenekleri değerlendirmek. ”

6. Sigma Prime

2016 yılında kurulan Sigma Prime, bir bilgi güvenliği ve blockchain teknolojisi danışmanlık şirketidir.

Geçtiğimiz günlerde , Ethereum Vakfı’ndan 150.000 $ ‘lık bir hibe alan şirket, Rust’un programlama dilinde yazılmış Lighthouse adında bir 2.0 müşterisini inşa ediyor.

 

Hauner, işin bir kopyasının aslında “bir blockchain’de gerçekten isteniyor” olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Yazılımda hatalar var. Yani, eğer herkes aynı müşteriyi çalıştırırsa ve bir böcek varsa, herkes iner. Bu çeşitlilikteki müşterileri varsa, büyük olasılıkla farklı hatalara sahip olacaklardır. Bir müşteri bu kadar iyi gider. Ağın geri kalanı hala duruyor. ”

Genel olarak ethereum 2.0 yükseltmesinin önemine değinen Hauner, kullanıcıların sadece “saniyede işlemlerde büyük bir artış” olduğunu değil, aynı zamanda bir kanıt oluşturma konsensüsü protokolü altında önemli çevresel kazanımlar elde edeceğini de sözlerine ekledi.

“Şahsen, insanların bunu kullanacağını hissediyorum ve işe yarayacak. Gerçek teknoloji açısından, bununla ilgili endişelerim yok. Bu noktada kurşun geçirmez mi? Kesinlikle hayır. Bu yapılmadı ”dedi Hauner.

7. Status

Kullanıcıları, eternum blok zincirine yerleştirmek için özel olarak tasarlanmış bir mesajlaşma platformu ve mobil tarayıcı olan Nımbus programlama dilinde yazılan Nimbus adlı bir ethereum 2.0 istemcisi için bu Ağustos aktif gelişimini açıkladı.

Kısmen , Ethereum Vakfı’ndan 500.000 $ ‘lık bir hibe ile finanse edilen projenin resmi web sitesindevurgulandığı gibi “kaynak kısıtlı cihazlar” konusundaki performans için Nimbus’u optimize ederek “kitlesel olarak kitlesel olarak benimsenmesini” hedefliyor.

Bu nedenle, Nim kodunun hafiflik özelliklerinden yararlanarak, Nimbus’un akıllı telefon cihazlarını ve diğer el elektronik cihazlarını blok zincir platformuna bağlayan etherum’un ilk mobil istemcisi olması bekleniyor.

Projeye sekiz ana katkıda bulunanlar ile,  birkaç ay önce bir blog yayınında vurgulanan Durum ek geliştirici desteği aradığını.

Durum Jacek Sieka’da araştırma geliştirme sorumlusu olan “Biz tamamen açık kaynağız ve katılım sağlamak isteyenlerin katkılarını teşvik ediyoruz” dedi.

Ayrıca, CoinDesk ile konuşan Sieka, bir sonraki aşamada bir süre gelen işaret zinciri adı verilen ilk bileşenlerden biri için şüpheli bir test ağıyla, ethereum 2.0 için geliştirme çalışmalarını birçok aşamada gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Sieka, “Araştırmanın devam ettiği ve herhangi bir zaman çizelgesinin genellikle akışta olduğu, ancak son kullanıcı bakış açısından bir yıl olduğu söylenirken, iki yıl [ethereum 2.0] için genel olarak yararlı hale gelmek için makul bir zaman çizelgesidir” dedi.

8. Trinity

Son olarak, Trinity, Python programlama dilinde yazılmış mevcut bir etherum istemcisidir.

Etheryum için yeni standart Python uygulaması olarak adlandırılan Trinity, orijinal olarak, Vitalik Buterin eterniumun kurucusu tarafından yazılan , şimdi hareketsiz PyEthApp’a yükseltilmiş bir kod sunuyor.

Bu yıl bir ön alfa aşamasında başlatılan Trinity, biri Ethereum Vakfı tarafından işe alınmak üzere sözleşmeli olanlar hariç olmak üzere Merriam dahil altı geliştiriciden oluşuyor.

Ayrıca, etherum 2.0 spesifikasyonları için destek oluşturması beklenirken, Trinity Piper Merriam’ın “araştırma ve uygulama arasındaki sınırda” gelişmeye vurgu yapan öncü mimar, en iyi yaptığı şeydi.

“Teorinin uygulanmasını teoriden daha çok seviyorum. Protokol araştırması düzgün, ancak protokolleri uygulamak benim için iyi olduğum şeylerle daha uyumlu ”dedi.

İşin gerçekten “sadece yeni başlıyor” olduğunu ekleyen Merriam, “bir bilmecenin” parçalarını bir araya getirerek ethereum 2.0 müşteri geliştirme sürecini canlandırdı.

Pek çok el gerektiren bir bulmaca, sekiz takımın kolektif çalışmasının birbirini karşılıklı olarak güçlendirmesi ve eternum blok zincirinin geleceğini güvence altına alması bekleniyor.